Alzheimer hastalığında egzersizin önemi

Yazan Fzt. Zülal Coşkun
9 Mart 2020   |    10 Mart 2020    |   Kategori: Üye Yazıları Print

Journal Plos  One dergisinde yayımlanan bir makalede Dünya genelinde her 10 kişiden 1’i Alzheimer hastası. Peki Alzheimer hastalığı nedir? Alzheimer hastalığı, zihinsel yetilerin ve hafızanın yitirildiği ilerleyici bir hastalıktır. Alzheimer hastalığı bulunan kişi, ufak karışıklıkları hatırlamada zorluklar yaşar. Alzheimer hastalığında beyin hücreleri bozulmaya başlar. Bu zihinsel aktivitelerde belirgin bir azalmaya yol açar. Şu anda AD için hastalığı değiştirici veya önleyici tedavi bulunmamaktadır; ilaçlarla etkisi yavaşlatılır.

Alzheimer nasıl anlaşılır?

Semptomların şiddeti ve yoğunluğu kişiden kişiye farklılık gösterir.

  • Unutkanlık
  • Günlük işleri yapamama
  • Konuşma zorlanma
  • Yazıda güçlük
  • Zaman kavramını yitirme

Alzheimer

Alzheimer nasıl tedavi edilir?

Alzheimer için bir tedavi yöntemi yoktur hastalığın ilerleyişini yavaşlatacak ilaçlar yöntemler mevcuttur. Alzheimer hastaları için günlük yürüyüşler eklem ve kas yapılarının güçlü kalmasını sağlar.Alzheimer hastalığında  zindelikte egzersize bağlı kazanımlar bellek performansı ve hipokampal atrofinin azalması ile ilişkili olduğu bulunmuş  egzersizlerinin zindelik kazanımlarının beyin yararlarını arttırmak için önemlidir.

Alzheimer için önerilen egzersiz programı:

Alzheimer hastalığında yapılan egzersizin esneklik,kuvvet,dayanıklılık,denge artışı sağlaması gerekir.Bir egzersiz programında şunlar olabilir

  1. 5 dakikalık hafif germe egzersizleriyle ısınma
  2. 20 dakikalık aerobik egzersiz (yürüme)
  3. Güçlendirme egzersizleri
  4. 10 dakika boyunca germe egzersizleri ile soğuma

Hastanın haftada üç ya da dört gün  egzersiz programını sürdürmesi önerilir. Hastanın yapmaktan hoşlandığı bir spor varsa, onu mümkün olduğunca sürdürebilmesi sağlanabilir. Hastanın sıkılmaması için egzersizlerin çeşitlendirilmesi ve eğlenceli hale getirilmesi önerilir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla