Dördüncü Beyaz: Beyaz Çay kilo verdirir mi?

Yazan İzan Işık
Kategori: Üye Yazıları, Zayıflama ve Obezite Print

beyaz-cay-kanserden-koruyorBeyaz ne güzel renktir değil mi?
Beyaz denilince saflık, masumiyet gelse de çoğumuzun aklına ilk önce, benim aklıma yepyeni bir sayfa ve asalet geliyor. Bence beyaz çok asil çokta yenilikçi bir renk. ”Peki üç beyazdan uzak duracağız ama o zaman hangi beyazla yenileneceğiz biz?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Ben de bunun cevabını sizinle paylaşmaya geldim bugün.

Beyaz çay
Beyaz Çay’ın tarihçesi M.S. 600 yıllarına dayanıyor. O dönemlerde Çin İmparatoru Hui Zhong zarafetin zirvesi olarak ilan ettiği beyaz çayın gelişimi için çalışmalar başlatmıştır.
Ancak yüzyıllar boyu Çin dışındaki ülkeler için gizli kalmıştır beyaz çay.

Şimdi bizde beyaz çayla tanıştığımıza göre neymiş ne değilmiş bilelim istedim.
Siyah çay ve yeşil çayın kardeşi aslında bu beyaz çay. Beyaz çay için çay bitkisinin henüz tam olarak olgunlaşmamış, açılmamış yaprakları toplanır. Bu yapraklar beyaz tüylerle kaplıdır ve beyaz çay ismi de buradan gelmektedir.

Beyaz çayın en önemli özelliği, işlenirken diğer çaylara nazaran daha az okside olduğu için daha fazla antioksidan içermesidir.  Diğer bir özelliği ise yeşil çay ve siyah çaya göre kafein içeriği daha düşüktür.

Özetle kafein içeriği sıralaması yaparsak Siyah Çay > Yeşil Çay > Beyaz Çay
Antioksidan sıralaması yaparsak Beyaz Çay > Yeşil Çay > Siyah Çay
Tabi ki yine de kafeinsiz olmadığı kafein içerdiği için hamilelerin kullanmaması tercih edilir.

Bize ne faydası olur peki beyaz çayın?
Gençliğinize gençlik katar cildinizi güzelleştirir. Dişlerinizi daha güçlü yapmaya yarayan floridi az miktarda içerdiği için buna yardımcı olur. Damar sertleşmesi ve tıkanıklığının önlenmesine yardımcı olabilir.
İçerisinde C ve K vitaminleri bulunur.
K vitamini adını ”Koagulationsvitamin” in baş harfinden alır. Bu da pıhtılaşma vitamini demektir. Yani kan pıhtılaşması için K vitamini gereklidir. Ancak K vitamini alacağız diye bardak bardak beyaz çay içmeyeceğiz tabi ki. K vitaminin en güzel kaynakları yeşil yapraklılardır. Ispanak, maydanoz, fesleğen, kekik vs. Antioksidan içeriği sayesinde bağışıklık sisteminizi daha sağlıklı hale getirerek kanserden de korur.

Beyaz Çay kilo verdirir mi?
Bu tür çaylar ödem söktürücü çaylardır. Vücudunuzdan ödem atılmasını sağlar. Hiç bir çay, hiç bir besin, hiç bir mucizevi herhangi şey sizi tek başına zayıflatmaz. Zayıflamanızı sağlayacak olan tek şey sağlıklı, dengeli ve yeterli bir beslenme programı olacaktır.

Güzel ve yumuşak bir tada sahip olan beyaz çayımızı ne kadar tüketmeliyiz? İçtiğiniz bitki çaylarınız günlük 1-2 kupayı geçmemelidir. Her gün beyaz çay tüketmelisiniz diye bir şey de yoktur. Ancak zaman zaman yenilenmek istediğinizde haftada 2-3 kez tüketebilirsiniz. Aşırı tüketildiğinde ne olur?

Kaş yaparken göz çıkarırsınız tam manasıyla. Sakinleşmek, rahatlamak, yenilenmek için içtiğiniz çay ters teperek sinirlilik, baş ağrısı, uykusuzluk ve çarpıntıya sebep olabilir.

Ne demiş Paracelsus; Her şey zehirdir, mühim olan dozudur.
Hayatınızda her şeyin dozunda olması dileklerimle.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla