Doğum kontrolü yöntemini arkadaş tavsiyesi belirliyor

Kategori: Jinekoloji Print

Bayer Kadın Sağlığı’nın Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği ile birlikte geliştirdiği “Kontrol Noktası” projesi; İstanbul’da düzenlenen bir basın toplantısıyla tanıtıldı. Toplantıda GFK Türkiye tarafından Bayer sponsorluğunda gerçekleştirilen 15-49 yaş grubundaki 1425 kadın üzerinde yapılan “Kadın Sağlığı” araştırmasının sonuçları da açıklandı. Araştırma sonuçlarına göre kadınların %71’inin doğum kontrolü seçim kararında partneri veya yakın arkadaşı etkili oluyor. Araştırmada kadınların %40’ının şimdiye kadar hiçbir korunma yöntemi kullanmadığı da belirtildi.

Doğru doğum kontrol yöntemleri konusunda bilinç oluşturmak amacıyla başlatılan “Kontrol Noktası “ projesi ile kadınlar sıklıkla uğradıkları eczanelerden kadın sağlığı ve doğum kontrol yöntemleri hakkında doğru bilgi alabilecek. Projede başlangıç aşamasında Türkiye genelinde 300 eczane yer alıyor. Eczanelere yerleştirilen “Kontrol Noktası” stantları aracılığıyla kadınlar doğum kontrolü konusundaki sorular hakkında bilgi alabilecekler.

Projeye ile ilgili bilgi veren Bayer Kadın Sağlığı ve Genel Tedaviler Bölümü İş Birimi Direktörü Dr. Oğuz Mülazımoğlu, “2011 yılında Bayer tarafından yapılan Kadın Sağlığı araştırmasının da gösterdiği gibi Türkiye’de kadınların doğum kontrol konusundaki bilgi kaynakları arasında büyük bir oranı “arkadaşları ve internet” oluşturuyor. Son yıllarda bu alandaki bilinci arttırmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Türkiye’de toplantıları devam eden OC (Oral Kontraseptif) Akademi ile doktorların doğum kontrolü ve korunma yöntemleri konusunda bilgi ihtiyaçlarını gidermeyi, sosyal medya projeleri ile kadınların dikkatini doğum kontrol konusuna çekmeyi hedefliyoruz. Eczacı – doktor – kadın üçgeni doğru bilgiye ulaşma konusunda çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Toplumda doğru doğum kontrol yöntemleri konusunda bilinç oluşturmak amacıyla başlatılan “Kontrol Noktası “ projesi ile kadınlar eczanelerden doğum kontrol yöntemleri hakkında doğru bilgi alabilecek” dedi.

Kadın Sağlığı Araştırması
Toplantıda kadın sağlığı, doğum kontrol haplarının kullanım alanları konusunda değerlendirmelerde bulunan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Sağlığı Ana Bilim Dalı Üyesi  Prof. Dr. Sezai Şahmay,15-49 yaş grubu arasındaki toplam 1425 kadın üzerinde yapılan  Türkiye Kadın Sağlığı Pazar araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Prof. Dr. Şahmay, araştırma ile ilgili şu bilgileri verdi:

Türk kadını ve doğum kontrol yöntemleri
Türk Kadının doğum kontrol konusuna bakışında eşlerinin ve arkadaşlarının etkisi üst sıralarda yer aldı.  Araştırmaya katılan kadınların büyük çoğunluğu korunma yöntemlerinin maliyetinin devlet tarafından karşılanması gerektiğini düşünürken, yapılan araştırmada kadınların geldikleri sosyo – ekonomik statüye göre doğum kontrol yöntemleri konusunda da bilgi kaynakları farklılık gösterdi.

AB Ses ve C1 Ses’te ilk danışılan kişi jinekolog iken daha alt sosyo ekonomik statülerde ilk başvurulan kişi yakın arkadaşlar oldu. Araştırmada yakın arkadaşlar, eş ve internet, anne ve ebe başvurulan ilk kişiler oldu.  Kadınların korunmayla ilgili en çok kullandığı bilgi kaynakları jinekologlar olup bunları yakın arkadaşlar izledi. Araştırmada; 10 kadından 2’si korunma konusunda herhangi bir bilgi kaynağı kullanmazken eczanelerin bu orandaki payı sadece %2 oranında kaldı. Araştırmada doğum kontrol yöntemi farkındalığına da farklı cevaplar verildi.


Araştırmanın sonuçları
Araştırmada eşlerin / partnerin doğum kontrol yöntemine etkisi sorulduğunda araştırmaya katılan kadınların %71’i; partnerinin doğum kontrol yöntemi üzerinde etkisi olduğunu söyledi. Araştırmada doğum kontrol hapları en çok hatırlanan yöntem olup (%72) bunu erkek prezervatifi (%63) ve spiral (%55) izledi. Öte yandan, kadınların %9’u herhangi bir yöntemden haberdar olmadıklarını belirttiler.


Bugüne kadar kullanılan yöntemlere bakıldığında ise en sık başvurulan yöntemin spiral (%25) olduğu, spirali erkek prezervatifleri (%24) ve oral kontraseptiflerin (%21) izlediği görüldü.  Kadınların %40’ının şimdiye kadar hiçbir korunma yöntemi kullanmadığı da belirtildi. Araştırmaya katılan kadınların eğitim durumu incelendiğinde ilkokul mezunlarının neredeyse %65’inin hayatlarında en az bir kez korunma yöntemi kullandığı görüldü. İlkokul mezunları arasında en sık kullanılan yöntem spiralken, Lise ve Üniversite mezunlarının hemen hemen yarısının şimdiye kadar hiç korunma yöntemi kullanmadığı görüldü.

Kadınların çalışma durumları incelendiğinde, çalışan kadınlar doğum kontrol hapını tercih ederken çalışmayan kadınların bakırlı kullanma oranının daha yüksek olduğu görüldü. Riskli bir yöntem olan geri çekilme yönteminin,  ilkokul mezunu kadınlar başta olmak üzere tüm kadınlar tarafından yaklaşık %15 oranında kullanıldığı görüldü. Kadınların yaklaşık olarak yarıdan fazlası ilk ilişkilerinde herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmamış.

Daha önce doğum kontrol hapı kullananlarla kullanmayan kadınlara; bu ürünlerin en çok hatırlanan faydası sorulduğunda iki kadın grubunda da en çok hatırlanan fayda“gebeliği engeller” olup, bunu özellikle daha önce doğum kontrol hapı kullanan grupta;  “adet kanamasını düzenler”, “adet ağrılarını ve stresi azaltır” izlemektedir.  Daha önce doğum kontrol hapı kullanan kadınlar, “cilde ve sivilcelere iyi gelir” ifadesini de kullanmayanlara göre daha çok belirtmiştir. 4 kadından 3’ü hayatlarında en az bir kez jinekologa gitmiştir. Araştırmaya katılanların %21’i jinekologa düzenli olarak gitmektedir. Kadınların %90’dan fazlası doğum kontrolünün karşılanmasının devletin sorumluluğu olduğuna inanmaktadır.

Araştırmaya kimler katıldı
Araştırmada yer alan kadınların %66’sı kentsel bölgelerden  %34’lük kısmı yarı kentsel bölgelerden katıldı. Araştırmaya katılanların  %65’i evli , %24’ü bekar, %’7si dul ve %4’ü eşinden ayrılmış kadınlardan oluştu. Araştırmaya katılan kadınların %86’sını ev kadınları ve düzenli bir işi olmayanlar oluştururken %14’ünü çalışan kadınlar oluşturdu. Araştırmaya katılan kadınların %12’si düzenli olarak bir spor yaparken %29’u günde 11 adetten fazla sigara içiyor.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla