KBH’da yanıtsızlık fosfat düzeyi azaltılarak aşılabilir

20 Ekim 2011   |    4 Ocak 2020    |   Kategori: İç Hastalıkları Print

Kanda fosfat düzeyinin yüksekliği tedaviyi engelliyor

Tedavi gören böbrek hastalarında ilaca cevapsızlık sorununu aşmak için yeni bulgular saptandı.  Journal of the American Society Nephrology (JASN) dergisinde yeni yayımlanan güncel bir çalışmaya göre, kronik böbrek hastalığı (KBH) olan kişilerde yüksek kan fosfat düzeyleri, böbrek yetmezliğine neden olabiliyor. Yapılan çalışma sonrasında, fosfatın böbrek ilaçlarının etkinliğini baskıladığı saptandı.

KBH hastalarında böbrekler kandaki aşırı fosfat gibi atıkları yeterli düzeyde süzemez. Bunun sonucunda böbreklerde fosfat birikir. İtalya CNR-IBIM Renal Hastalıklar ve Hipertansiyonun Klinik Epidemiyolojisi ve Fizyopatolojisi Bölümü araştırmacılarından Prof. Dr. Carmine Zoccali ve ekibi, KBH hastalarında biriken fosfatın böbrekler üzerindeki etkilerini araştırdı. Çalışmada fosfat yükünün böbrek hastalığı progresyonunu yavaşlatan bir ilaç olan ramiprilin etkilerini değiştirip değiştirmediği de incelendi (Ramipril ve aynı sınıf ilaçlar, KBH’nin mevcut standart tedavisidir). Araştırmacılar, toplam 331 hastayı fosfat düzeylerine göre 4 gruba ayırarak, sağlık bilgilerini inceledi.

Önemli bulgular elde edildi
Kan fosfat düzeyleri normal veya normale yakın olsa bile, en yüksek iki fosfat grubunda olan kişilerin hastalığı daha kısa sürede ciddi böbrek fonksiyon bozukluğuna veya böbrek yetmezliğine dönüştü. Yüksek fosfat düzeyleri, ramiprilin yararlı etkilerini azalttı. Bu bulgular, fosfat düzeylerine bakılarak KBH hastalarının böbrek yetmezliği riski taşıyıp taşımadığının anlaşılabileceğini göstermektedir. Ayrıca, bulgular, yüksek fosfat düzeylerinin, önemli böbrek ilaçlarının yararlı etkilerini de bloke ettiğini ortaya koymaktadır.

Prof. Dr. Zoccali, bundan sonra yapılacak çalışmalarda, fosfat düzeylerinin düşürülmesinin böbrek sağlığı ve ilaçların yararları üzerindeki etkilerinin araştırılması gerektiğini belirtti ve ekledi: “Bu çalışma, beslenme veya ilaç tedavisi ile fosfat düzeylerinin azaltılması sonucunda, hastaların bazı ilaçlara daha iyi yanıt verebileceği olasılığının önünü açtı. Yaptığımız çalışmadan elde edilen sonuçlar, yeni bir klinik çalışmada doğrulanırsa, fosfat düzeylerini düşürecek girişimler, tehlikeli böbrek hastalıklarına karşı alınacak bir önlem olacaktır.”

KAYNAK: Phosphate May Promote CKD Progression and Attenuate Renoprotective Effect of ACE Inhibition. Carmine Zoccali, Piero Ruggenenti, Annalisa Perna, Daniela Leonardis, Rocco Tripepi, Giovanni Tripepi, Francesca Mallamaci, Giuseppe Remuzzi, and for the REIN Study Group. (CNR-IBIM, Clinical Epidemiology and Physiopathology of Renal Diseases and Hypertension of Reggio Calabria, Italy); for the REIN Study Group. Journal of the American Society Nephrology, 2011; DOI: 10.1681/ASN.2011020175

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla