Boğaz reflüsü nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Kategori: Kulak Burun Boğaz, Reflü, Sağlık Sözlüğü Print

Mide asidinin yukarı kaçması sonucu ‘boğaz reflüsü’ ortaya çıkıyor. Rahatsızlığın boğazda gıcık hissi, yanma, acı bir tat, ses kısıklığı gibi belirtilerle kendini gösterdiğini ifade eden Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Gediz Murat Serin, bu belirtilerinden dolayı en sık farenjit ve sinüzit gibi hastalıklarla karıştırıldığını söylüyor. Mide hastalıkları günümüzde sık rastlanan ve o yüzden de belirtileri hakkında bilgi sahibi olduğumuz sorunların ilk sıralarında geliyor. Özellikle mide reflüsü… Öyle ki, her 20 kişiden birinin reflü sorunuyla tanıştığı biliniyor. Midedeki asidin yemek borusuna doğru kaçması şeklide tarif edilen reflü hastalığının boğazda da olabileceğini biliyor musunuz? Boğaz reflüsü olarak bilinen bu sorun, mide reflüsünün adeta bir uzantısı.

Boğaz reflüsü, kişinin boğazında yanma, öksürük, ses kısıklığı gibi belirtiler verdiği için, benzer semptomlara yol açan üst solunum yolları hastalıklarından farenjit ve sinüzit ile karıştırılabiliyor. Boğaz reflüsünün bunlar dışında kendine has semptomları olmadığını belirten Doç. Dr. Serin, bu nedenle ‘tanısı zor’ bir hastalık olduğunu vurguluyor. Bazen ‘boğaz reflüsü’ tanısı koymada çok özel muayenelere ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Doç. Dr. Murat Gediz Serin, özel kameralı muayeneler ile mide asidinin gırtlağın arka bölümünde yol açtığı erozyonların tespit edilebildiğini de söylüyor.

Farenjit nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Mide kapısının işlevi bozuluyor

Midenin işleyişine bakıldığında aslında sindirimi kolaylaştırmak için salgılanan mide asidinin aşağıya yani ince bağırsağa doğru yol alması gerekiyor. Ve normalde yemek borusuyla mide arasında kastan oluşan bir kapı, mide asidinin yukarı kaçmasını engelliyor. Günde bir miktar ve az sayıda (10-20) geriye kaçışın normal kabul edilir.

Mide asidinin geri kaçma sebepleri arasında yemek borusuyla mide arasında ‘sfinkter’ dediğimiz kapının fonksiyonunun bozulması. Bu bozulmayı yediğiniz şeylerden duygusal durumunuza kadar pek çok şey etkileyebiliyor. Ayrıca genetik yatkınlıklar, sigara ve alkol kullanımı da reflü oluşumunda etkili.

Mideden boğaza yansıyor

Asit mideden geri kaçtığı zaman, yemek borusuna doğru yükseldiğinde buna ‘mide reflüsü’ (gastroözefageal), daha yukarı kaçarsa ‘boğaz reflüsü’ (larengofarengeal) adı veriliyor. Mide ve boğaz reflüsü, temelde aynı rahatsızlık çünkü her ikisi de mideden kaynaklanıyor. Boğaz reflüsünü mide reflüsünün bir uzantısı gibi düşünmek gerekir. Sonuç olarak aynı yerden kaynaklanıyorlar fakat boğaz reflüsünü hastalığın daha uzun sıçraması olarak düşünebiliriz.

Göğüste yanma olmaz

Aslında mide ile boğaz reflüsünün arasında temel bir fark var: göğüste yanma. Boğaz reflüsü olanlarda bu etki görülmez. Boğaz reflüsünün tipik özellikleri ise, boğazda gıcık hissi, yanma, temizleme hissi, öksürük, ses kısıklığı gibi yakınmalardan oluşur. Kimileri de ağzına sanki acı su geliyormuş gibi hissettiğinden yakınır.

Dışlayarak bulunuyor

Boğaz reflüsü başka rahatsızlıklarla karışabilir. Örnek olarak farenjit ve sinüzit gibi üst solunum yolu hastalıkları sanılıyor. Dolayısıyla kişi ‘Ben reflü müyüm?’ diye doktora gidiyor. ‘Çok sık farenjit oluyorum’, Geçmeyen bir öksürüğüm var’, ‘Ağzımda acı bir tat var’ diye doktora gidiyor. Bu semptomların toplamıyla bir ön tanı koymak gerekiyor.

Reflü neden olur? Belirtileri, tedavisi ve reflüye iyi gelen besinler

Ardından reflüyü bastıracak ilaç tedavisine başlanıyor. İlaca verilen cevap aslında bizi reflü tanısına götürüyor. Kişi ilaçlardan fayda görüyorsa, tanı koymak daha kolaylaşıyor. Reflüde nadiren cerrahi müdahale tercih edilir. Çok ciddi bir mide ve boğaz reflüsü olduğunda ameliyat düşünülür ama bu oran çok düşük. Burada ilaçlarla birlikte daha çok yaşam şeklinde dikkat edilmesi gerekiyor.

Reflüden kurtulmak için bunları yapın!

  • Alkol ve sigaradan uzak durun.
  • Beslenmenize dikkat edin. Sebze meyve ağırlıklı beslenin.
  • Kola, salça, ketçap, domates, portakal, mandalina, limon ve sirke gibi asit içeriği olan gıdalardan kaçının.
  • Kahve, çikolata gibi gıdaları fazla tüketmeyin.
  • Stresten mümkün olduğunca uzak durun.
  • Akşam yemeğini uyumadan en az iki saat önce yiyin.
  • Yemeklerden hemen sonra yatış pozisyonuna geçmeyin.
  • Yatarken başınızın altına yastık koyarak yükseltin.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla