Böbrek sağlığınız için bu belirtilere dikkat edin!

Kategori: Böbrek Sağlığı Print

bobrek-kidneysAraştırmalar Türkiye’de 18 yaşın üzerinde olan her 7 kişiden birinin böbrek hastası olduğunu, ancak hastalığının farkında olmadığını gösteriyor. Türk Nefroloji Derneği’nin geçtiğimiz yıllarda yaptığı araştırmalar Türkiye’de böbrek hastalığı sıklığının oldukça yüksek olduğu sonucunu ortaya çıkardı. Ülkemizde yaklaşık 7 milyon kişi hafiften ağıra değişen derecelerde böbrek hastalığına sahip olabilir. Bu hastaların büyük bir oranı hastalığından habersiz. Börek sağlığı ile ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Ercan Ok ”Bacaklarda şişlik, idrardan kan gelmesi, gece sık idrara çıkmak, tansiyon yüksekliği böbrek hastalığının göstergeleri olabilir. Bu belirtilere sahip hastalar mutlaka doktorlarına görünmelidir” dedi. Prof. Dr. Ok, böbrek sağlığımızı nasıl koruyabileceğimize dair tavsiyelerde bulundu.

Böbrek hastalıklarının belirtileri

Bunlardan şikâyetçiyseniz böbreklerinize dikkat edin!

Uzmanların üzerinde hem fikir olduğu konuların başında, hastalığa yakalanmadan, sağlığımıza dikkat ederek böbreklerimizin korunması konusu geliyor. Bazı hastalıklar böbrek yetmezliği riskine işaret edebilir. Eğer bacaklarınızda şişlik varsa, idrarınızdan kan geliyorsa, geceleri sık sık idrara çıkıyorsanız böbrek hastası olma olasılığınız var.

Böbrek sağlığı için tuz tüketimi kısıtlanmalı!

Bu belirtilere sahip hastalar düzenli olarak doktora görünmeli ve tahlil yaptırmalılar. Ayrıca yüksek tansiyon ve şeker hastaları ile tekrarlayan böbrek taşı problemi olanların da böbrek sağlığı konusunda çok daha dikkatli olmaları gerekiyor.

Bilinçsiz ve reçetesiz ilaç tüketmekten kaçının

Prof. Dr. Ercan Ok, ilaç kullanımının doktor kontrolü altında olması gerektiğini vurgulayarak, “Maalesef ülkemizde bilinçsiz ve reçetesiz bir ilaç kullanma alışkanlığı var. Doktora danışılmadan alınan ilaçlar ilerleyen dönemde farklı yakınmalara ve hastalıklara neden olabiliyor. Özellikle böbrekleri fazla yoran ilaçlar var. Bu sebeple gereksiz ve reçetesiz ilaç kullanmaktan kaçınmak gerekiyor” diye konuştu.

Hazır gıdalardan uzak durun ve tuzu azaltın

Böbrek hastalıklarına yol açan en büyük nedenlerden biri de sağlıksız beslenme alışkanlıkları. Böbrek sağlığımızı korumak için hazır gıdalardan olabildiğince uzak durmak gerekiyor. Yemeklerde kullandığımız tuz oranın mümkün olduğunca azaltılması gerekiyor. Hazır gıdalardaki tuz oranı oldukça yüksek.

Bu nedenle hazır gıdadan kaçınılması önem taşıyor. Bu tarz ürünleri tüketmezsek, doğal olarak vücudumuza gereğinden fazla tuz da almamış oluruz. Evde kendi hazırladığımız yiyeceklerdeki tuz oranını belirlemek bizim elimizde. Hazır gıdalardan uzak durmak, kontrolü sağlamak ve böbrek sağlığımızı korumak açısından önemli bir adım.

Böbrek yetmezliği nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Vücudunuzun ihtiyacı kadar su tüketin!

Her insanın sıvı ihtiyacı değişkenlik gösterir. Bu nedenle kişinin yeteri kadar su tüketerek susuz kalmaması gerekir. Ancak az su tüketmek zararlı olabildiği gibi, aşırı su tüketmek de özellikle böbrek hastalığı, kalp hastalığı, karaciğer hastalığı olan kişilerde bazı sorunlara yol açabilir. Tekrarlayan böbrek taşı olan hastalarda çok su içmek uygun iken, bunlar dışında bol su içmeyi önermek için sağlam kanıtımız yok. O yüzden, ihtiyaç duyduğumuz, susadığımız kadar su içmeliyiz.

‘Ev Hemodiyalizi’ böbrek hastalarının umudu oluyor

Türkiye’de şu an sayıları 60 bini aşan kronik böbrek yetmezliği hastası bulunuyor. Bu hastalara yeni bir yaşamın kapısını aralayan ‘Ev Hemodiyalizi’nin bugün Türkiye’de 300’ün üzerinde hasta tarafından kullanılıyor. Klinik diyalizinin alternatifi olan Ev Hemodiyalizi, kadavradan böbrek nakline eşit, oldukça etkili bir tedavi türü olarak hastaların umudu oluyor. Diyaliz hastalarına daha kaliteli bir yaşam imkânı sunan Ev Hemodiyalizi sistemi, SGK tarafından ücretsiz olarak hastaların evlerine kuruluyor.

Klinikte 3 gün 4 saat diyaliz olma imkânına sahip olan hastalar, Ev Hemodiyalizi’ni tercih etmeleri halinde, 2 aylık bir eğitimin ardından diyalizlerini evlerinde kendileri uygulama ve diyaliz süresini daha uzun tutma olanağına sahip oluyorlar. Gece uyurken yapılabilen ev hemodiyalizi sayesinde hastalar zamanlarını diledikleri gibi değerlendirebilmenin yanında klinik diyalizi sonrası yaşadıkları tüm yan etkilerden (halsizlik, kramp, bayılma, tansiyon düşmesi vs) kurtuluyor. İlaç kullanımını ve perhiz uygulamasını asgari düzeye indiren ev hemodiyalizi, hastaların yaşamlarına daha kaliteli bir şekilde devam etmesini sağlıyor.

Böbrek yetmezliği nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla