Ankara Eczacı Odası: Deprem bölgesine bireysel ilaç göndermeyin

Yazan Hatice Pala Kaya
12 Şubat 2023   |    24 Şubat 2023    |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Vatandaşların deprem bölgesi için bireysel ilaç toplama ve gönderme faliyeti yapmaması gerektiği uyarısında bulunan Ankara Eczacı Odası Yönetim Kurulu, deprem bölgesine ilaç gönderimi ile ilgili bir bir uyarı açıklama yayımladı. İlaçların saklanma ve taşımasının özel şartlar gerektirdiğini belirten Ankara Eczacı Odası Yönetim Kurulu, vatandaşların ilaç toplayarak kendilerinin ulaştırmaya çalışması ya da dağıtmasının sağlık açısından riskli olduğunu açıkladı. Açıklamada, vatandaşların Türk Eczacıları Birliği ve Sağlık Bakanlığı ya da bölge eczacı odalarının kampanyalarına katılabileceği belirtildi.

Deprem bölgesinde gönüllü eczacıların görev yaptığı ve sahra eczanelerinin devreye girdiği belirtilen yazılı açıklamada, bu çalışmanın Sağlık Bakanlığı, TEB ve bölge eczacı odalarının koordinasyonuyla sürdüğü kaydedildi. Açıklamada, “Halkımız tarafından ilgili kurumlar vasıtası dışında yapılan ve iyi niyetli olduğundan şüphe etmediğimiz evlerden toplanan ilaç yardımları, deprem bölgesindeki ilaç ve tıbbi malzeme eksikliğini gidermekten ziyade bölgede görevli sağlık profesyonellerinin işini zorlaştırmaktadır.

Türk Eczacıları Birliği, uçakla depremzedelere 50 ton ilaç ve tıbbi malzeme gönderecek

Ayrıca ilaç ve tıbbi malzemelerin saklanması, taşınması ve muhafaza edilmesi özel koşullara bağlı olduğundan eczacılar dışındaki kişilerin müdahalesi süreci aksatmaktadır. Dolayısıyla diğer kurum ve kişilerin ilaç toplamak suretiyle yardım sürecine müdahil olması bölgedeki koordinasyonu zayıflatmaktadır” denildi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla