Alzheimer hastalığı ile ilgili en çok sorulan sorular ve cevapları

17 Aralık 2013   |    17 Ocak 2020    |   Kategori: Alzheimer Print

Giderek artan unutkanlık sıklığı, önemli detayların unutulması, bilinen kişi ve nesnelere ilk defa görüyormuş gibi davranma gibi belirtiler Alzheimer göstergesi olabilir. Alzheimer hastalığının görülme sıklığı özellikle yaşla birlikte artmaktadır. Örneğin 65 yaşında Alzheimer’a yakalanma oranı %5 iken, bu oran 80 yaşından itibaren %40’lara kadar yükselmektedir. Yavaş ilerleyen bir beyin hastalığı olan Alzheimer, unutkanlık, yeni bilgileri öğrenme zorluğu ve depresyona benzer belirtilerle kendini gösteriyor. Alzheimer belirtileri hakkında bilgi veren Nöroloji  Uzmanı Dr. Gülümser Kızıltaş Tokmak, en çok merak edilen soruları yanıtladı.

Alzheimer için bellek ve konuşma çok önemli!

Geçmişteki anılarını çok net hatırladığı halde, çok kısa süre önce gerçekleşen olayları hatırlamıyorsa; ortak kelimelerinizi hatırlamak için çok uğraşıyorsa dikkat edin.

Alzheimer nedir? Nedenleri, belirtileri, tedavisi ve korunma

Davranış değişiklikleri uyarıcı olabilir

Hafıza kaybına ek olarak davranış değişiklikleri görüyorsanız, tanıdığı yerlerde dahi kaybolmaya başladıysa, mantığa aykırı kararlar veriyor, gün geçtikçe değiştiğini görüyorsanız, kişisel hijyenine dikkat etmemeye (lekeli kıyafetler, yıkanmamış saçlar gibi…) başladıysa bu olumsuzlukları dikkate alın.

İşaretleri doğru yorumlayın.

Her unutkanlık Alzheimer kökenli olmayabilir. Alzheimer’le aynı belirtileri gösteren tiroid dengesizliği-B12 eksikliği  ya da başka tedavi edilebilir hastalıklarla da karşılaşabilirsiniz.

Alzheimer teşhisi için basit testlerden yararlanın

Mental durum testi ya da diğer tarama testleri hastanın zihinsel fonksiyon ve kısa-süreli hafıza değerlendirmek yardımcı olabilir. Buna ek olarak, nörolojik muayene ve beyin taramaları, bir felç veya tümör gibi diğer sorunları ekarte etmek için kullanılabilir.

Alzheimer ve Beyin ilişkisi

Alzheimer hastalığı, beyin boyunca hücre ölümü ve doku kaybına yol açar. Hastalık ilerledikçe, beyin dokusu küçülür ve karıncıklar (beyin omurilik sıvısı içeren beyin içindeki odaları) daha büyük olur. Hasar beyin hücreleri, bellek, konuşma ve anlama arasındaki iletişimi bozar.

Alzheimer’ın İlerleme Düzeyi

Alzheimer her hastada farklı bir yol alır. Bazı kişilerde belirtiler birkaç yıl içinde ciddi hafıza kaybı ve karışıklığa yol açarak hızla kötüleşebilir. Bazı kişilerde ise 20 yıl içerisinde hastalık kademe kademe ilerler.

Alzheimer Günlük Yaşam Nasıl Etkiler?

  • Kişinin konsantrasyonu bozulur.
  • Yemek pişirmek, faturaları yatırmak gibi sıradan görevleri yönetme yeteneğini bile kaybedebilir.
  • Semptomların kötüleşmesi ile sevilen tanıdık kişi veya yerleri tanımayabilir.
  • Kolayca kaybolur.
  • Çatalla saç tarama gibi yanlış eşyaları yanlış işlerde kullanır.
  • Denge problemleri ve dil kaybı ileri aşamalarda yaygındır.

Alzheimer bulaşıcı mıdır, yoksa genetik mi? Neden unutuyoruz?

Alzheimer ile Yaşama Kılavuzu

Alzheimer hastası bir yakınınız varsa ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız bu önerileri dikkate almanızda fayda var.

Egzersizi hayatına sokun

Egzersiz, Alzheimer hastalarının kas gücü ve kondisyon sağlamasına yardımcı olur. Ayrıca ruhsal durumunu iyileştirerek anksiyete riskini azaltır. Yürüme, çamaşır katlama gibi tekrarlanan faaliyetlerden hangisinin uygun olduğunu öğrenmek için mutlaka hekime başvurun.

Araba yerine alternatif ulaşım ihtiyaçları oluşturun

Araba kullanmayı seven biriyse ulaşım ihtiyaçları için alternatifler üretmeye başlayın.

Hekiminizin önerdiği ilaçları kullanmasını sağlayın

Alzheimer hastalığında beyin içindeki sinir hasarını yavaşlatmak için bilinen bir yolu yoktur. Ama zihinsel fonksiyonunu korumak ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı ilaçlar kullanılır. Bu tedaviler Alzheimer erken aşamalarında verilirse, hastalığın ilerleme süreci yavaşlatılarak günlük hayatına daha uzun süre sorun yaşamadan devam etmesi sağlanabilir.

Bunama nedir? Unutkanlığı ne zaman önemsemek gerekir?

Yönlendirme ve hatırlatıcılardan yararlanın

Eşyalarının bulunduğu dolapları etiketle tanımlayın ve günlük görevlerini hatırlatıcı yapışkan notlar kullanın.

Ruhsal değişiklikler konusunda hekime danışın

Alzheimer’in erken evrelerinde hastalar için neler olduğunu anlamak ve utanç ya da endişeli verici olabilir. Bu durum genellikle ilaç ile tedavi edilebilir. Ancak depresyon belirtilerini mutlaka izleyin. Daha ileri aşamalarda sevdiğiniz kişi paranoya ya da şiddete eğilim gösteriyor olabilir. Bunun hastalığından kaynaklandığını unutmayın ve bu durumu mutlaka hekimiyle paylaşın.

Işıktan yararlanın

Bazı Alzheimer hastaları güneş battığında sıkıntılı olabilir. Bu durum gece boyunca devam edebilir. Nedeni bilinmese de bu sıkıntıyı hafifletmek için gün batımından önce perdelerinizi kapatın ve evin içini ışık yakarak aydınlatın.

Resimlerin altına isimlerinizi yazın

Alzheimer hastaları öncelikle isimleri sonra yüzleri unutmaya başladığı için, bulunduğu ortama isimlerinizin altında yazdığı resimleri koyun. Hastalık ileri aşamaya geldiğinde hasta yakınlarına yabancı, yabancılara ise yakını gibi davranabilir. Çok üzülseniz de bu durumun hastalıktan kaynaklandığını unutmayın.

Karşınızdakinin yetişkin olduğunu unutun

O artık size muhtaç bir çocuk. Alzheimer hastalığı ilerledikçe hasta çocuklaşır. Tepkileri, korkuları, hassasiyeti giderek artar. Bu dönemde ona bir karalama defteri oluşturarak çocukluk dönemindeki mutlu anlarını paylaşmasını ve kendini daha iyi hissetmesini sağlayın.

Tükenmişlik sendromu yaşamamak için destek alın

Alzheimer hastası yakınınıza baktığınız süre içinde öfke, üzüntülü bir ruh halindeyseniz, baş ve sırt ağrıları, uyku problemleri, konsantrasyon bozukluğu yaşıyorsanız yanında mutlu olduğunuzu hissettiğiniz insanlardan destek alın.

Evde bakım konusunda destek alın

Birçok Alzheimer hastası mümkün olduğunda evinde yaşamayı arzu eder. Ancak hastalık ilerledikçe kişisel bakımını yeterince karşılayamadığı için başka sağlık sorunları da yaşayabilir. Bu nedenle kişisel hijyen ve bakımını sağlamak, rutin ihtiyaçlarını gidermek için evde bakım yapabilecek bir kişiden destek alın.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla