Baxter, covid-19 salgınıyla mücadele için 2 milyon dolar bağış yaptı

Yazan Hatice Pala Kaya
3 Mayıs 2020   |    7 Mayıs 2020    |   Kategori: Sektör Print

Dünyanın önde gelen tıbbi cihaz ve sarf malzemeleri üreticilerinden olan Baxter, covid-19 salgını sürecinde üretimini artırdığını ve dünya çapında 2 bin kişilik yeni istihdam yapacağını bildirdi. Şirketten yapılan açıklamada çeşitli kuruluşlara yapılan bağışların tutarının da 2 milyon dolar olduğu belirtildi. Baxter Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO José E. Almeida, konuya yönelik yaptığı değerlendirmede, “Sağlık çalışanlarının COVID-19’lu hastaların bakımı için gösterdikleri çaba hepimize ilham veriyor. Bu benzeri görülmemiş zamanlarda, sağlık hizmetleri sistemi, çalışanlarımız ve toplulukların desteklenmesi amacıyla Baxter olarak üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız” dedi.

2 milyon dolardan fazla bağış yapıldı

Baxter’den yapılan açıklamada, Uluslararası Baxter Vakfı aracılığıyla, küresel ölçekte faaliyet yürüten insani yardım kuruluşlarına yardım sağlandığı belirtildi. Toplam 2 milyon doların üzerindeki bağışların, aralarında salgının önlenmesi için malzeme, eğitim ve bilgi sağlama konusunda dünya çapında faaliyet gösteren Çocukları Kurtarın Vakfına 1 milyon dolarlık, Birleşmiş Milletler Vakfı / WHO COVID-19 Dayanışma müdahale Fonunun da bulunduğu çeşitli kuruluşlara yapıldığı kaydedildi.

Üretim artırıldı

Covid-19 salgını nedeniyle hastane yatışlarının arttığı, sağlık talebinin büyüdüğü belirtilerek, şirket ürünlerine yönelik talebin de arttığı kaydedildi. Açıklamada, “Bu kapsamda akut böbrek rahatsızlığı tedavisinde kullanılan kan pürifikasyon sistemlerinin yanı sıra, bu tedavileri mümkün kılan çözeltiler ve sarf malzemelerinin, yoğun bakım üniteleri ve hastane çapında kullanılan enjekte edilebilir ilaçlarda kapasite ve üretim artırılmıştır. Bu ürünleri üreten tüm Baxter tesisleri, üretim seviyelerini en üst düzeye çıkartıp arzın artırılabilmesi için tüm olanaklarını seferber etmektedir. Şirketin yoğun talep gören tıbbi cihazlarının ve ilaçlarının mümkün olduğunca fazla miktarda teslim edilebilmesi için yoğun çaba sarf edilmektedir” denildi.

Şirketin üretim artışıyla birlikte 800’ü ABD’de olmak üzere dünya çapında 2 bin kişiyi işe alacağı da kaydedildi. Açıklamada, Baxter’in dünya çapındaki bütün tesis ve birimlerinde salgın müdahale planı uygulandığı ve çalışanların sağlıklarının korunmasına yönelik önlemler alındığı vurgulandı. Baxter, yoğun bakım, beslenme, renal, hastane ve cerrahi ürünleri üretiyor.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla