Bakan Koca: Kentlerde vakaya ulaşma süresini 10 dakikanın altına indirdik

Yazan Hatice Pala Kaya
7 Aralık 2019   |    10 Mart 2020    |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2019 yılının ilk 10 ayında kara ambulanslarının 4 milyon 780 bin kişiye hizmet verdiğini belirterek, birçok hayatın kurtulmasının zamanla yarışmaya, hastayı en yetkin ellere, en kısa zamanda ulaştırmaya bağlı olduğunu kaydetti. Bakan Koca, “Kentlerde vakaya ulaşma süremizi 10 dakikanın altına indirdik. Kırsalda ise ilk 30 dakikada çağrıldığımız yere büyük oranda ulaşıyoruz” dedi.

112 Acil ambulans sisteminin 25’inci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vatandaşlara ihtiyaç anında ihtiyacı olan sağlık hizmetini en kaliteli şekilde vermenin çabası içinde olduklarını vurgulayarak, “112, yardım isteyen her vatandaşımıza bir telefon kadar yakın olmanın adıdır. En acil çağrı, çağrıya en erken cevap demektir. Bugün geldiği noktada 112 acil sağlık hizmetlerimiz, hastane öncesi sağlık hizmetlerinde iftihar edeceğimiz bir örgütlenmenin sonucudur. İstasyonları ve ambulanslarıyla yaklaşık 800 bin kilometrekareyi her noktasına kadar kaplayan fonksiyonel bir sağlık ağıdır” diye konuştu.

Sağlık Bakanı Koca, vatandaşlara 3 bine yakın 112 istasyonu, 5 bini aşkın ambulans ve 34 bini aşkın personelle kesintisiz acil sağlık hizmeti sunulduğuna işaret ederek, “112 ambulanslarımızı hem sayısal açıdan hem de personel ve teknolojik açıdan kuvvetlendirerek, ülkemizin her yerine vaktinde ulaşabilir olmayı hedefledik” dedi.

Helikopter ambulanslar 2008’den bu yana 31 bin 900 hasta taşıdı

Karada hizmetin yeterli olmadığını görerek 2007 yılında deniz ambulanslarını, 2008 yılından itibaren helikopter ambulansları, 2010 yılından itibaren de uçak ambulansları hizmete soktuklarını ifade eden Bakan Koca, dünyada ücret istemeden, herhangi bir sigorta kurumundan ücret almadan vatandaşına hizmet veren tek hava ambulans hizmetinin Türkiye’de olduğunu belirtti.

Gelinen noktada 112 istasyon sayısının 2 bin 840, sadece 112 hizmetlerinde kullanılan ambulans sayısının ise 5 bin 469 olduğunu dile getiren Bakan Koca, şunları kaydetti: “250 ambulansımıza kar paleti takılarak, 22 ambulansımız ise kar bıçaklı ve kar paletli olarak en ağır kış şartlarında vatandaşlarımıza ihtiyaçları halinde erişebilmektedir.

Özellikle ağır trafik kazalarına hizmet vermek üzere, 4 yaralı birden taşıyabilen 62 ambulansımız hizmet vermektedir. 91 yoğun bakım ve obez ambulansına ek olarak, 62 motosiklet ambulansımız sahada görev başındadır. 6 deniz ambulansımız, 17 helikopter ambulansımız, 3 uçak ambulansımızla karadan, denizden, havadan vatandaşımızın hizmetine yetişiyoruz. Kentlerde vakaya ulaşma süremizi 10 dakikanın altına indirdik, kırsalda ise ilk 30 dakikada çağrıldığımız yere büyük oranda ulaşıyoruz.

Bu yılın ilk 10 ayında kara ambulanslarımız 4 milyon 780 bin kişiye hizmet vermiştir. Helikopter ambulanslarımız 2008’den bu yana 31 bin 900, uçak ambulanslarımız ise 2010’dan bu yana 13 bin 500 hasta taşımıştır. Yurt dışından ülkemize 673 hastamız getirilmiştir.

İstasyon sayısını ihtiyaç duyulan bölgelerde arttıracağız

Sağlık Bakanı Koca, ilerleyen dijital ve teknolojik imkânların desteğiyle daha hızlı, daha iyi ve daha kaliteli acil sağlık hizmeti sunmak için çalışmalarını sürdürdüklerinin de altını çizerek, “İstasyon sayılarımızı ihtiyaç duyulan bölgeler öncelikli olarak arttıracağız, bununla ilgili olarak sürekli hizmet düzeyimizi ölçüyor, eksik veya yavaş kaldığımız bölgelerimizi destekliyoruz. Acil çağrıların daha hızlı ve efektif yönlendirilmesi adına İçişleri Bakanlığımızın önderliğinde “112 Tek Çağrı Projesi”ni destekliyoruz. Bu sayede acil duruma polis, itfaiye, ambulans gibi ekiplerin senkron ve koordineli bir şekilde müdahalesinin sağlanacağını umuyoruz.” diye konuştu.

Ambulanslar dijital teknolojiden faydalanacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hizmetin etkinleştirilmesi ve verimlileştirilmesi için dijital teknolojilerden de faydalanacaklarını belirterek, “Ambulanslarımızı dijitalleştiriyoruz. Ambulans içinde iken hasta ile ilgili kayıtlar komuta merkezi ve gidilen hastane ile paylaşılıyor. Bu sayede hastanın erken müdahalesi ve en isabetli merkeze sevki sağlanıyor. Hasta adına vakit kaybı engelleniyor. Pilot çalışmalarını yürüttüğümüz bu projede başarılı sonuçlar aldık. Tüm ülkeye kısa zamanda yaygınlaştırmayı planlıyoruz” dedi.

112 hizmetlerinin koordinasyonu açısından haberleşmenin kritik öneme sahip olduğunu bildiren Bakan Koca, en ileri teknoloji haberleşme sistemleri ile kesintisiz ve net haberleşmeyi sağladıklarını, afet durumları için destek mobil haberleşme merkezleri ve uydu destekli haberleşme sistemlerinin devrede olduğunu anlattı.

Sağlık Bakanı Koca, hastalar ve personelin güvenliğini ve konforunu sağlamak açısından üniversitelerle iş birliği içinde sürekli Ar-Ge çalışmaları yürütüldüğünü belirterek, “Bu çalışmalar sonucunda elde edilen sonuçları uygulayarak güvenlik konusunda taviz vermeden araçlarımızda iyileştirici tedbirler uyguluyoruz” diye konuştu.

112’yi asılsız çağrılarla meşgul etmeyin

Bakan Koca, vatandaşlardan 112’yi asılsız çağrılarla meşgul etmemeleri uyarısında bulunarak, şunları söyledi: “Bir gün ihtiyaç anında 112’yi aradığımızda karşınızda meşgul sesi duyabilirsiniz. Zamanla yarıştığınız o acil anınızda zamana yenik düşebilirsiniz. Bu durumda kalmamak için 112’yi asılsız çağrılarla meşgul etmeyiniz. Trafikte mavi ışıldak görüp, siren sesi duyduğunuzda yol vermekte gecikmeyiniz.

Unutmayın hiçbir acele işiniz, sizden yol isteyen ambulanstaki hastanın durumu kadar acil olmayabilir. Bazen dakikalar, bazen saniyeler bir hayatın kaybına sebep olabilir. Bir başka zaman bu siz olabilirsiniz. Çağırdığımızda en kritik anımızda bize en hızlı ulaşacak olan ambulanstır. Sesimizi ilk duyan komuta merkezindeki görevli, yardımımıza ilk yetişen ambulanstaki 112 acil sağlık personelidir.”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla