Karın germe fiyatları nasıl belirlenir?

Yazan Op. Dr. Leyla Arvas
4 Ocak 2023  |   Kategori: Estetik Print

Zaman içerisinde yaş alma, hamilelik, yüksek miktarda kilo verme ve daha pek çok farklı sebebe bağlı olarak karın bölgesinde gevşeme, sarkma ve deformasyon görünümü meydana gelebilmektedir. Karın bölgesindeki bu sorunlardan müzdarip olan kişilerin ilk yaptığı ise diyet ve spor programına başlamaktır. Ancak ne yazık ki bazen kişinin bireysel olarak gösterdiği bu çaba, istediği sıkı karın görünümüne kavuşmak için yeterli olamayabilmektedir. Bu durumda kalıcı sonuçlar için tek çare karın germe işlemleridir. Karın germe işleminin nasıl yapıldığından iyileşme süreci ve risklerine kadar hakkındaki tüm merak edilenleri Quartz Klinik Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Leyla Arvas sizler için açıkladı.

Karın germe nedir?

Karın germe, zaman içerisinde çeşitli sebeplerden dolayı karın bölgesinde oluşan sarkma ve deformasyonların toparlanarak sıkı ve gergin bir karın görünümü elde edilmesini sağlayan cerrahi bir işlemdir. Karın germe operasyonu sayesinde kişi karın bölgesinde istediği fit görünüme kavuşurken, hayalini kurduğu giysileri de özgürlük içerisinde giyip hareket edebilmekte ve özgüvenini yükseltebilmektedir.

Karın Germe Kimler için Uygundur?

Karın germe, karın bölgesinin görünümünden rahatsız olan kişilere genel sağlık durumları elverdiği sürece rahatlıkla yapılabilen bir işlemdir. Bu işlemi özellikle tercih eden kişiler:

 • Hamilelik, sık kilo alıp verme ve yaş almaya bağlı olarak karın bölgesinde deformasyon meydana gelen,
 • Sarkık karın görünümüne sahip,
 • Karın bölgesinin elastikiyetini kaybettiği,
 • Deformasyona ek olarak karın bölgesinde yağ birikmelerinin de olduğu,
 • Karın çevresindeki bağ dokuda sıkılık kaybı medyana gelen,
 • Spor ve diyetin istenen fit karın görünümünü sağlamakta yetersiz kaldığı,
 • Kalıcı bir sonuç isteyen,
 • 18 yaşını doldurarak fiziksel ve ruhsal gelişimini tamamlamış kişiler karın germe için uygun adaylardır.

Karın germe nasıl yapılır?

Karın germe operasyonlarının 2 ayrı türü mevcuttur. Bunlardan birincisi mini karın germe, ikincisi ise tam karın germe operasyonudur. Bu iki tür operasyonun kapsamı ve iyileşme süreçleri arasında farklılıklar mevcuttur. Karın germe işlemi öncesinde hasta detaylı bir şekilde muayene edilerek hangi tip karın germe işlemi için daha uygun olduğuna karar verilmektedir. Bu noktada, hem hastanın mevcut karın bölgesinin görünümü, yapısı ve bölgede biriken yağ miktarı hem de beklentileri önem taşımaktadır. Genel sağlık durumu açısından da karın germe işlemi için uygun olan olunması gerekmektedir.

Mini karın germe işlemi yalnızca alt karın bölgesini kapsayan bir işlemdir. Karın ve bel çevresinde sarkma, deformasyon ve gevşeme miktarı fazla değilse, hastaya bu mini karın germe işlemi uygulanmaktadır. Bu işlem esnasında yalnızca ileri seviye olmayan deformasyonlar toparlanırken, aynı zamanda alt karın bölgesinde biriken yağların alınması için de liposuction uygulaması yapılmaktadır. Böylece istenen fit ve sıkı görünüm elde edilmiş olunur.

Tam karın germe işlemi ise hem karın ve bel bölgesindeki ileri derece deformasyonların hem de göbek deliğinin oluşan sarkmalardan dolayı aşağıya kayması durumlarında uygulanmaktadır. Mini karın germe işlemine göre çok daha geniş kapsamlı bir işlemdir ve ilerlemiş olan deformasyonların toparlanmasında önemli bir role sahiptir. İşlem esnasında tıpkı sezaryende olduğu gibi yanlara doğru çizgi şeklinde kesiler açılır ve fazla olup sarkma görünümüne neden olan deriler bu kesiler aracılığıyla toparlanır. Ardından aşağıya kayan göbek deliği olması gereken noktaya taşınır. Toparlanma ve sıkılaşma için gereken müdahaleler yapıldıktan sonra karın ve bel çevresinde biriken fazla yağlar yine liposuction yöntemiyle parçalanarak vücuttan uzaklaştırılırlar. Ardından kesi yerleri toparlayıcı dikişlerle kapatılarak tam karın germe işlemi tamamlanmış olur.

Karın germe ne kadar sürer?

Karın germe işlemlerinin ne kadar süreceği hangi tip karın germe uygulandığına göre değişkenlik göstermektedir. Sarkma ve deformasyonların az miktarda olduğu ve mini karın germe işleminin uygulandığı operasyonlar ortalama 2 saat kadar sürerken, gevşeme, deformasyon ve sarkmaların ileri seviyede olup göbek deliğinin yukarıya taşındığı daha geniş kapsamlı tam karın germe işlemleri ise ortalama 4 saat kadar sürmektedir.

Karın germe iyileşme sürecinde hastayı neler bekler?

 • Karın germe işlemlerinde, deforme olmuş derilerin toparlanması için kesi yerleri açılmak zorunda kaldığından dolayı, işlem sonrasında bu bölgelerde hafif bir ağrının oluşması oldukça normaldir. Tam karın germe operasyonlarında açılan kesi yeri daha geniş ve operasyonda yapılan müdahaleler daha kapsamlı olduğundan dolayı işlem sonrasında meydana gelebilecek ağrının şiddeti mini karın germe operasyonlarına oranla biraz daha fazla olabilmektedir. Bu süreç ağrı kesici ilaçlarla rahatlıkla atlatılmaktadır.
 • Genellikle mini karın germe işleminden sonra bir gün, tam karın germe işleminden sonra ise 2 gün kadar hastanede kalınması gerekmektedir. Böylece hastanın ağrılı olabilecek süreci daha kolay atlatması sağlanmaktadır.
 • Hem mini karın germe hem de tam karın germe işlemlerinin bitiminde hastaya özel bir korse giydirilmektedir. Giydirilen bu özel korse, en az bir ay boyunca gece ve gündüz hiç çıkarılmadan kullanılmak zorundadır. Bu korse sayesinde bir yandan dokuların iyileşme süreci hızlandırılmış olurken diğer bir yandan da operasyon esnasında karın bölgesine verilmiş olan gergin görünüm korunmaktadır. Korsenin yalnızca gündüz kullanımına geçilmesine ise kontrol muayenesi sonrasında işlemi yapan doktor tarafından karar verilmektedir.
 • Karın germe işlemlerinin sonrasında ortalama 10 gün boyunca istirahat edilmesi önemlidir. Bu süre boyunca karın bölgesi korunurken, devamında yine korumaya devam ederek kişinin günlük yaşantısına yavaş yavaş dönmesi mümkündür.
 • Karın germe işlemlerinin sonrasında karın bölgesindeki dikişlere zarar verecek hareketler bulunmak, ağır kaldırmak ve ıkınmak kesinlikle yasaktır.

Karın germe avantajları nelerdir?

 • Kişinin karın bölgesinde sarkmalara neden olan deforme olmuş ve gevşemiş fazla deri dokusu toparlanıp sıkılaştırılırken aynı zamanda liposcution uygulamasının da yapılmasıyla beraber bölgede biriken fazla yağlar vücuttan uzaklaştırılmış olur. Bu sayede fit ve vücut geneliyle uyumlu bir karın ve bel çevresi görünümü ortaya çıkmaktadır.
 • Sarkmalar nedeniyle aşağıya doğru kayan göbek deliğine de müdahale edilmesine izin verir. Bu sayede tekrar yukarıya doğru taşınan göbek deliğiyle beraber kaybolan estetik görünüm geri kazanılmış olur.
 • Karın bölgesinde kas görünümü isteyen kişiler için de çözüm olan bir işlemdir. Karın germe işlemi sayesinde iç karın kasları belirgin hale getirilmektedir.
 • İşlem esnasında açılan kesi yerleri bikini bölgesinin içerisinde kalmaktadır. Dolayısıyla kişiden kişiye göre değişmekle beraber, işlem sonrasında hafif oranda iz kalmış olsa bile bu dışarıdan görünmeyecek ve kişiyi rahatsız etmeyecek şekilde olmaktadır.
 • Özellikle hamilelik ve yüksek miktarda kilo verilmesi nedeniyle göbek çevresinde meydana gelen çatlakların görünümü de derinin gerginleştirilmesiyle beraber hafifletilmiş olmaktadır.
 • Sıkı ve fit bir karın görünümüne sahip olan kişinin özgüveni yükselir ve istediğini özgürce giyer hale gelir.

Karın germe fiyatı nedir?

Karın germe işlemleri Quartz Klinik’te Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Leyla Arvas tarafından yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin haber ve internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Aynı zamanda karın germe işlemlerinin fiyatları hastanın karın bölgesinin ihtiyacına, arzu edilen görünüm için çekilmesi gereken biriken yağ miktarına, sarkma ve deformasyonun miktarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu nedenle hamilelik, kilo verilmesi veya yaş alımına bağlı olarak karın bölgesinde sarkma ve deformasyon görünümü meydana gelip bu görünümden rahatsız olan ve fit bir karın ve karın çevresi görünümüne kavuşmak için çözüm arayışına giren hastalarımız Quartz Klinik 0212 241 46 24 numaralı hattımızdan bize ulaşarak randevu ve bilgi alabilirler.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla