Amgen Biyoteknoloji Deneyimi Programı ile Türkiye’de bir yılda 500’den fazla öğrenci bilimle buluşacak

20 Nisan 2021   |    27 Mart 2023    |   Kategori: Sağlık Gündemi, Sektör Print

Amgen Vakfı’nın biyoteknoloji heyecanını tüm dünyadaki ortaöğretim öğrencilerine taşıma vizyonuyla 1990 yılında hayata geçirdiği Amgen Biyoteknoloji Deneyimi Programı Türkiye’de de başlatıldı. Tüm dünyada yaklaşık 850 bin öğrencinin faydalandığı program ile Türkiye’de bu yıl en az 50 öğretmene ve dolaylı olarak 500’den fazla öğrenciye ulaşmak planlanıyor. 2023 yılına kadar tüm dünyada 1 milyondan fazla öğrencinin bilimle buluşturulması hedefleniyor.

Amgen Vakfı, tüm dünyada, bilim okuryazarlığını güçlendirme, gençlere ilham verme ve ücretsiz, kaliteli bilim eğitimine erişim sağlama misyonu ile çalışıyor. Vakfın dünyanın dört bir yanında 31 yıldır sürdürdüğü Amgen Biyoteknoloji Deneyimi (Amgen Biotech Experience, ABE) Programı ile öğretmen ve öğrencilere biyoteknoloji endüstrisinin temelini oluşturan uygulamaları ve teknikleri öğrenme ve gerçekten uygulama fırsatı veriliyor.

Türkiye’de de başlatılan program, Amgen Türkiye ve Kalkınma Atölyesi Kooperatifi (KA) iş birliği ile yürütülüyor. ABE Türkiye kapsamında, öğretmenlerin güçlendirilerek yenilikçi biyoteknoloji müfredatını sınıflarına taşımaları ve ülke geneline yaymaları amacıyla Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile iş birliği yapılıyor. Ayrıca ortaöğretim okullarında görev yapan fen bilimleri öğretmenlerinin, sınıflarında gerçek biyoteknoloji laboratuvarları uygulayabilmeleri için mesleki gelişim olanakları ile müfredatın gerektirdiği laboratuvar ekipman ve malzemeleri ücretsiz sağlanıyor.

Öğrencilere bilim sevgisi aşılamayı hedefliyor

Biyoyüzyılın merkezindeki şirketlerden biri olan Amgen, yeni nesil biyo-üretim odağıyla bir yandan hastaların hayatına değer katacak ilaçlar geliştirirken diğer yandan gelecek nesilde bilim tutkusu yaratma yolunda yenilikçi projelere imza atıyor. Amgen Türkiye ve Gensenta Genel Müdürü Güldem Berkman ABE ile ilgili şu bilgileri veriyor:

“ABE Türkiye kapsamında eğitimcilere sunulan boylamsal, yüksek kaliteli profesyonel gelişim programları ve güncel, müfredat bazlı kaynaklar aracılığıyla farklı geçmişlere sahip öğrencilere bilim sevgisini aşılamayı ve onların eleştirel düşünme, sorgulama ve etik muhakeme gibi 21. yüzyıl becerilerini geliştirme hedefiyle ilerliyoruz.

Yeni nesil yenilikçilere ilham vermek için fen eğitimindeki mükemmelliği ilerletmeyi amaçlayan Amgen Vakfı’nın, 1990 yılında biyoteknoloji heyecanını ortaöğretim öğrencilerine taşıma vizyonuyla başlattığı Amgen Biyoteknoloji Deneyimi Programı, bugün tüm dünyada yaklaşık 850 bin öğrenciye ulaştı.

Her yıl yaklaşık 90 bin öğrenciye ve 1.500 öğretmene erişen program ile Amgen Vakfı’nın program için yatırım yaptığı 40 milyon doları aşan taahhüt sayesinde, 2023 yılına kadar 1 milyondan fazla öğrencinin bilimle buluşturulması hedefleniyor. Türkiye’de ise bu yıl en az 50 öğretmene ve dolaylı olarak 500’den fazla öğrenciye ulaşmayı planlıyoruz. Program kapsamında; biyoteknoloji müfredatı, mesleki gelişim olanakları ve ihtiyaç duyulan tüm materyaller ücretsiz olarak kullanılabiliyor.”

Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik dünya ekonomisinde kritik öneme sahip
ABE programı Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, Hong Kong, İrlanda, İtalya, Japonya, Hollanda, Singapur, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri ve şimdi de Türkiye’de sürdürülüyor. ABE’nin, fen eğitiminin önündeki artan eşitsizlikler ve engellerle mücadelede öğretmenlerin gelir, ırk, cinsiyet veya coğrafyadan bağımsız olarak tüm öğrencilere ulaşması için, yenilikçi uzaktan araçlar ve kaynaklar yarattığını kaydeden Güldem Berkman, “Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik eğitimi (STEM), dünya ekonomisi ve birçok endüstrinin temeli açısından kritik öneme sahip.

Yenilikçi STEM eğitimi programları, öğrencilerin bu alanlardaki bilgi ve becerilerini en üst düzeye çıkarmalarını mümkün kılacak. ABE öğrencilere, biyoteknoloji alanındaki araştırmacıların tedavi geliştirmede kullandıkları çağın önde gelen tekniklerinin pek çoğunun aynısını, uygulamalı olarak deneyimleme fırsatı veriyor” ifadelerini kullandı.

LabXchange ile herkese her yerde benzeri görülmemiş kaliteli bilim ulaştırılıyor
Amgen Vakfı ayrıca Harvard Üniversitesi iş birliği ile başlattığı çevrimiçi bir platform olan LabXchange ile herkesin her yerde bilimi deneyimleyebilmesine olanak sağlıyor.

Öğrenciler, LabXchange üzerinde ABE laboratuvar simülasyonları gerçekleştirebiliyor ve ABE kaynaklarına Türkçe dahil 12 dilde erişebiliyor. Program kapsamında, bilim içerikleri ve ABE laboratuvarları dünyanın her yerinden çok sayıda öğrenci için erişilebilir hale getiriliyor. Yeni ve hassas tıp ve onun ötesini kapsayan, en son ve en büyük biyoteknoloji keşifleriyle zenginleştirilmiş bir müfredat geliştirilmeye devam ediliyor.

Amgen Vakfı, öğretmenlerle birlikte, özellikle eğitime erişimin sınırlı olduğu küçük nüfuslu bölgelere ve öğrencilere benzeri görülmemiş bir eğitimi ve kaliteli bilimi ulaştırıyor. Vakıf, eğitimcilerle süregelen iş birliği ve LabXchange gibi platformlarla gerçekleştirilen ortaklıklar sayesinde, gelecek nesil bilim insanlarının laboratuvara çeşitli deneyimler getireceğine ve insanlığın bugünkü ve gelecekte karşılaşacağı zorlukların üstesinden daha iyi geleceğine inanıyor.
ABE programı: http://amgenbiotechexperience.net/tr/tk/abe-programi
LabXchange platformu: https://www.labxchange.org/explore

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla