Avrupa Kalite Büyük Ödülü, Bilim İlaç’ın

Kategori: Sektör Print

İSTANBUL – Türk ilaç sektöründe pek çok ilke imza atan ve son 5 yıldır pazarın en fazla büyüyen firması olan Bilim İlaç, Avrupa Kalite Büyük Ödülü’nü alan ilk ilaç firması oldu. Bilim İlaç, son 3 yıldır Avrupa’da, başvuran hiçbir firmanın alamadığı Avrupa Kalite Büyük Ödülü’ne layık görülen ilk şirket ve aynı zamanda da ilk ilaç firması oldu. Bu büyük ödüle ilave olarak, bugüne kadar dört kategoride birden Başarı Ödülü de yine ilk kez Bilim İlaç’a verildi. 25 Ekim 2011 tarihinde Münih’te BMW Welt’te düzenlenen görkemli ödül törenine katılan Bilim İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karaağaç ve Genel Müdürü Dr. Erhan BAŞ bu prestijli ödülü tüm ekip arkadaşları adına aldı. Büyük ödül, EFQM Yönetim Kurulu Başkanı Mark Duhem ve Bavyera Ekonomi Bakanı Martin Zeil tarafından verildi.


Yerli sermayeyle Avrupa’nın ‘Mükemmeli’ oldu

Bilim İlaç, Avrupa’daki tüm sektörlerde “Büyük Ölçekli İşletmeler” kategorisinde, 2008’den bu yana “Büyük Ödül”e değer firma bulunamayan bu prestijli platformda; yüzde yüz yerli sermayeli bir Türk şirketi olarak “Büyük Ödül”ü Türkiye’ye kazandırdı. 1992 yılından itibaren verilmekte olan Avrupa Kalite Ödülü’nde bugüne kadar 4 ayrı kategoride birden Başarı Ödülü’ne layık görülen hiçbir kuruluş olmamıştı. Bilim İlaç, dünya devlerinden oluşan güçlü finalistleri geride bırakarak kazandığı Avrupa Kalite Büyük Ödülü’nün yanı sıra; Müşteriler İçin Değer Katma, Süreçlerle Yönetim, Vizyoner, Esin Veren ve Bütünsel Liderlik Dengeli Sonuçlar Gerçekleştirme, kategorilerinde de Başarı Ödüllerini aldı.

Bilim İlaç, dünya ölçeğinde bir şirket haline geldi
Ödül töreninde Türk ilaç pazarında etkin bir konuma sahip olduklarını dile getiren Bilim İlaç’ın Genel Müdürü Dr. Erhan Baş, sürekli gelişmeyi güvence altına alarak ve tüm paydaşlarını başarıya ortak ederek yolculuklarına devam ettiklerini belirtti. Bilim İlaç’ta uyguladıkları Mükemmellik Modeli’ni geliştirerek sektöre ve sektör dışındaki ulusal ve uluslararası kuruluşlara örnek olmayı hedeflediklerini söyleyen Dr. Erhan Baş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çalışanlarımızla birlikte başarmayı ilke edinen bir kurum olarak, kuruluşumuzdan bu yana çok sayıda başarıya imza attık. Bugün de Avrupa’da layık görüldüğümüz bu prestijli ödülün şirketimize kazandırılmasının arkasında 2000’den fazla Bilim İlaç çalışanı ve aileleri var. Bu başarıyı onlara armağan ediyor ve hepsini yürekten kutluyorum.” 

İlaç ihracatında liderlik hedefleniyor
Günümüzde ilaç sektöründeki büyümenin gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere doğru kaydığını dile getiren Dr. Erhan Baş; “Bu anlamda Türk ilaç sektörü dünya genelinden daha hızlı büyüyor. Türk ilaç sektöründe 300 firma faaliyet gösteriyor, bu sayının 90’ı yabancı, 210’u yerli ilaç firmasıdır. Bilim İlaç 3. sırada yer alıyor. İlk 10’da sadece üç yerli ilaç şirketi bulunuyor. Bilim İlaç olarak 2014 yılı sonuna kadar Türk ilaç pazarında ilk 2 firma arasında yer almak, ayrıca en fazla ihracat yapan yerli ilaç üreticisi olmayı hedefliyoruz. Son 5 yıldır pazarın en fazla büyüyen firması olduk; önümüzdeki 5 yılda da aynı performansımızı devam ettiriyor olacağız.” dedi.

Bilim İlaç, kalitede liderliğe oynuyor
1998 yılında EFQM Mükemmellik Modeli’ni benimseyerek, mükemmellik yolunda çalışmalarını istikrarla sürdüren Bilim İlaç, bu süreçte;
2004 yılında “Avrupa Kalite Ödülü-Mükemmellikte Yetkinlik Onayı”,
2006’da “TÜSİAD-KalDer-Ulusal Kalite Büyük Ödülü”,
2009’da “Avrupa Kalite Ödülü Finalisti”,
2010’da Türkiye’de Mükemmellik Modeli çalışmalarının en prestijli ödülü olan “TÜSİAD-KalDer-Mükemmellikte Süreklilik
ödülleriyle taçlandırıldı.

 

Avrupa Kalite Büyük Ödülü, Avrupa’nın en saygın ödüllerinden birisi
Belçika temelli EFQM (European Foundation For Quality Management)’in, 55 ülkede 50 farklı sektörde faaliyet gösteren 500’den fazla üyesi bulunuyor. Dünyada 30 bin kuruluş, EFQM Mükemmellik Modeli’ni uyguluyor. Türkiye’de de uluslararası EFQM Mükemmellik Modeli uygulamaları KalDer (Türkiye Kalite Derneği) tarafından yürütülüyor. EFQM, sürdürülebilir ekonomik büyüme için sunduğu mükemmellik modeli ile farklı sektörlerde faaliyet gösteren farklı büyüklükteki üye kuruluşlarına bilgi paylaşımı platformu yaratıyor.

Avrupa Kalite Ödülü, 8 temel kavram ve 9 kriterden oluşuyor. Mükemmellik Modeli çerçevesinde üstün başarı sağlayan şirketler bu ödülü almaya hak kazanıyor. Avrupa Kalite Ödülü’nün alınması; Liderlik, Strateji, Çalışanlar, İşbirlikleri ve Kaynaklar, Süreçler, Ürünler ve Hizmetler, Müşterilerle İlgili Sonuçlar, Çalışanlarla İlgili Sonuçlar, Toplumla İlgili Sonuçlar ve Temel Performans Sonuçları gibi önemli konularda kuruluşların iyi uygulamalara sahip olduğunun, bu uygulamaları her seviyeye yaygınlaştırdığının ve sürekli iyileştirme felsefesi ile kendisini değerlendirip daha da ileriye gittiğinin bir göstergesi. Bu yaklaşımlar ile çalışan, müşteri, tedarikçi ve toplum gibi paydaşların memnuniyeti garanti altına alınırken, şirketin itibarına da katkı sağlanıyor.

Bilim İlaç Hakkında
1953 yılında faaliyete başlayan Bilim İlaç, stratejik önemi olan ilaç konusunda, üretim ve pazarlama faaliyeti gösteren yüzde yüz Türk sermayeli bir şirkettir. Türk ilaç sektöründeki 300 kuruluş içinde 3. sırada yer alan Bilim İlaç, her zaman pazarın üzerinde bir büyüme gerçekleştirerek büyümeye devam etmektedir. Bilim İlaç, üretimini iki ayrı tesiste gerçekleştirmektedir. Almanya Sağlık Bakanlığı onaylı Bilim Çerkezköy, Türkiye’nin en önemli penisilin üretim tesislerinden biridir. İngiltere Sağlık Bakanlığı onaylı Bilim Gebze, Türkiye’nin en büyük, en yeni ve çevreye en duyarlı ilaç üretim tesisidir.

Bilim İlaç 4.500 metrekare laboratuvar alanına sahip Türk ilaç sektörünün en büyük Ar-Ge merkezinde geliştirdiği yeni ürünlerle, Türkiye ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır. Bilim İlaç’ta çalışan sayısı 2 binin üstünde,  48 ülkeye ihracat yapan Bilim İlaç, Moldova, Gürcistan, Ukrayna ve Arnavutluk’ta temsilcilik ofisleri bulunuyor. Bilim İlaç, insan sağlığını direkt olarak ilgilendiren hassas bir sektörün içerisinde hem kaliteyi ön planda tutmakta hem de gelecek nesillere saygıyı şirket değeri olarak benimsemektedir. Topluma ve çevreye duyarlı yatırımlarıyla öncü olan Bilim İlaç, kurumsal sorumluluk raporuyla GRI (Global Reporting Initiative)’dan “A” seviye onay alarak Türkiye’de bir İLKİ gerçekleştirmiştir. 

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla