Alzheimer diyabetin bir türevi mi? Bazı uzmanlar Tip 3 diyabet diyor

15 Temmuz 2017   |    28 Mart 2023    |   Kategori: Alzheimer, Diyabet Print

Bilişsel gerilemenin hem obezite hem de insülinle ilgili metabolik anomalilerle ilişkili olduğu da belirlenmişti. (Örneğin bkz. Whitehall II kohort çalışması.) Mental gerileme ile diyabet arasındaki ilişki aslında yüzlerce yıl önce hekim Thomas Willis tarafından gözlenmişti. (Öte yandan 1935’te Amerikalı psikiyatr William Claire Menninger, “psikojen diyabet” olduğunu varsaymış ve bir “diyabet kişiliği” tarif etmişti.)

Yüksek kolesterol ve Alzheimer arasında ilişki saptandı

Beyin insülinindeki anomalilerin Alzheimer hastalığını tetiklediğini gösteren kanıtlar 2011’de yayınlanan Hisayama Çalışmasına ait. Bu çalışma başlangıçta hastalığa sahip olmayan 1017 hastanın 15 yıl boyunca takibi üzerinden gerçekleştirildi ve bulgular şu şekildeydi: Tüm nedenlere bağlı demans, Alzheimer hastalığı (AD) ve vasküler demans (VaD) için yaş ve cinsiyet açısından düzeltilmiş görülme sıklığı, diyabetli deneklerde normal glikoz toleransına sahip olanlardan belirgin derecede yüksekti.

Amerikalı hekim David Perlmutter, Grain Brain kitabında (2013, Little, Brown) sorumlunun diyet olduğunu net şekilde belirtiyor ve şöyle diyor: “Beyindeki fonksiyon bozukluğu günlük ekmeğinizle başlıyor.”

Düşük kolesterolü bilişsel bozulmalarla ilişkilendiren çalışmalara işaret ederek (bkz. Framingham Heart Çalışması), daha fazla yağ ve kolesterol (evet, daha fazla kolesterol) yemeniz ve glüteni diyetinizden tamamen çıkarmanız için (bilimsel literatüre birçok referansla desteklenen) ayrıntılı bir gerekçelendirme sunuyor. Glütenin yılanın başı olduğuna inanmaya herkes hazır değil. Ama bilim literatüründe, obezite, diyabet ve Alzheimer’ın bağlantılı olduğuna dair artık hiç şüphe yok. Birini düzeltmek için, çok büyük ihtimalle hepsini düzeltmemiz gerekecek.

İnsülin direnci ve Alzheimer arasında ilişki olduğu saptandı

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla