Alternatif tıp çocuklar için ölümcül olabilir

Kategori: Çocuk Sağlığı, Pediatri Print

Archives of Disease in Childhood’da yeni yayımlanan bir çalışmaya göre, alternatif tıp, konvansiyonel tedavi yerine kullanıldığında, çocuklar için tehlikeli ve ölümcül olabiliyor. Fakat ebeveynler bu tedavilerin doğal ve zararsız olduğuna inandırılıyor. Oysa veriler bu tedavilerin ölümcül olabildiğini gösteriyor. Fakat ebeveynler tamamlayıcı tedaviler konusunda genellikle yanlış yönlendiriliyor. Ebeveynlere verilen tedavilerin tamamen “doğal” olduğu ve yan etkilerinin olmadığı söyleniyor. Araştırmacılar bu çalışma sonuçlarını 2001-2003 yılları arasında Avustralya Pediatrik Takip Ünitesi’ne tamamlayıcı tedaviden doğan yan etkiler nedeniyle yatırılan hastaların raporlarına dayandırıyor.

Bu süre zarfında tamamlayıcı tedavilere bağlı 46 advers olay kaydedilmiş. Bu hastaların 4’ünün öldüğü bildiriliyor. Araştırmada tamamlayıcı tedavilerin konvansiyonel tedavinin yerine kullanılması, hekim olmayan kişilerin yaptıkları ilaç değişiklikleri ve besin kısıtlamasının semptomları ortadan kaldıracağı inancı gibi konular masaya yatırılıyor.

Uzmanlar uyarıyor: Bitkisel ürünler organ hasarına ve ölüme yol açabilir

Advers olay görülen kişilerin dörtte üçünden fazlasında (%77) yaşanan rahatsızlıkların tamamlayıcı tedaviye bağlı olduğu düşünülüyor. Pediatri uzmanları, bu hastaların yarısının (%44) çocuklara konvansiyonel tedavi yerine tamamlayıcı tedaviler verildiği için yaşandığını belirtiyor. Araştırmada her yaştan çocuk (0-16) yer alıyor. Bildirilen vakaların üçte ikisi (%64) şiddetli, yaşamı tehdit edici veya ölümcül olarak sınıflandırılıyor.

Kabızlık, kanama, alerjik reaksiyona bağlı şiddetli ağrı, ağız ülserleri, nöbetler, kusma, gelişim bozukluğu, enfeksiyon, kötü beslenme ve ölüm bildirilen advers olaylar arasında. Dört çocuğun ise, konvansiyonel tedavi yerine tamamlayıcı tedavi kullanılması sonucunda öldüğü bildiriliyor.

Bu ölümler arasında kabızlık için 3 aylıktan itibaren pirinç sütü diyeti verilen ve kötü beslenme ve septik şok ile hastaneye getirilen 8 aylık bir bebek de var. Bir diğeri de, kronik egzama için homeopati ve besin kısıtlaması uygulanan ve septik şok geçiren 10 aylık bir bebek. Araştırmacılar, bu iki advers olayın da, ilaç verilen alternatif tedavilerin aşırı dozda kullanılmasına bağlı olduğunu ve ebeveynlerin “doğal”, “zararsız” denilen ürünlerden uzak durması gerektiğini belirtiyor.

Bilinçsizce kullanılan bitkisel ürünler ölümcül sorunlar yaratabilir

Araştırmacılar, ebeveynlerin kabızlıktan pıhtılaşma bozukluklarına, diyabetten beyin felcine kadar tamamlayıcı tedavilerden medet umduklarını ifade ediyor. Uzmanlar, ebeveynlerin tamamlayıcı tedaviler hakkında bilinçlendirilmesi durumunda, konvansiyonel ilaç tedavilerini hekim olmayan kişilerin verdiği reçetelere göre değiştirme veya tedaviyi durdurma olasılıkları da azalacağına inanıyor.

Ancak, hekimin verdiği ilaçların kullanılmamış olmasına bağlı olarak gelişen bu advers olayların çoğunun altında, ebeveynlerin tamamlayıcı tıbba inanmaları ve hekimin tavsiyesine rağmen bu konuda ısrarcı bir tutum sergilemeleri yatıyor.

KAYNAK: Alissa Lim, Noel Cranswick, Michael South. Adverse events associated with the use of complementary and alternative medicine in children. Arch Dis Child, 22 December 2010 DOI: 10.1136/adc.2010.183152

YAZIYI PAYLAŞ


Araç çubuğuna atla