Anesteziden korkmayın

Kategori: Ağrı Print

tamer yenHalk arasında narkoz olarak bilinen, diş hekimliği alanında yaklaşık 100 yılı aşkın süredir çoğunlukla diş hekimi korkusu olan kişilere, engelli yetişkin ve çocuklara, mide bulantısı olan kişilere uygulanan anestezi yönteminin diş çekiminden, ileri cerrahi işlemlere kadar diş hekimliğinin tüm alanında başarı ile uygulandığını ileten Anestezi Uzmanı Dr. Tamer Yen, anestezi ile ilgili en çok merak edilen ve endişe duyulan konuları açıkladı.

Genel anestezi altında diş tedavilerinin engelli çocuk ve erişkin hastalar başta olmak üzere, diş hekimi korkusu olanlarda, bulantısı refleksi fazla olanlarda ve bazen de genel konfor açısından tüm hastalarda uygulandığını belirten Hospitadent Dental Group Anestezi Uzmanı Dr. Tamer Yen, “Uygun şartlarda herkes genel anestezi ya da sedasyon alabilir. Ancak hastadan mevcut hastalığı varsa mutlaka bildirmesi istenir. Hastanın tanı konulmamış bir hastalığını tespit edebilmek için  kan değerleri, kanama değerleri, EKG, akciğer röntgeni ve açlık kan şekeri gibi tetkiklerini istenir ve gerekirse başka bir uzman hekimin görüşlerini alır. Genel durumu kötü, kontrolsüz şeker, tansiyon, kalp hastalığı olan, gebeliğinin ilk dönemlerinde olan hastalar ancak sağlık durumlarının daha uygun olduğu şartlarda anestezi alabilirler” dedi.

Anestezi ve Sedasyon Arasındaki Fark Nedir?

Öncelikle tüm anestezi işlemleri tam teşeküllü ameliyathane şartlarında anestezi uzmanı ve teknisyeni eşliğinde gerçekleştirilmesinin önemini vurgulayan Hospitadent’ten  Dr. Tamer Yen anestezi ve sedasyonun farkını şu şekilde açıkladı:

“Genel anestezide; operasyon odasında kolunuzdan açılacak damaryolundan verilen anestezi ve kas gevşetici ilaçları ile tamamen derin uyumanız sağlanacak, bu esnada solunumunuz ise burun yada ağızdan takılan solunum tüpünden, oksijen/anestezi gazı karışımını vererek uyumanızı sürdüren anestezi cihazı ile desteklenecektir. İşlem biterken tüm ilaçlar ve uyutucu gazlar kesilerek uyanmanız sağlanacaktır. Tüm diş operasyonları bu yöntemle yapılabilmektedir . Sedasyonda ise kolunuza takılacak damaryolundan aralıklı olarak verilen rahatlatıcı bir ilaç ile hafif uyumanız ve konforunuz sağlanacak, ilaçların kesilmesi ile tamamen uyanmış olacaksınız. Yetişkin hastalarda tüm işlemler, çocuk hastalarda kısa işlemler sedasyon ile yapılabilmektedir. Bu yöntemin genel anesteziden farkı daha hafif olması, işlem sonrası derlenmenin hızlı olması ve daha az riski olmasıdır.”

Anestezi Tedavisi Zararlı mıdır?  Yan Etkileri var mıdır?

Genel anestezinin halkımız tarafından narkoz olarak bilindiğini söyleyen Dr. Tamer Yen, “ Narkozun hiç bir yan etkisi yoktur! Yani anestezi sonlandığında narkoz etkileri tamamen geriye döner ve kalkar. Yıllar sonra beyin hasarı yapmaz, felç bırakmaz, bağımlılık yapmaz. Gerektiği takdirde bir kişi aynı gün içerisinde defalarca narkoz alabilir. Ailesel narkoz ilaçlarına karşı duyarlılık olanlarda (muayene sırasında sorulur) farklı bir ilaç ya da yöntem seçilir. Burada önemli olan husus anestezinin tam teşekküllü bir ameliyathanede, anestezi uzmanı ve teknisyeni gözeteminde yapılmasıdır” dedi.

Anestezi  Öncesi ve Sonrası Bunlara Dikkat Edin!

  • İşlem öncesinde yetişkin hastalarda 8, çocuk hastalarda 6 saat açlık ve susuzluk gereklidir.
  • İşlem bittikten 10 dk kadar sonra hasta uyanmaya başlar fakat tam kendine gelme ve anestezinin etkilerinden tamamen kurtulması 1-3 saat kadar sürebilir.
  • Hastalarda işlem sonrası bulantı, kusma, baş dönmesi olabilmektedir. Takip süresince bu etkilerin ortadan kalkması beklenir. Hastalar derlenme odasında 1-3 saat takip edildikten sonra kolundaki damaryolu da çıkartılarak taburcu edilir.
  • Çocuk hastalarda işlem sonrası derlenme daha hızlı ve kısadır.
  • Hastaların genel anestezi sonrasında, bağırsak hareketleri de normale dönene kadar, 2-3 saat yiyip içmemesi gerekir. Fakat küçük çocukların kan şekeri kolay düşebildiğinden işlem sonrası 10-15 dakikada bir, bir iki yudum, tortusuz tatlı bir meyve suyuiçirilebilir. Bulantı devam ederse, kan şekeri düşmesin diye, lolipop şeker yalatılabilir.
  • Eve giderken küçük çocukların kucakta ve başı desteklenerek taşınması daha emniyetli olacaktır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla