Alzheimer hastalarına bakanların %50’si depresyona giriyor!

18 Eylül 2014   |    27 Ağustos 2021    |   Kategori: Alzheimer, Depresyon Print

alzheimer hastasına nasıl davranmaliAlzheimer hastalarına bakmak zorunda olan aile bireylerinin %50’nden fazlasının depresyon hastalığına yakalandığını söyleyen Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Pervin Kutluay İşeri, hastalara bakan yakınlarının da sağlıklarının bozulduğunu vurgunu dile getirdi. Konuyla ilgili basına açıklamalarda bulunan Prof. Dr. İşeri, şu bilgileri verdi: “Bu hastalara bakım verenler, herhangi bir hastaya bakım vermeyenlere göre yüzde 46 daha çok hekime gidiyor, yüzde 71’i daha fazla ilaç kullanıyorlar. Bu hastalara bakmak zorunda olan aile bireylerinin yüzde 50’sinden fazlası orta ve ciddi düzeyde depresyon hastalığına yakalanıyor.

Hasta yakınlarının yarısından çoğu, hastalarına yatağa yatarken ya da yataktan kalkarken yardım ediyor. Yaklaşık üçte biri ise tuvalete gitme, banyo yapma, beslenme ve inkontinans kontrolünde yardım ediyorlar. Bakıma muhtaç olan hastalara bakan aile bireyleri ya da arkadaşlarında fiziksel, psikolojik, emosyonel, sosyal ve ekonomik problemler görülmektedir. Bu yük, hasta ile geçirilen süre uzadıkça artmaktadır.”

Yük arttıkça bakım kalitesi düşüyor

Hastaya bakan kişinin yükünün artması ile bakım kalitesinin düştüğünü ve bu nedenle bakımevlerinde yatışın arttığını dile getiren Prof. Dr. İşeri, artan bakım süresinin de bakım verenlerin sosyal izolasyonu ve ilişkilerinin bozulmasına sebebiyet verdiğini vurguladı. Prof. Dr. İşeri, TÜİK 2011 yılı verilerine göre, Türkiye’de 65 yaş üzeri nüfusun 5,4 milyon olduğunu ve bunlardan 400 bininin Alzheimer hastası olacağının düşünüldüğünü ifade ederek, Türkiye’de hastalar için çok sayıda bakım merkezlerinin kurulmasına rağmen, bunların yetersiz olduğunu söyledi.

Mutlaka inceleyin
Alzheimer Vakfı’nın hazırladığı kapsamlı rehbere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
http://alz.org.tr/hasta-yakinlarina-oneriler/

YAZIYI PAYLAŞ

Araç çubuğuna atla