Başarı dolu bir hikaye

Kategori: Kardiyoloji Print

Prof. Dr. Çetin Erol önemli başarılara imza attı! TKD Olağan Genel Kongresi’nde veda konuşması yapan Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Çetin Erol görevini Prof. Dr. Oktay Ergene’ye devretti. TKD’nin son yıllarda çok önemli başarılara imza attığını söyleyen Prof. Dr. Erol, yeni yönetime başarı dilerken bundan sonrada TKD’nin her türlü çalışmasına içtenlikle destek vermeye devam edeceğini söyledi.

TKD’nin özellikle geçtiğimiz dönemde uluslararası toplantı ve etkinliklere büyük önem verdiğini dile getiren Prof. Dr. Erol, “2008’de başlatılan çalışmalar sonucunda, American College of Cardiology (ACC)’nin Türk ve yöre ülkelerindeki üyelerini birleştirmek üzere, merkezi İstanbul’da bulunan “ACC İstanbul Chapter” oluşturuldu. Bu yıl ilk kez düzenlenen “ACC/i2 Kongresinden Seçilmiş Konular Toplantısı” bu çabaların ilk ürünüdür ve bundan sonra da her yıl tekrarlanacaktır” dedi.

Kendi dönemlerinde kardiyoloji eğitiminin güçlendirilmesi için yönetim kurulu üyeleri ile birlikte önemli çalışmalar sürdürüldüğünü söyleyen Prof. Dr. Erol, gelecek dönemde bunların artarak devam edeceğine inancının tam olduğunu söyledi. Yapılan çok boyutlu çalışmalar sonucunda TKD’nin hem bölgesel alanda hem de dünya genelinde oldukça saygın bir yer edindiğini belirten Prof. Dr. Erol, bu çalışmaların her aşamasına yoğun destek veren TKD üye ve çalışanlarına teşekkür ederek veda etti.

TKD sayısız etkinlik ve bilimsel aktiviteye imza attı
Geçtiğimiz dönemlerde önemli çalışmalara imza atan TKD, 3100’ün üzerinde konu başlığını içeren Türkiye’nin en büyük online uzmanlık eğitimi kitaplığı TKD Sunu Merkezi’ni de Mart 2008’de kurup erişime açtı. Kardiyologların yanı sıra kardiyolojiyle ilgilenen iç hastalıkları, aile hekimliği, nefroloji, gastroenteroloji, acil tıp gibi farklı uzmanlık alanlarından hekimlerle pratisyen hekimlerin kullanımına da açık olan TKD Sunu Merkezi, sürekli geliştiriliyor.

Kurduğu Araştırma Destek Fonu ile kalp ve damar sağlığı konularında her yıl çok sayıda araştırmaya destek veren, özgün araştırma projesi yarışmaları düzenleyen TKD, ayrıca Genç Araştırmacı Teşvik Ödülleri ile araştırmacıları teşvik ediyor. Dünyanın saygın bilimsel kardiyoloji dergilerinde makaleleri yayınlanan uzmanlarımızı da ayrıca ödüllendiriyor. 2008’de bu ödüllere Yönetim Kurulu kararıyla, TKD’nin iki Onursal Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Esat Güçhan ile Prof. Dr. Remzi Özcan’ın isimleri verildi.

TKD’nin 2007’de başlattığı ulusal ölçekteki  “Türkiye’de Kalp Yetersizliği Prevalansı ve Belirleyicileri Araştırması” (HAPPY) ve “Türkiye Akut Kalp Yetersizliği Tanı ve Tedavİ AnKeti” (TAKTİK) halen sürdürülüyor. Bu araştırmalar sonucunda, toplumumuzda giderek daha büyük bir önem ve yaygınlık kazanan akut ve kronik kalp yetersizlikleri konusunda birinci elden veriler elde ediliyor. Bu yıl Türkiye’de beta reseptör gen polimorfizmi araştırması (• GEN-TÜRK) adlı yeni bir çokmerkezli araştırma ile Kapak Hastalıkları Türkiye Veri Tabanı Projesi ve HitPoinT- Türkiye’de Kronik Kalp Yetersizliğinde Hastane Sonrası Monitorizasyon Programı da 25. Kongre ile birlikte devreye girdi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla