Yüksek kolesterol ve Alzheimer arasında ilişki saptandı

16 Ocak 2012   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Alzheimer Print

Amerikan Nöroloji Derneği’nin yayın organı olan Neurology dergisinde yayımlanan bir çalışmaya göre, kolesterol düzeyi yüksek olan kişilerin Alzheimer hastalığına yakalanma riski de yüksek. Japonya Kyushu Üniversitesi Öğretim Üyesi olan Dr. Kensuke Saaki, yüksek kolesterol düzeylerinin Alzheimer hastalığında görülen beyin plakları ile anlamlı düzeyde ilişkili olduğunu saptadı. Çalışmada yaşları 40-79 arasında olan ve Alzheimer hastalığı bulgusu taşımayan 2587 kişi araştırıldı. Bununla birlikte, uzun takip süresinin (10-15 yıl) ardından ölen 147 hastaya otopsi yapıldı. Bu hastaların 50’sinde (%34) sağken demans geliştiği belirlendi.

Otopsilerde Alzheimer hastalığının başlıca belirtisi olan beyinde plak ve yumak oluşumu araştırıldı. Plaklar, sinir hücreleri arasında, protein amiloidlerinin birikimi sonucunda oluşur. Yumaklar ise, sinir hücrelerinin içinde oluşan, tau denilen farklı proteinlerin birikimi sonucunda meydana gelir. Kolesterol düzeyi normal veya düşük olan hastalara kıyasla, kolesterol düzeyi >5.8 mmol/L olan, kolesterol düzeyi yüksek hastalarda, daha fazla plak tabakası olduğu saptandı. Kolesterol düzeyi yüksek hastaların %86’sında beyinde plak oluşumu izlenirken, kolesterol düzeyi düşük hastalarda bu oran yalnızca %62’ydi.

Alzheimer nedir? Nedenleri, belirtileri, tedavisi ve korunma

Çalışmada yüksek kolesterol düzeyi ve beyinde yumak oluşumu arasında doğrudan bir ilişki saptanmazken, yüksek kolesterol düzeyinin Alzheimer hastalığı riskini artırdığı ortaya kondu. Dr. Sasaki, daha önce yaptığı bir çalışmada, diyabetin belirtisi olan insülin direncinin, Alzheimer hastalığı ile ilişkili beyinde plak oluşumunun bir diğer risk faktörü olduğunu keşfetmişti.

Dr. Sasaki, bu çalışmanın yüksek kolesterol düzeylerinin doğrudan veya dolaylı bir şekilde beyinde plak oluşumuna neden olabileceğini, ancak Alzheimer hastalığının tedavisinde kolesterol düşürücü ilaçların etkisiz olduğunu gösteren çalışmalar nedeniyle, kolesterol düşüşü ve Alzheimer hastalığının önlenmesi arasında bir ilişki kurulamayacağını vurguladı.

KAYNAK:
Association of Alzheimer disease pathology with abnormal lipid metabolism: The Hisayama Study. T. Matsuzaki, K. Sasaki, J. Hata, Y. Hirakawa, K. Fujimi, T. Ninomiya, S. O. Suzuki, S. Kanba, Y. Kiyohara, T. Iwaki. Neurology, 2011; 77 (11): 1068 DOI: 10.1212/WNL.0b013e31822e145d
Çalışmanın tamanına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
http://www.neurology.org/content/77/11/1068.abstract

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla