Sürekli ağlayan bebeklerde kolik olabileceği unutulmamalı

Kategori: Bebek Sağlığı Print

Doc. Dr. Ahmet DemirSürekli alayan bebeklerde altta yatan nedenin Kolik, olabileceğinin göz önünde bulundurulması gerektiğini söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Demir, yenidoğan bebeklerde en sık rastlanan sağlık problemlerinin başında kolik geldiğini belirtti. Kesin nedeni tam olarak saptanamayan kolik nedeniyle bebeklerin, bazen gün içerisinde saatlerce ağlayabildiğini dile getiren Doç. Dr. Ahmet Demir, yenidoğan bebeklerde kolik belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Sigara bebeğin saatlerce ağlamasına yol açabilir

Kolik, kesin nedeni bilinmemekle birlikte bebeğin sinir ve bağırsak sisteminin tam olgunlaşmaması ya da gelişmekte olmasından kaynaklanabilir. Ayrıca annenin sigara içmesi, yaşının ileri oluşu ve ilk bebek olma durumu diğer risk faktörleri arasında yer almaktadır. İnek sütü protein alerjisi ve diğer alerjiler de kolik konusunda suçlanmaktadır.

Durdurulamayan ağlama koliğin ana belirtisi

Koliğin ana belirtisi ağlama krizleridir. 3 ayın altındaki bir bebekte adeta durdurulamayan ağlama krizleri günde en az üç saat sürebilir. Bu tablo, haftada üç gün ve ayda üç haftaya yayılmaktadır. Genelde bu bebekler, akşam saatlerinde ve hemen hemen aynı saatlerde ağlarlar. Ağlama sırasında yüzleri kızarır, karınları belirgin olarak şiştir ve bacaklarını karınlarına doğru çekerler. Bazen kendilerini arkaya doğru atar gibi bazen ellerini yumruk yaparak bazen de bacaklarını tekme atar gibi hareketlerle ağlayabilirler.

Kolik nedir, neden olur? Ağlayan bebekleri sakinleştirme yolları

Tedaviye anne ve bebeğin beslenme programından başlanmalı

Kolik, genelde 4. aya doğru düzelir. Tedavisi içinse birçok alternatif bulunmaktadır ancak bunlar tüm bebeklerde aynı oranda etkili olmamaktadır. Tedavi seçeneklerinin ana başlıkları şu şekilde sıralanabilir;

– Anne sütü ile beslenen bebeklerde annenin diyetinin düzenlenmesi,

– Mama ile beslenen bebeklerde uygun mamaların seçilmesi,

– İlaç tedavisi (Gerekmedikçe kullanılmamalı veya endikasyon iyi konulmalı)

– Probiyotikler (Faydalı bazı bakterilerin kullanılmasıdır)

– Bitki özleri

– Kayropraktik tedavi

– Masaj

Ağlayan bebeğe “Kolik” tanısını doktor koymalı

Kolik, bebeklerde kalıcı bir hasara yol açmaz. Ancak infantil kolik tarzında ağlama krizleri olan bebekler, en az bir kez doktor muayenesinden geçmeli ve başka bir hastalık nedeni ile ağlamadıkları kanıtlanmalıdır. Bazen tek bir doktorun dediğiyle yetinmeyen aileler, bebeklerini hastane hastane gezdirmekte ve bu süreç bebeği daha çok yıpratmaktadır. Bebekte kilo alamama, halsizlik (emmeme), kusma, ishal, ateş, isteksizlik veya kabızlık yoksa genelde herhangi bir tetkike gerek yoktur.

Probiyotikler ile bebeklerde yapılan kolik tedavisi başarılı…

Bebeğiniz ağlama krizine girdiyse…

– Mümkün olduğunca sakin olun, gerilmeyin.

– Güler yüzle bebekle göz teması kurmaya çalışın.

– Bebeğinizi bağrınıza basarak karnını ısıtın. Bunu ütü ile ısıtılmış bez ya da ısıtma pedleri ile de yapabilirsiniz.

– Bulunduğunuz odada sakinleştirici müzikler açın.

– Bebek emziği kullanın.

– Rezene ve nane gibi bitki çayları içirmeyi deneyin.

– Su ve süpürge sesi bazı bebeklerin hoşuna gidebilir, unutmayın.

– Son seçenek olarak bebekle birlikte ufak bir araba yolculuğuna çıkın.

Kolik bir hastalık değildir. Bu, bebek gelişiminin ana aşamalarından birisidir. Bebeğin doktor kontrolünden sonra herhangi bir hastalığı olmadığı biliniyorsa bu konu ile ilgili süreçler sabırla ve sükunetle yerine getirilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla