Beta mikrobu, ölümcül komplikasyonlara neden olabilir

Kategori: Çocuk Sağlığı, Enfeksiyonlar Print

Halk arasında “Beta” mikrobu diye bilinen “A grubu beta hemolitik streptokoklar”ın özellikle kış ve ilkbaharda sinüzit, orta kulak iltihabı ve zatürreye neden olduğunu söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. İlke Özahi İpek, boğazda ve deride iltihaplanma yapan bir çeşit bakteri olan A grubu beta hemolitik streptokokların tedavi edilmediği taktirde bazı ciddi komplikasyonlara yol açabileceğini belirtti. Halk arasında Beta mikrobu diye bilinen A grubu beta hemolitik streptokokların özellikle kış ve ilkbahar aylarında daha sık görüldüğünü belirten Dr. İlke Özahi İpek, konu ile ilgili en çok merak edilen soruları yanıtladı:

A grubu beta hemolitik streptokoklar, herhangi bir hastalık belirtisi yapmadan da boğazda ve ciltte taşınabilir. Neden olduğu infeksiyonlar çoğunlukla boğaz enfeksiyonu ya da ciltte impetigo şeklindedir ve hafiftir. Streptokoklar ayrıca, sinüzit, orta kulak iltihabı ve zatürreye, nadiren de olsa ağır, hayatı tehdit edici enfeksiyonlara neden olur. A grubu beta hemolitik streptokoklar, boğaz ağrısı, ateş ve döküntü ile seyreden kızıl hastalığının da etkenidir. Kızıl en sık 5-15 yaşlarında olmakla birlikte, her yaşta görülebilir. 

Çocuklarda görülen Beyaz bademcik beta enfeksiyonunun habercisi olabilir!

Beta mikrobu Kış aylarında daha sık görülüyor

A grubu beta hemolitik streptokoklar, enfekte kişilerin burun veya boğaz salgılarına veya derideki enfekte yaralara direkt temas ile bulaşıyor. Özellikle kış ve ilkbahar aylarında daha sıktır. İnsanların bir arada bulunduğu okul, sinema, alışveriş merkezi gibi kapalı ve havalanması yetersiz ortamlarda kolaylıkla yayılır. Boğaz ve cilt enfeksiyonu olanlar bakteriyi daha çok bulaştırırken, boğazlarında bakteriyi taşıdıkları halde kendileri hastalanmayanlar daha az bulaştırıcıdır.

Beta mikrobunun tanısı için boğaz kültürü ile kesinleştirilmeli

24 saatlik uygun antibiyotik tedavi sonrası genellikle bulaştırıcılık son buluyor fakat olası komplikasyonları açısından tedaviyi tamamlamak önemli. Başka bakteriler ya da virüslerde boğaz enfeksiyonuna neden olduğundan tanı, şüpheli durumlarda boğaz sürüntüsünden ‘Strep Testi’ ya da boğaz kültürü ile kesinleştirilmelidir.

Tedavi edilmeyen ya da yetersiz tedavi edilmiş A grubu beta hemolitik streptokok enfeksiyonlarının, akut romatizmal ateş denilen, kalp tutulumu ve eklem iltihaplarına neden olabilir. A grubu beta hemolitik streptokok enfeksiyonlarının bir diğer komplikasyonu da, hastalığın başlangıcında 2-3 hafta sonra ortaya çıkabilen böbrek tutulumudur. Antibiyotik tedavisi ile tam iyileşme sağlanır ve komplikasyonlar önlenir. Tedavi ağızdan veya kas içi enjeksiyonla yapılır.

Çocuklarda grip kadar sık görülen beta mikrobuna dikkat!

Önemli olan tedavinin verildiği şekilde ve sürede uygulanmasıdır.  Boğaz ağrısı nedeniyle yemek yemekte güçlük çekilebilir, bu durumda yumuşak veya sıvı gıdaları tercih etmek gerekir. Çocuğun bol sıvı almasını ve istirahat etmesini sağlamak gerekir. Tedaviyi tam ve yeterli sürede uygulayan ve klinik bulgusu olmayan hastalarda tedavi sonrası boğaz kültürü özel durumlar dışında gerekli değildir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla