Align Technology’den Doç. Dr. Nehir Bavbek ve ekibinin araştırmasına destek

11 Ağustos 2022   |    19 Ağustos 2022    |   Kategori: Sektör Print

Dünya genelinde üniversitelere, ortodontik tedaviler ve diğer diş tedavileri alanında toplamda 11 araştırma için 275 bin dolar hibe desteğinde bulunan Invisalign şeffaf plak ve iTero ağız içi tarayıcı üreticisi Align Technology’nin bu fonundan, Türkiye’den Gazi Üniversitesi Ortodonti Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Nehir Canıgür Bavbek de proje yürütücüsü olarak faydalanacak. Tüm ödül başvuruları önce bağımsız bir akademik komite tarafından değerlendirmeye tabi tutuldu, ardından nihai kazananlar Align Technology tarafından belirlendi.

Dijital ortodonti ve restoratif diş hekimliği için Invisalign şeffaf plaklar, iTero ağız içi tarayıcılar ve exocad CAD/CAM yazılımlarından oluşan Invisalign sistemini tasarlayan ve üreten Align Technology, 12. Yıllık Araştırma Ödül Programı çerçevesinde üniversitelere 11 araştırma için 275 bin dolar (4,7 milyon TL) hibe desteğinde bulunduğunu duyurdu. Program kapsamında Gazi Üniversitesi’nden proje yürütücüsü olan Doç. Dr. Nehir Canıgür Bavbek ve ekibine de ortodonti dalındaki araştırmaları için fon sağlandı.

Align Technology Türkiye Genel Müdürü Evren Köksal yaptığı açıklamada, “Günümüzde giderek daha fazla üniversite, dişlerde görülen her türlü kapanış bozukluğu için dijital ve şeffaf plak tedavisinin yeteneklerini geliştirmek için araştırmalara katılıyor. Benzer şekilde, Türkiye’de diş sağlığı pazarının da dijital trendleri ve ortodontiyi benimsediğini gözlemleyebiliyoruz. Bu trendi destekleyecek kaynaklara yatırım yapıyor ve bu kaynakları oluşturmaya devam ediyoruz. Diş hekimliği endüstrisinde inovasyonun ön saflarında yer almanın yanı sıra bu dönüşümün dünya çapında olduğu gibi Türkiye’de de gerçekleştiğini görmenin gururunu yaşıyoruz. Ortodontik ve diş tedavileri alanına sağladığımız fondan ülkemizden de bir doktorun faydalanacak olması bizim için büyük bir mutluluk ve gurur kaynağı. Dijital diş hekimliğinin evrimine olanak sağlayan teknoloji ve inovasyon, misyonumuzun kalbinde yer almaya devam edecek, hekimlerin bilimsel çalışmalarına destek olmayı sürdüreceğiz.” dedi.

Align Technology’den hibe desteği alan Doç. Dr. Nehir Canıgür Bavbek ise açıklamasında şunları söyledi: “Kliniklerimizde gün geçtikçe daha çok kullandığımız şeffaf plakların, küçük yaştaki çocukların ortodontik tedavilerinde de kullanılması önemli bir gelişmedir. Zira, ortodonti biliminin hastalara kendi dişlerini sağlıklı ve estetik biçimde kullanma imkânı tanımasının yanı sıra koruyucu hekimlik açısından da önemi oldukça büyüktür. Bu noktadan hareketle hazırladığımız araştırma projemizin, Align Technology tarafından 2022 yılında kabul gören 11 projeden biri olması, klinik bilginin bilimsel verilerle desteklenmesine verilen önemi bir kez daha göstermesi açısından oldukça kıymetli.

Bu desteği alan ilk Türk araştırmacı ekibinde olmak tüm ekip üyelerimize büyük bir mutluluk yaşatmakla birlikte, başarımızın özveriyle çalışan tüm akademisyen arkadaşlarımıza da bir ışık olacağına inanıyoruz. Bu vesileyle fikrimize güvenerek bize verdiği destekten ötürü Align Technology’ye ve seçici kurul üyelerine teşekkürlerimi sunuyorum. Bundan sonraki süreçte tüm ekip olarak çalışmamızı başarıyla tamamlamayı ve sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmayı hedefliyoruz.”

Align Technology’nin finanse ettiği bilimsel araştırmalar, ortodonti ve diş hekimliğinde uygulanan tedavilerin daha iyi anlaşılmasını amaçlayan projeler için geniş bir konu yelpazesini kapsıyor. Bunlar içerisinde distalizasyon (dişleri geriye itme), diş retansiyonunda stabilite, cerrahi öncesi yarık damak tedavisi, şeffaf plaklarla karma dişlenme döneminde boşlukların korunması, tedavide diş etlerine ilişkin koşulların dikkate alınması ve şeffaf plaklarla tedavi konusunda eğitim gibi konular yer alıyor.

Doç. Dr. Nehir Canıgür Bavbek kimdir?

Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ni 2007 yılında birincilikle bitiren Doç. Dr. Nehir Canıgür Bavbek, doktora derecesini de aynı üniversitede Ortodonti Anabilim dalında 2012 yılında tamamladı. 2013 yılında YÖK bursu ile Florida Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde misafir öğretim üyesi olarak araştırmalarına devam eden Canıgür Bavbek, 2017 yılında doçent unvanını aldı. 2019 yılında IADR Avrupa Divizyonu tarafından (ÇIKARILACAK-sözlü bildiri sunumu ile) “Travel Award” teşvik ödülüne layık görülen Canıgür Bavbek’in bugüne kadar seçkin ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanan 30’a yakın bilimsel araştırma makalesinin yanı sıra uluslararası kongrelerde sunulan 20’nin üzerinde bildirisi ve bir kitap bölümü bulunmaktadır. Halen Ankara Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi’nde hastalarına hizmet vermeye devam eden Canıgür Bavbek, son yıllarda uyku apnesi ve şeffaf plaklarla ortodontik tedaviler alanında çalışmalarını sürdürmektedir.

Daha fazla bilgi için www.aligntech.com adresini ziyaret edin. Invisalign sistemi hakkında ek bilgi almak veya bölgenizde bir Invisalign doktoru bulmak için lütfen www.invisalign.com adresini ziyaret edin. iTero dijital tarama sistemi hakkında ek bilgi için lütfen www.itero.com adresini ziyaret edin. Exocad dental CAD/CAM teklifleri ve exocad bayi ortaklarının listesi hakkında ek bilgi için lütfen https://exocad.com/ adresini ziyaret edin.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla