Akciğer kanserinde yeni bir tedavi umudu!

Kategori: Onkoloji Print

Mevcut terapinin inhaler uygulaması sağkalımı %50’den fazla uzattı

Çalışma kapsamında bazı farelere toz inhaler olarak verilirken, bazılarına ise aynı ilaç solüsyon ve IV enjeksiyon olarak verildi. Çalışma sonuçları, inhaler tozun IV veya solüsyondan daha etkili olduğunu gösterdi. İnhaler tedavi verilen farelerin %80’inden fazlası 90 günden uzun bir süre yaşarken, %70’i 140 gün yaşadı.

Akciğer kanserinde yeni bir inhaler kuru toz tedavisi, radyoterapi ve cerrahiye daha az gerek duyarak, sağkalım süresini anlamlı düzeyde uzatıyor. Araştırma, New Orleans’ta düzenlenen Uluslararası İlaç Federasyonu (FIP) ve Amerikan İlaç Bilimcileri Derneğinin yıllık toplantısında sunuldu. Çalışmayı yapan Dr. Raimar Löbenberg, sıkça kullanılan ve nanopartikül içeren bir kemoterapi ilacından yola çıkarak, inhaler kuru toz geliştirdi.

Çalışmanın baş araştırmacısı Alberta Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Raimar Löbenberg ve meslektaşı Dr. Warren Finlay, sıkça kullanılan ve nanopartikül içeren bir kemoterapi ilacından yola çıkarak, inhaler kuru toz geliştirdi. Çalışma kapsamında bazı farelere toz inhaler olarak verilirken, bazılarına ise aynı ilaç solüsyon ve IV enjeksiyon olarak verildi. Çalışma sonuçları, inhaler tozun IV veya solüsyondan daha etkili olduğunu gösterdi. İnhaler tedavi verilen farelerin %80’inden fazlası 90 günden uzun bir süre yaşarken, %70’i 140 gün yaşadı. IV enjeksiyon veya solüsyon tedavi verilen farelerin tümüyse 50 günden fazla yaşayamadı.

Çalışmanın araştırmacısı Dr. Löbenberg, akciğer kanserinin mevcut tedavilerinin hasta için eziyetli olduğunu ve tam anlamıyla bir yarar sağlamadığını ifade etti. Dr. Löbenberg, yeni geliştirilen tedavi ile kişinin sağkalım süresinin uzadığını ve bu tedavinin vücuda daha az zararlı olacağını belirtti. Çalışmanın sonucuna göre, inhaler kuru tozun, tümörlerin sayısını ve ebadını azaltmada IV enjeksiyondan daha etkili olduğu saptandı. IV enjeksiyon veya solüsyon ile tedavi edilen farelerde ise daha büyük tümör kitlelerine rastlandı.

KAYNAK: American Association of Pharmaceutical Scientists (2010, November 16). New treatment for lung cancer shows promise.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla