Basit önlemler ile her beş cilt kanseri vakasından dördü önlenebilir

Kategori: Cilt Sağlığı, Diğer Hastalıklar, Kanser Print

ali-esat-keskinCilt kanseri görülme sıklığında son on yılda ciddi bir artış yaşandığını ve bunun en önemli nedeninin güneş altında artan kişisel aktiviteler olduğunu söyleyen Dr. Ali Esat Keskin basit önlemler alarak güneşten gelecek zararların minimuma indirmenin mümkün olduğunu belirtti. Güneş ışığına aşırı maruz kalmanın başta cilt, olmak üzere göz ve bağışıklık sistemine ciddi zararlar verebildiğini dile getiren Dr. Keskin, “Her beş cilt kanseri vakasının dördü güneş ışığından uzak durarak önlenebilir” dedi.

Dr. Keskin, konuyla ilgili şu bilgileri paylaştı: “Uygun giyinmek, şapka kullanmak, vücudun güneşe maruz kalan yüzeylerine güneşten koruyucu kremler uygulamak; güneşten gelecek zararları en aza indirgemek için alınacak önlemlerin başlıcalarıdır. Güneşten koruyucu kremlerin özellikle yüze ve ellere de uygulanması gerektiğini unutmayın. Bu kremleri de güneşte daha uzun kalabilmek amaçlı değil, yalnızca güneş altındayken korunma amaçlı kullandığımızı aklımızdan çıkarmamalıyız.”

• Gün ortası güneş altında kalım süresini kısıtlayın
Güneşten gelen ultraviyole ışınları sabah 10.00 ile öğleden sonra 16.00 arasında en şiddetli zamanındadır. Bu zaman aralığında güneşte kalım süresini sınırlandırın. Gerekli olmadığı sürece bu zaman aralığında direkt gün ışığından kaçının.

• Gölgeleri akıllıca kullanın
gunes-carpmasiUltraviyole ışınlarının en güçlü olduğu zaman aralığında bina dışında olmanız gerekiyorsa mutlaka gölgede kalmaya özen gösterin. Gölgede olmanız ultraviyole ışınlarından tam anlamıyla korunduğunuz anlamına gelmez, yalnızca etkiyi azaltır. Bu arada kendi gölgenizi de takip edin. Güneşteki gölgeniz ne kadar kısaysa güneşten o kadar çabuk kaçıp gölgeye sığınmanız gerekir.

• Koruyucu kıyafetler giyinin
Güneşe çıkmanız gerekliyse gölgeliği geniş şapkalar tercih edin. Bu tür şapkalar başınızı koruduğu gibi ayrıca gözlerinizi, yüzünüzü, kulaklarınızı ve ensenizi de güneşten korur. Sık dokunmuş kanvas şapkaları tercih edin. Üzerinde delikler olabileceği için hasır şapkalardan kaçınmaya çalışın.

• Güneş gözlüğü kullanın
Güneş gözlükleri % 99-100’e kadar UV-A ve UV-B koruması sağlayabilir. Bu da gözlerinizi büyük ölçüde ultraviyole ışınlarından korur.

• Sık dokunmuş bol kesim kıyafetler tercih edin
Bu tür kıyafetler sizi güneşten daha iyi korur.

• Güneşten koruyucu kremler kullanın
Geniş spektrumlu, en az SPF 15+ kremler kullanın ve her 2 saatte bir, her aktivite sonrası veya her yüzme sonrası koruyucu kremi yeniden sürün. Kullandığınız koruyucu kremlerin son kullanma tarihlerini mutlaka kontrol edin. Her koruyucu ürün aynı şekilde korumaz. Bazısı güneş ışığını yansıtırken, bazısı soğurur. Bu ürünler cildinizi korumak için bazı kimyasal maddeler içerir. Bu nedenle cildiniz reaksiyon verebilir. Cildiniz tahriş olursa mutlaka cilt doktorunuz ile görüşün.deniz-gunes-sahil

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla