İmmüno-onkolojik tedaviler sayesinde kanserde yaşam süresi daha da uzadı

Kategori: Onkoloji, Sağlık Gündemi Print

hucre-kanser-immunolojiBu yıl 7-11 Ekim 2016 tarihleri Danimarka’nın Kopenhag kentinde gerçekleşen ve yaklaşık 25 bin hekimin takip ettiği 19. Avrupa Kanser Kongresi’nde pek çok kanser türünde uygulanan yenilikçi yaklaşımlar ve tedavi olanakları onkologlar başta olmak üzere sağlık profesyonellerine sunuldu. Kongrede gündeme gelen konulardan birisi olan kanser tedavisinde İmmüno-Onkolojik tedavi yaklaşımı dikkat çekici yeni sonuçların tartışılmasına neden oldu. Bunlardan, etkin maddesi Nivolumab isimli olan ilacın kongrenin ana oturumunda pekçok farklı kanserin tedavisinde sağkalımı uzattığı ve yaşam kalitesini arttırdığını gösteren çalışmalar sunuldu.

mehmet-ali-nahit-sundurKongrede gündeme gelen yeni kanser tedavileri ile ilgili AA’dan Yeşim Sert‘in sorularını yanıtlayan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Ali Nahit Şendur,şunları söyledi: “Kanser tedavisinde cerrahi müdahale, radyasyon, kemoterapi ve hedefli tedaviler bugüne kadar tedavinin temelini oluşturmuştur. Ancak lokal olarak ilerlemiş veya ileri evre kanserlerde bu yöntemler ile uzun dönemli sağkalım ve pozitif bir yaşam kalitesi sağlanmasına rağmen, hastaların büyük çoğunluğunda yeni tedavilere ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu karşılanmayan tıbbi ihtiyaç nedeniyle, temel mekanizması kanserle savaşmak üzere vücudun immün sistemi ile doğrudan çalışmayı hedefleyen ve İmmüno-Onkoloji olarak adlandırılan yenilikçi bir kanser tedavi yaklaşımı günümüzde kanser ile mücadelede ciddi bir ümit olmaya başlamıştır. Yassı hücreli ve yassı hücreli olmayan Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri hastalarını kapsayan 2 yıllık iki farklı Faz 3 çalışmasında, Nivolumab ile mevcut kemoterapi tedavisine kıyasla sağlık durumu, yaşam kalitesi ve genel sağkalımda olumlu sonuçlar alınmıştır.”

İmmüno onkoloji ile kanser tedavisinde yeni bir çağın kapıları açılıyor!

Halen en uzun dönemli hasta takibi olan bu çalışmalarda, kemoterapi ile tedavi edilenlere göre 3 kat daha fazla sağkalım elde edildiği ispatlanmıştır. Bu çalışmalar, hastalarda Nivolumab ile kemoterapiye kıyasla daha düşük oranda ve kontrol edilebilir yan etkiler görüldüğüne işaret ettiğini belirten Doç. Dr. Şendur şöyle devam etti: “CheckMate-275 çalışması metastatik veya rezekte edilemeyen ürotelyal kanser bulunan ve platin bazlı bir ilaçla tedavi sonrasında progresyon veya rekürrens görülen hastalarda Nivolumab’ın güvenlilik ve etkililiğinin değerlendirildiği bir Faz 2 klinik çalışmadır. Çalışmaya alınan hastalar PD-L1 ekspresyonuna bakılmaksızın çalışmaya dahil edilmiş olup, Doğrulanmış Yanıt Oranı (ORR) tüm hastalar için %19,6 olarak bulunmuştur.”

Baş boyun kanserleri sık görülen 7. kanser türü

Baş ve boyun kanserleri olarak bilinen kanserler genellikle ağız içi, burun ve boğaz gibi baş ve boyun içindeki nemli muköz yüzeyleri döşeyen skuamöz hücrelerden başladığını ifade eden Doç. Dr. Şendur, “Her yıl tahminen 400.000-600.000 yeni olgunun görüldüğü ve yılda 223.000-300.000 ölüme neden olan baş ve boyun kanseri, dünya genelindeki en yaygın yedinci kanserdir.” dedi.

IV. evre metastatik hastalık için bildirilen beş yıllık sağkalım oranının %4’ün altında olduğunu ifade eden Doç. Dr. Şendur, Risk faktörleri arasında tütün kullanımı ve alkol tüketiminin yer aldığını, ayrıca İnsan Papilloma Virüsü (HPV) enfeksiyonunun da olguların hızla artmasına yol açan bir risk faktörü olduğunu belirtti.

Yeni tedaviler sayesinde kanserden ölüm oranları %22 azaldı!

Yeni çalışmada yaşam kalitesi verileri açıklandı

Nivolumab’ın değerlendirildiği diğer bir Faz 3 çalışmasında ise hasta tarafından bildirilen yaşam kalitesi verileri açıklandı. Üç farklı değerlendirme aracı ile elde edilen sonuç değerlendirmeleri, Nivolumab’ın hastaların semptomları ile fiziksel, rol ve sosyal fonksiyonlar dahil olmak üzere fonksiyonları bakımından stabilizasyon sağladığını söyleyen Doç. Dr. Şendur şöyle devam etti: “Araştırmacının seçtiği tedaviyi alan hastalarda hasta tarafından bildirilen sonuçların 15. haftada Nivolumab’a kıyasla başlangıca göre istatistiksel olarak anlamlı ve klinik açıdan kötüleştiği görülmüştür.

Ayrıca, Nivolumab ölçülen en fonksiyonel alanlarda kötüleşmeye kadar geçen sürenin iki kattan fazla uzamasını sağlamış ve yorgunluk, dispne ve uykusuzluk semptomlarında kötüleşmeye kadar süreyi araştırmacının seçtiği tedaviye kıyasla anlamlı derecede uzatmıştır. Araştırmacının seçtiği tedaviye kıyasla Nivolumab ile klinik açıdan kötüleşme ağrı bakımından %74, duyusal sorunlar bakımından %62 ve ağzı açma sorunları bakımından %51 oranında azalmıştır. 2016’daki yeni gelişmeler ışığında hastalarımıza İmmuno-Onkoloji tedavi seçeneklerini sunabilmek bizleri heyecanlandırıyor. Yaşam süresinde uzama ve yan etkilerin az olması kaliteli bir yaşam olanağı sağlıyor.” Kaynak:AA-YeşimSert

İmmünoterapi akciğer kanseri tedavisinde başarıyı çok arttırdı

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla