ASCO’da açıklanan yeni immünoterapi! Kanser tedavisinde başarı artacak

Kategori: Güncel / Literatür, Onkoloji Print

tumor-kanser-hucreGörülme sıklığı en yüksek olan küçük hücre dışı akciğer kanserinde, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi esasına dayanan immünoterapi yönteminin uygulandığı iki ayrı çalışmadan elde edilen yeni bulgulara göre, bu yeni nesil tedavinin uygulandığı hastalarda kemoterapiye oranla sağ kalım oranlarının arttığı gösterildi. ABD’nin Chicago kentinde düzenlenen American Society of Clinical Oncology (ASCO) 52. Kongresi’nde akciğer kanserinde uygulanmaya başlanan, bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek tümörü yok etmeyi amaçlayan immüno-onkoloji klinik araştırmalarının sonuçları açıklandı.

ASCO’da immünoterapi ile ilgili yeni sunulan iki çalışmanın sonuçlarını değerlendiren Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. M. Ali Kaplan, son dönemde bağışıklık sistemi kuvvetlendirilerek, tümörün öldürülmesini amaçlayan “immüno-onkolojik tedavi”ye ağırlık verildiğinin altını çizerek, kongrede özellikle immünoterapiyle akciğer ve böbrek kanseri tedavisinde sağ kalımı uzatan çalışmaların damga vurduğunu belirtti.

İmmüno onkoloji ile kanser tedavisinde yeni bir çağın kapıları açılıyor!

Kongrede ilerlemiş KHDAK hastalarında kemoterapi ajanı olan “Dosetaksele” etken maddesine kıyasla, immünoterapi ajanı olan “Nivolumab” etken maddesini değerlendiren iki çalışmanın açıklandığını dile getiren, Doç. Dr. Kaplan, 2 yıllık genel sağ kalım verilerini içeren çalışmanın, KHDAK’nin iki alt tipi olan yassı hücreli ve yassı hücreli olmayan alt tiplerinde gerçekleştirildiğini belirtti.

Elde edilen yeni sonuçların kanserle mücadele için umut verici olduğunu söyleyen Doç. Dr. Kaplan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Nivolumab, 2 yıllık takip sonunda her iki çalışma için de iyileşmiş genel sağ kalım göstermeye devam etmiştir. Daha önce tedavi edilmiş yassı hücreli olmayan KHDAK hastalarında yapılan birinci çalışmada, Nivolumab kullanan hastaların 2 yılın sonunda standart tedavi olan kemoterapiye göre yaklaşık iki kat daha fazla hayatta olduğu gözlenmiştir.

Kanser tedavisinde yeni bir umut ışığı: İmmünoterapi

Daha önce tedavi edilmiş yassı hücreli KHDAK hastalarında yapılan diğer çalışmada da Nivolumab kullanan hastaların, 2 yılın sonunda hayatta kalma oranları kemoterapiye göre yaklaşık üç kat olarak gözlendi. Her iki çalışmadan elde edilen bu yeni veriler, bilimsel kanıt düzeyi en yüksek olarak kabul edilen klinik çalışma verileridir.”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla