Aspirin ve kanser denklemi: Aspirin kanser tedavisini güçlendirebilir mi?

Kategori: Güncel / Literatür, Onkoloji Print

tablet-aspirinBilim insanları aspirinin, bağışıklık sistemini güçlendirme amaçlı yeni kanser ilaçlarının etkisini artırabileceğini söylüyor. Bağışıklığı güçlendirmeyi ve vücudun öz savunma sistemiyle kansere karşı mücadele etmesini amaçlayan immünoterapi son dönemlerde büyük heyecan yarattı. Londra’daki Francis Crick Enstitüsü’nden bilim insanlarının yaptığı yeni araştırmalar, aspirinin de kanser tümörlerinin bağışıklık sisteminden saklanmasını önleyebileceğine işaret ediyor.

Bağışıklı sistemine katkı
İngiltere’deki Kanser Araştırmaları enstitüsü (Cancer Research UK) bu basit yöntemle kanser tedavisini ilerletme ihtimaline dikkat çekiyor. Yapılan araştırmalar cilt, meme ve bağırsak kanseri hücrelerinin fazla miktarda prostaglandin E2 adlı kimyasal madde ürettiğini, bunun ise bağışıklık sisteminin tümörü tespit etmesini zorlaştırdığını, tümörün böylece saklandığını gösteriyor.

Fakat aspirin tarzı ilaçlar, kanser hücrelerinde bu kimyasalın üremesini sağlayan ortamların değişmesine neden oluyor. Farelerde yapılan deneyler, bu tür ilaçların immünoterapi tedavisini güçlendireceğini ortaya koydu.

Heyecan verici
Fakat uzmanlar bu verilerin insanlarda da aynı sonuca yol açtığını görmek için klinik araştırmalara devam edilmesi gerektiği uyarısında bulunuyor. İmmünoterapi, kanser araştırmalarında en çok ümit veren alanlardan biri ve bazı deneylerde ölümcül kanser tümörlerinin küçüldüğü, çok nadir durumlarda da tümüyle ortadan kalktığı görüldü.
Daha önceki çalışmalarda aspirinin kanser oluşumunu engellediğine dair iddialar da yer almıştı. Ancak bunlar henüz deneylerle sınanmış değil.Kaynak:BBC-JamesGallagher

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla