Hasta yakınlarının saldırısına uğrayan cerrahın hayati tehlikesi devam ediyor

Kategori: Sağlık Gündemi Print

diskapi-ankaraSağlıkta durmayan şiddet dalgasının yeni hedefi bu kez bir cerrahi doçenti oldu. Ankara’da Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği görevli olan Genel Cerrah Doç. Dr. Ahmet Oğuz Hasdemir, 4 hasta yakınının saldırısına uğradı. Saldırının ardından ciddi şekilde yaralanan ve hemen ameliyata alınan Doç. Dr. Ahmet Oğuz Hasdemir, hayati tehlikesinin devam ettiği açıklandı. Dört hasta yakınının saldırısına uğrayan Doç. Dr. Ahmet Oğuz Hasdemir’in hem kafasından hem de dizinden yaralandığı ve oluşan ciddi kırıklar nedeniyle acil ameliyata alındığı açıklandı. Konuyla ilgili yapılan son açıklamaya göre Doç. Dr. Hasdemir’in hala hayati tehlikesi devam ediyor. Saldırının ardından hem Sağlık Bakanlığı’ndan hem de sağlık çalışanlarından sert tepki geldi.

Akdağ: Sağlık çalışanına kalkan el, Sağlık Bakanlığına kaldırılmıştır

Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın, saldırıya uğrayan doktoru ameliyattan önce telefonla arayarak, geçmiş olsun dileğinde bulunduğu öğrenildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Bakan Akdağ, şunları söyledi: “Ankara’da bir hastanemizde bir doktor kardeşimize fütursuzca saldırıp, zarar verdiler, darbettiler. Kendisiyle de ben görüştüm. Bir sağlık çalışanına elini kaldırırsa bilsin ki o eli en azından Sağlık Bakanlığına kaldırmıştır. Ben bunu böyle algılıyorum. Yakından takip etmeye biz bakanlık olarak devam edeceğiz. Sağlık hizmeti verenlere karşı kabalık, sözel şiddet, fiziki şiddet, hakaret buna asla müsaade etmeyeceğiz. Yeni yaptığımız bir kanun var. Bu kanuna göre, görevi başında her türlü yaralama eylemi tutuklamayla sonuçlanacak.”

Doç. Dr. Hasdemir’in durumu ciddiyetini koruyor

Saldırıya uğrayan hekimin durumu ile ilgili bilgi veren Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Alper Cihan, ise Doç. Dr. Hasdemir’in, hasta yakınları tarafından saldırıya uğramasına ilişkin olarak “Doktorumuz kafasından ve dizinden yaralanmıştır. Kafatası ve dizindeki kırıklar nedeniyle, acil ameliyata alınan doktorumuzun hayati tehlikesi mevcuttur. Dr. Hasdemir, hasta asansöründe 4 hasta yakını tarafından saldırıya uğramıştır. Doktorumuz herhangi bir kusuru olmadan, haksızca saldırıya uğramıştır. Sağlık çalışanlarına yönelik her türlü saldırının karşısındayız. Şiddet kimden gelirse gelsin, haklı bir gerekçesi olamaz. Görevi başında olan sağlık personelimize yapılan saldırıyı kınıyoruz” diye konuştu.

CHP Ankara Milletvekili saldırıyı protesto etti

Milletvekili Emir ve Türk Tabipleri Birliği yöneticileri, darp edilen Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Genel Cerrahi Kliniği doktorlarından Doç. Dr. Hasdemir’i ziyaret etti.  CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, görevi başında saldırıya uğrayan Doç. Dr. Ahmet Oğuz Hasdemir’e ilişkin, “Türkiye, sağlık çalışanlarına şiddet noktasında neredeyse dünya birincisi. Bakanlığın şapkasını önüne koyup düşünmesi gerekiyor. Öncelikle yasal düzenlemeler talep ediyoruz” dedi.

Açıklamalarda bulunan Emir, Dr. Hasdemir’in hasta yakınları tarafından darp edildiğini aktardı. Emir, “Türkiye, sağlık çalışanlarına şiddet noktasında neredeyse dünya birincisi. Bakanlığın şapkasını önüne koyup düşünmesi gerekiyor. Öncelikle yasal düzenlemeler talep ediyoruz. Bu yapılmadığı sürece üzüntü bildirmenin, bu olayın mağdurlarına ‘geçmiş olsun’ demenin kimseye bir hayrı yoktur” dedi.

Sorumlular cezalandırılıncaya kadar konunun takipçisi olacağız

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Genel Sekreteri Dr. Mehmet Sezai Berber, 30 yıllık doktor Hasdemir’in hastane personelini korumak isterken tanımadığı kişilerce darp edildiğini belirterek, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin son bulmasını istediklerini söyledi. Hasdemir’in darp sonucu gözünün şiştiğini, fibula kemiğinin dört yerinden kırıldığını ve diz bağlarında hasar olduğunu kaydeden Berber, sorumlular cezalandırılıncaya kadar konunun takipçisi olacaklarını vurguladı.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla