Annenin, hekim hatasını fark etmesi çocuğunun hayatını kurtardı

Kategori: Sağlık Gündemi Print

Screenshot_1Hayley Lyons çok zor bir karara varmak zorundaydı. Annelik iç güdüsünü mü dinlemeliydi yoksa doktorun tavsiyesini mi? Nedeni mi? Çünkü anne doktorun yazdığı ilacın çocuğunu olumsuz yönde etkilediğini düşünüyordu… Hayley’in oğlu Lewis su çiçeği hastalığı geçirmekte olduğundan doktorlar ona ateş düşürücü ilaç olan Ibuprofen’i kullanmasını tavsiye ettiler. İlacı alır almaz ateşi çıkan ve suratındaki kabarcıkları daha da şişen çocuğunda bir şeylerin ters gittiğini anlayan anne çocuğunun hayatını kurtardı.

hayley2Doktorlar ise Lewis’in su çiçeği hastalığının belirtilerinin normal olduğunu ve ilaca devam etmesini söylediler. Oğlu Hayley’in hayatının tehlikede olduğunu düşünen anne derhal Liverpool’daki başka bir hastaneye gitti…

Buradaki doktorlardan öğrendiklerine göre ise çocuk septisemi, yani kan zehirlenmesine maruz kalmış. Hayley oğlunu başka bir hastaneye götürmese ne hastalığın farkına varılacaktı ne de çocuğun iyileşmesi için gerekli olan tedaviye başlanabilecekti.

Hayley, çocukları su çiçeği geçirmekte olan anne-babaları çocuklarına Ibuprofen vermemeleri konusunda uyarıyor. Hayley’in Facebook’ta paylaştığı uyarı amaçlı gönderi 43.000 kişi tarafından paylaşıldı. Dahası, İngiltere’nin önde gelen sağlık kurumlarından ‘Royal College of Paediatrics and Child Health’ gönderiyi paylaşarak ebeveynlerin su çiçeği hastalığı sürecinde çocuklarına Ibuprofen vermemeleri gerektiğini belirtti…

Newsner’in haberine göre; Hayley, Facebook gönderisinde şunu paylaştı: “Su çiçeği hastalığı salgını var. Buradan, tüm ebeveynlere su çiçeği hastalığı süresince çocuklarına Nurofen/Ibuprofen vermemelerini öneriyorum. Yaşadığımız yerin yakınlarındaki 4 farklı doktor da ilacı kullanmamızı tavsiye etti ancak ateşi bir türlü düşmedi. Haplar, ateş düşürücü etiketiyle satılıyor. Ancak su çiçeğinden ötürü oluşan kabarcıkların derinin altına yayılıp daha fazla kabarmasına neden oluyor.”

hayley3“Bunun sadece basit bir su çiçeği hastalığı belirtisi olduğunu söyleyen doktorlara güvenmeyip Alder Hey özel hastanesine gitmeseydik, oğlumun gerçek rahatsızlığını asla anlayamayacaktık. Kan zehirlenmesi teşhisi konulan oğlumu doktorlar hemen gözlem altına aldı.”

Hayley’nin Facebook’taki gönderisini dikkate alan İngiltere Sağlık Bakanlığı, Ibuprofen’nin su çiçeği hastalığı sürecinde kullanılmasını yasakladı.

Septisemi belirtilerinin başlıcaları; yüksek ateş, mide bulantısı, kusma, ishal, karın ağrısı, nefes darlığı ve yüksek nabızdır. Antibiyotik ile tedavi edilen rahatsızlıkta erken teşhis çok önemlidir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla