Anavar İncelemesi Nedir? Vücut Geliştirmede Kullanımı

14 Kasım 2023  |   Kategori: İlaçlar, Vitaminler Print

Oksandrolon ya da daha iyi bilinen adıyla Anavar, tüm zamanların en popüler oral steroidlerinden biridir. Anavar, çoğu anabolik steroid gibi çalışarak vücut yağını azaltır ve kuru kas kütlesi ekler. İnsanların Anavar kullanma nedenlerinden biri, mücadele ettikleri sırada zor kazandıkları kas kütlesini korurken daha ince bir görünüm elde etmektir. Anavar, vücudunuzdaki kırmızı kan hücrelerinin sayısını artırarak dayanıklılığı artırır. Aynı zamanda metabolik hızınızı artırır ve kalori harcamanızı artırır.

Anavar, 1960’larda formüle edildi ve orijinal amacı kas kaybı hastalığına sahip hastalarda kas kütlesini artırmaktı. Ancak şimdi birçok kişi tarafından dünya genelinde kullanılmakta ve işte neden… Anavar, spor salonu ziyaretçileri arasında çok popüler bir ilaçtır, çünkü en güvenli anabolik steroidlerden biridir ve minimal yan etkilerle gelir. İlaç, vücutta geleneksel testosteronun çok üzerinde çalışır, bu da kas kütlesi kazanmayı ve kuru kalırken kas kütlesini korumayı kolaylaştırır.

Anavar, özellikle vücut geliştirmede popülerdir ve bugün piyasadaki en popüler steroid olarak kabul edilmektedir. Var, kadınlar tarafından da kullanıldığından (diğer steroidler için söylenemez). Ayrıca, steroid yan etkilerinden endişe duyan kişiler, risklerin daha düşük olduğu için Anavar kullanmaya daha eğilimlidir.

Anavar’ı şu anda ortalama bir spor salonu fareye satın almak kolay olabilir, ancak her zaman böyle olmamıştır. Örneğin, önceki yıllarda Anavar’a ulaşmak zordu, özellikle 1989 ile 1994 arasında. Bu, FDA’nın (Gıda ve İlaç İdaresi) anabolik steroid pazarındaki kontrolünü sıkılaştırma baskısı altında olması nedeniyleydi. Sonuç olarak, Anavar’ı elde etmek 1980’lerin sonlarından 1990’ların ortalarına kadar çok zordu ve nadir ürünler gibi fiyatı yükseltti (bu da ilacı tüketen insan sayısını azalttı).

Ancak, son yıllarda Anavar’ın fiyatı tekrar elde etmesi daha kolay olduğu için düştü. Şu anda biraz araştırma yaparak çevrimiçi sipariş verebilirsiniz. Anavar, vücut geliştirmeciler arasında popülerdir çünkü Anavar, hafif bir bileşik olarak kabul edilir. Birçok yan etkisi olmasına rağmen, çoğu zaman aşırı güçlü veya toksik olmadığı için bu yan etkilerden çoğu genellikle kaçınılabilir.

Anavar Faydaları

Anavar’ın birçok olumlu faydası vardır, ancak işte en yaygın deneyimlenenlerden bazıları:

 • #Güç Artışı – Anavar kullanan kişiler, spor salonundaki yeni maksimum ağırlıkları belirlemeye çalışıyorsanız en iyi steroidlerden biri olduğunu düşündükleri istisnai güç seviyelerini deneyimler. Kas büyüklüğünü artırmak için ya: 1) daha güçlü olun veya 2) hücre şişliği (hipertrofi eğitimi olarak da bilinen kasları pompalamak) artırın.

Anavar’ın gücü artırmada bu kadar etkili olmasının nedeni, testosteron seviyeleri üzerindeki etkisidir, özellikle de vücudunuzdaki en güçlü androjen olan DHT üzerindeki etkisidir. Yüksek testosteron seviyeleri her zaman daha fazla güç, boyut ve antrenman sırasında performans anlamına gelir.

 • #2 İyileştirilmiş Vaskülerite – vücut geliştirmede vaskülerite, birinin cildinin altındaki damarları görebildiğiniz durumdur. Özellikle belirgin olan damarlar, bir kişinin vücudundaki bir harita gibi görünebilir. Genetik sınırlamalar ve herkesin çok fazla vaskülerite deneyimlemediği gerçeği olmasına rağmen, Anavar biceps’inizde delici damarları sergileme şansınızı dramatik bir şekilde artırır. Bu, Anavar’ın damarlarınızı örten yağ miktarını azaltır ve kaslarınızı daha fazla glikojenle doldurarak onlara daha fazla dolgunluk kazandırır. Ne kadar ince olursanız, arkadaşlarınıza gösterme şansınız o kadar artar… Belki kızlar için değil, damarlar onların ilgisi gibi görünmüyor.
 • #3 Yağ Kaybı – Vücut yağını kaybetmek için bir kalori açığı yaratmanız gerekir, bu da ideal olarak diyet veya egzersiz yoluyla olur. Anavar, metabolizmanızı uyararak bir kalori açığı oluşturmaya yardımcı olur. Anavar ayrıca kortizol seviyelerini düşürerek, inatçı bölgelerden (alt karın) yağ yakmanıza olanak tanır.
 • #4 Kas Koruma – Bazı sporcular/vücut geliştirmeciler, kalori açığı durumunda kas kaybı yaşayabilir. Bu durumun iyi bir örneği, sahnedeki erkekleri/kadınları gördüğünüzde gerçekten ince ve yırtık görünen ancak gösteriye hazırlık aşamasında çok sayıda kas boyutu kaybetmiş olanlardır.

Vücut yağ yüzdesi tek haneli olmaya başladığında (9% veya daha düşük), vücudunuzun artık kası korumak için avantajlı olmadığı ciddi bir hayatta kalma moduna girer, bu nedenle vücut yağınızı kullanmak yerine yakıt olarak kas kullanmaya başlayabilir.

Vücut yağı, hayatta kalma açısından önemlidir ve kalp gibi hayati organları desteklemek ve sağlıklı beyin fonksiyonunu desteklemek için gereklidir, bu nedenle vücut yağ yüzdeniz çok düşük olduğunda vücudunuz geriye kalanı korumak için ne gerekiyorsa yapacaktır.
Hayatta kalma modundayken stres hormonları da artar, bu da vücudu kapatma moduna sokar, iştahı artıran hormonları serbest bırakırken, ekstra yağın yakılmasını durdurur ve gelecekteki yağ depolama olasılığını artırır.

Anavar Yan Etkileri

Tıpkı tüm hormonları değiştiren maddelerde olduğu gibi, potansiyel yan etkiler bulunmaktadır.

 • #1 Yaygın Yan Etkiler – Bir Anavar şişesi/paketi üzerindeki broşüre göre, yan etkiler arasında bulantı, baş ağrısı, cilt döküntüsü, saç kaybı, libido düşüklüğü ve yağlı cilt bulunabilir. Yukarıdaki belirtilerden herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuza bildirin.
 • #2 Saç Kaybı – Tüm DHT anabolik steroidleri gibi Anavar yan etkileri arasında saç kaybı ve sivilce (7) bulunabilir, ancak bu etkilere düşenlerin çoğunun zaten yatkın olduğu bildirilmiştir. Örneğin, erkek tipi kellik, genetik olarak belirlenmiş bir durumdur ve steroid kullanımıyla daha hızlı başlatılabilir. Saçlarınızı kaybetme konusunda endişeliyseniz, Anavar kullanmaktan kaçının veya bu yan etkileri olmayan bir yasal Anavar steroid alternatifini düşünün.
 • #3 Doğal Testosteronu Bastırır – Anabolik steroidlerin sorunu şudur ki, sadece kullanıldığınız süre boyunca size ekstra bir testosteron artışı sağlasalar da, aynı zamanda doğal testosteronunuzu düşürürler. Anavar, çok hafif bir steroid olarak sınıflandırılsa da, 1999’da yapılan bir çalışmada sadece 15mg’lık ilacın doğal testosteron seviyelerini neredeyse %40 düşürdüğü gösterilmiştir (8). Testosteron seviyelerinizden endişe duyuyorsanız, steroid kullanmadan önce doktorunuz tarafından kontrol ettirin ve fazla dikkatli olmak için düzenli kontrol taramalarına gitmeniz önemlidir.
 • #4 Toksisite – Anavar oral olarak tüketildiği için karaciğerden geçmek zorundadır ve Anavar’ın hafif bir steroid olarak kabul edilmesine rağmen dikkatli olmalısınız. İlaç alırken hiç alkol tüketilmemeli ve şu anda herhangi bir ilaç alıyorsanız doktorunuza danışılmalıdır. Karaciğer sorunları geçmişi olan herkesin Anavar’dan tamamen uzak durması gerekmektedir. Anavar kullananlar için karaciğer destek takviyeleri (9), örneğin süt dikeni, alınması önerilir.

Anavar Dozu ve Döngüsü…

Bir miktar farklı görüş olmasına rağmen Anavar’ı kullanma tavsiye edilen sürenin yaklaşık 2-4 ay (8-16 hafta) olduğu görünmektedir. Oxandrolone döngüsünün çalışması için Anavar tabletlerini tam bir öğünle birlikte almak en iyisidir.(13) Anavar’a yeni başlayan erkekler için ilk hafta boyunca günde 30mg alınması önerilir. Sonuçlarınıza ve hissettiğiniz şekle bağlı olarak bir sonraki birkaç hafta boyunca dozu artırmaya başlayabilirsiniz.

Döngü sırasında dozu aşırı derecede artırmamak önerilir. Dozu artırmak için popüler bir yol, haftada 10mg artırmaktır. Bu, ilk haftadan sonra (günde 30mg) ikinci haftada 40mg’ye çıkacağınız ve ardından üçüncü haftada 50mg’ye çıkacağınız anlamına gelir.
Sonuçlara, iyileşmeye ve hissettiğiniz şekle bağlı olarak tekrar artırabilirsiniz. Güvenli bir şekilde tüketilebilecek maksimum doz günde 100mg’dir, ancak bu sadece ilaca alışkın olan ve toleranslarını oluşturan deneyimli kullanıcılar içindir. Aynı şey Anavar’dan çıkarken de geçerlidir, dozu aniden düşürmek yerine yavaşça düşürmeyi içerir.

Her ne kadar kullandığınız dozaj olursa olsun, bunu günün 2 bölümüne ayırmak önerilir, yani yarısını kahvaltıyla birlikte ve yarısını akşam yemeğiyle birlikte almak.
Anavar kullanan kadınlar (14) için çok daha düşük miktarlarda başlamak önerilir. Çoğu için günde 2.5 mg ila 5 mg arası başlamak yeterli olacaktır. Anavar döngüsü, potansiyel olarak 16 haftaya kadar sürebilecek erkek döngüsüne kıyasla daha kısa olacaktır (4-6 hafta). Erkeklerde olduğu gibi (yukarıya bakınız), dozajlar artırılabilir, ancak erkeklerdeki kadar yüksek olmasa da örneğin günde 20 mg, zirve seviyeye çıkabilir ve ardından döngüyü sonlandırmak için geri çekilebilir.

Tipik Anavar Kütlesel Sonuçlar…

Anavar, genellikle yağ yakmaya ve kas kütlesini korumaya çalışırken alınması tercih edilen bir steroiddir, ancak bazı kullanıcılar döngü sırasında kas kazandıklarını bildirmektedir. Anavar hafif bir steroiddir (12) ve kas oluşturma konusunda çok fazla etki yapmaz, aslında 20 mg Dianabol kullanan çoğu erkek, 100 mg Anavar alan kişiden daha fazla ince doku kazanacaktır.

Sezon dışında kütle artırmaya çalışanlar, özellikle vücut geliştiriciler, powerlifting yapanlar ve sprinterlar gibi güç sporcuları için Anavar’ın kas oluşturma sonuçları, kas kütlesi kazanmasıyla ünlü steroidlere kıyasla hayal kırıklığı yaratabilir – Testosteron, Dianabol ve Trenbolon gibi. Bu nedenle, kütlenin, boyutun ve gücün öncelikli olduğu durumlarda önerilmez.

Tipik Anavar Yağ Yakma Sonuçları…

Atlet ve ortalama bir kişi kas kütlesini korumak ve yağ yakmak istiyorsa, Anavar’ın kullanılması iyi bir steroid gibi görünmektedir. Sonuçlar çok kolayca özetlenebilir: daha ince, daha sert ve estetik olarak daha çekici bir vücut. Oxandrolone hormonu, kas dokusunu büyük ölçüde korur ve onarır, ancak aynı zamanda toplam metabolik aktiviteyi artırır ve vücudu yağ yakmaya odaklanmada daha etkili hale getirir.

Performans Arttırıcı Anavar Sonuçları…

Performans sporcuları ve performansı artırmak için sadece kaslara güvenmeyenler için Anavar, sezon dışında iyi bir ek olabilir. Örneğin, sezon dışında buz hokeyi oyuncusu veya bir ragbi oyuncusu için sonuçlar bu sezonun bu aşamasında daha memnuniyet verici olabilir. Anavar, bu tür sporculardaki antrenman sırasında meydana gelen kas hasarını onarabilir ve bu tür sporcuların daha sert ve daha sık antrenman yapmalarına olanak tanıyabilir. Bir oyuncu bir darbe, düşme veya hızlı bir çarpışma sonucu etkileme maruz kaldığında, Anavar kas hasarını onarmaya yardımcı olabilir.

Anavar Sonuçlarını Etkileyen Diğer Faktörler…

Tüm performans arttırıcı ilaçlarda olduğu gibi sonuçlar kişiden kişiye farklılık gösterecektir. Her birey için Anavar’ın ne yapacağını söylemek imkansızdır çünkü sonuçları etkileyen birçok faktör vardır, örneğin:

 • #1 Eğitim – Hangi tür bir eğitim planını takip ediyorsunuz? Yapılandırılmış ve iyi düşünülmüş bir plan mı yoksa sadece bir Flex Magazine veya Mens Health’ten çıkardığınız bir şey mi? Takip ettiğiniz plan, genel sonuçları etkileyecektir.
 • #2 Deneyim – Hiç spor salonuna gitmediniz ve çok deneyimsizseniz, performans arttırıcı ilaçlara atlamak gerekli değildir. Bir kişisel antrenör tutun ve beslenmenizi düzenleyin, gelişmeleri fark edeceksiniz. Bir acemi Anavar kullanırsa, bazı iyileştirmeleri fark edebilir, ancak 5 yılın üzerinde antrenman yapan ve binlerce saat kaldırma deneyimi olan birisi kadar aynı iyileşmeleri görmeyecek.
 • #3 Beslenme – İnsanlar genellikle anabolik steroidlere ulaşmaktan hemen önce, bunların inanılmaz sonuçlar için hızlı bir bilet olduğu inancına sahiptirler, ancak performansı artırabilir ve süreci hızlandırabilirler, ayrıca vücudunuzu doğru beslenme ile desteklemeniz de gereklidir. İlaçların sonuçları, sağlıklı bir diyetle birleştirildiğinde artacaktır. Hala günlük protein, karbonhidrat ve yağ alımınıza ulaşmanız gerekiyor.
 • #4 Dinlenme ve İyileşme – Uyku düzeniniz nasıl? Anavar ile birlikte herhangi bir uyarıcı alacak mısınız – kafein veya clenbuterol gibi daha güçlü bir şey mi? Performans arttırıcı ilaçlar alan birçok insan, bunlarla birlikte bir dizi farklı ilaç/takviye alır, bunlar iyileşmeniz ve dinlenmeniz üzerinde nasıl etki yapıyor? Eklem ağrısı, kas hasarı, vücuttaki toksisite, vb. Anavar alırken, doğru önlemleri almak ve sağlığınıza uzun vadeli zarar vermemek için doğru bir şekilde döngü yapmak önemlidir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla