Bilim İlaç’a bir çevre ödülü verildi

Kategori: Sektör Print

Türk ilaç sektörünün öncü kuruluşlarından Bilim İlaç, Gebze tesisi ile Kocaeli Sanayi Odası’nın verdiği Çevre Ödülü’ne layık görüldü. Ödül, sürdürülebilir kalkınma anlayışından hareketle, sanayide çevre bilincinin geliştirilmesi ve teşvik edilmesi amacıyla Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından Bilim İlaç Genel Müdürü Dr. Erhan Baş’a verildi.

 

Kocaeli Sanayi Odası’nda düzenlenen törende bir konuşma yapan Bilim İlaç Genel Müdürü Dr. Erhan Baş; “Hem kurumsal sorumluluğun hem de sürdürülebilir kalkınmanın en önemli boyutlarından biri çevreye yatırımdır. Bu artık bir trend değil, gerekliliktir. Bilim İlaç olarak, yalnızca kurumsal sorumluluk çalışmalarımızda değil, iş alanımızda da çevresel standartları sürekli olarak uyguluyoruz, geliştiriyoruz. Doğal kaynakların korunması, bu kaynakların verimli bir şekilde kullanılması, atıkların mümkün olduğunca kaynağında azaltılması veya geri kazanılması konusunda hassasiyetle duruyor, ulusal ve uluslararası düzenlemelere uyumlu bir şekilde hareket ediyoruz” dedi.

 

Büyük işletmeler dalında Çevre Ödülü’ne ek olarak Teşvik Ödülü’ne de layık olan Bilim Gebze, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve yeşil bina kavramı göz önünde bulundurularak inşa edildi.  Bina yönetim sistemi, enerji yönetim sistemi, aydınlatma otomasyonu, cephe-cam-çatılarda yüksek ısıl izolasyon, güneş kırıcılar, verimlilik değeri yüksek santrifüj soğutma grupları,  soğutma sisteminde “free-cooling” uygulaması, ekonomizörlü buhar ve ısıtma kazanları, klima santrallerinde kullanılan ısı geri kazanım üniteleri, direkt sürücülü fan ve pompa motorları, tüm motorlarda frekans invertörü kullanımı gibi yüksek enerji verimliliği sağlayan uygulamalarla doğal kaynak tüketimi sürekli azaltılmaktadır.

 

1998 yılında EFQM Mükemmellik Modeli’ni uygulamaya başlayarak çıktığı sürdürülebilirlik yolculuğunda Bilim İlaç aldığı bu ödülle, Avrupa Kalite Ödülü’ne adaylıkğında hedefine bir adım daha yaklaşıyor.

 

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla