Baş dönmesinin nedeni vertigo olabilir!

8 Mayıs 2012   |    14 Nisan 2023    |   Kategori: Kulak Burun Boğaz Print

Polikliniklere başvuran her beş hastadan birinin benzeri baş dönmesi şikayetlerinden yakındığını söyleyen K.B.B Uzmanı Op. Dr. Coşkun Şanverdi, bu durumun, hasta için zor ve yaşam kalitesini düşüren bir sorun yarattığını belirterek şu bilgileri verdi: Vertigo başlı başına bir hastalık değildir ancak pek çok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Tahminlere göre, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 5 ile 10’u vertigoyla tanışmış durumdadır.

Vücudumuzun denge sistemi…

Vücudumuzun denge sistemi biz farkında olmadan sürekli olarak çalışan bir duyudur. Bizler onun varlığını ancak bozulduğunda fark ederiz. Peki dengemizi sağlayan yapılar nelerdir? İşte denge duyusunu anlamaya çalıştıkça onun ne kadar karmaşık bir duyu olduğunu fark ediyoruz. Denge; vücudumuzu taşıyan kaslar, kemikler ve eklemlerimizden gelen duyular ile iç kulaklarımız ve gözlerimizden gelen bütün bilgilerin beyincik ve beyin tarafından toplanıp analiz edilmesi sonucu oluşan bir duyumuzdur. Bu karmaşık yapıda oluşan bir bozukluk sonucu baş dönmesi şikayetinin oluşması durumunda hastada sebebi bulabilmek için bütün bu bölgelerin gözden geçirilmesi gerekmektedir.

Gün içinde oluşan ani baş dönmesine dikkat! Nedeni vertigo olabilir

Bu yüzden baş dönmesi olan hastada tanı konulabilmesi için öncelikle kulak-burun-boğaz hastalıkları ve nöroloji tarafından değerlendirilme yapılmalı ancak bazı durumlarda dahiliye, göz hastalıkları ve bazen de fizik tedavi bölümlerini de içeren multi-disipliner bir yaklaşıma ihtiyaç duyulmaktadır.

Vertigo belirtileri nelerdir?

  • En belirgin belirtisi baş dönmesidir ve genellikle iç kulaktaki denge sisteminde ortaya çıkan bir sorundan kaynaklanmaktadır.
  • Kulak hastalıklarına bağlı baş dönmesi beraberinde kulakta basınç hissi
  • Kulak çınlaması
  • İşitme azlığı
  • Bulantı – kusma
  • Kulak akıntısı
  • Gözlerde anormal hareketler gözlemlenebilir.

Vertigo tanı ve  tedavi yöntemleri

Hastalığın doğası gereği vertigonun sebebi araştırılırken, tanısı ancak dışlama yöntemleriyle koyulabilmekte ve hastalar tanısı konulana kadar yukarıda belirtilen bir çok bölüm tarafından muayene edilmek ve çok çeşitli tetkiklerin yapılması durumunda kalabilmektedirler. Ani başlangıçlı baş dönmesi şikayeti ile başvuran bir hastada ilk olarak yapılması gereken bu durumun beyin kaynaklı mı, yoksa beyin dışı mi olduğunu belirlemektir.

Vertigo nedir? Neden olur? Vertigonun belirtileri ve tedavisi

Periferik kaynaklılar genel olarak daha iyi seyirlidirler. Periferik kaynaklı vertigo nedenleri en çok iç kulak ve orta kulak hastalıkları nedeniyle oluşmaktadır. Oysa santral kaynaklı bir baş dönmesi beyin kanaması, beyin enfarktüsü gibi acil müdahale ve hatta yoğun bakım gerektirebilir. Vertigonun sebebi bulunduktan sonra, tedavisi ilgili hekimin muayene sırasında hastaya yaptıracağı basit bazı baş hareketlerinden, çeşitli medikal tedavilere ve gerektiğinde cerrahi tedaviye kadar uzanan geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla