Çene ağrısı nedenleri ve tedavisi

Kategori: Üye Yazıları Print

hamilelikte diş ağrısıÇene ekleminde uzun yıllar ağrı, ses, tıkırtı ve sabah baş ağrısı çeken pek çok kişi bu konuda hangi doktora başvuracağını bilemiyor. Diş Hekimi Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, toplumun büyük bir kısmında görülen çene rahatsızları için çene cerrahlarının kapısını çalan hastalar olduğunu vurguladı. Çene ağrınız için vakit kaybetmeden bir diş hekimine gitmenizde fayda var.

Çene rahatsızlıklarının belirtileri nelerdir?

Çene rahatsızlığı konusu, diş hekimlerinin branşıdır. Doğru teşhis sonrasında sorun, çeşitli tedavi yöntemleriyle çözülebilir. Bu rahatsızlık; baş, kulak, çene-yüz ağrıları, kulak çınlaması, ağız açmada kısıtlılık, ağrı veya kaymalarla kendini gösterir. Çene eklemi rahatsızlığının oluşmasında birçok neden vardır. Farkında olmadan dişlerinizi sıkıyor veya gıcırdatıyor olabilirsiniz. Ayrıca geçmiş yıllarda çene ve yüz bölgesinden bir travmaya maruz kalmış olabilirsiniz.

Stres çene ağrısına neden oluyor

Diş hekimi tarafından yapılan detaylı muayene, sadece çene eklemi rahatsızlığıyla ilgili değil, bütün genel sağlığınızla ilgilidir. Stres yüzünden dişlerinizi sıkıyorsanız bu çene kemiğinize zarar verebilir. Muayene sırasında stres altında olup olmadığınız ve dişlerinizi sıkıp sıkmadığınız da araştırılır.

Çene eklemi için test…

Aşağıdaki soruların üç veya daha fazlasına ‘evet’ diyorsanız, çene eklemi sorununuz olabilir.

  • Ağzınızı açtığınızda çenenizden ses geliyor mu?
  • Ağzınızı açıp kapatırken zorluk çekiyor musunuz?
  • Bazen çeneniz kilitleniyor mu?
  • Sabahları uyandığınızda çene-yüz kaslarında ağrı hissediyor musunuz?
  • Ağzınızı kapattığınızda dişleriniz temas ediyor mu?
  • Zaman zaman ağzınızın kapanışının değiştiğini hissediyor musunuz?
  • Çiğneme sırasında zorluk çekiyor musunuz?

Çene ağrısı tedavisi- Çene ağrısı nasıl geçer?

Çene ekleminizdeki problemlerin düzeltilmesi için tek bir tedavi şekli yoktur. Tedavisi süresi hastalığın şiddetine bağlıdır. Çene ve yüz kaslarındaki spazmın azaltılması için tam olmayan dolgu, protez ve kuron köprülerin gözden geçirilmesi gerekir. Eğer eksik bir diş varsa tamamlanmalıdır. Uyumsuz protezler varsa düzeltilmeli ya da yenilenmelidir. Bazen yüksek yapılmış bir diş dolgusu bile çene eklemi problemine neden olabilir. Dişlerin kapanış hattını dengelemek ve aşırı çiğneme basınçlarını önlemek için özel bir aparat olan gece plağı kullanılabilinir. Hekimin gerek gördüğü durumlarda ilaç tedavisi yararlı olacaktır. Daha ileri vakalarda cerrahi bir müdahale olan eklem boşluklarının yıkanması ve eklem içi ilaç uygulaması yapılır. Çene eklemi tedavisinde hekim tarafından verilen egzersizler düzenli olarak yapılmalıdır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

4 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Yılmaz
Yılmaz
6 yıl önce

Hocam babam 20 yıldır sağ tarafından ağrı çekiyor ve 20 yıldır tegretol ilacını kullanıyor ama zaman zaman yine ağrıyor bir çare bulamadık ağzındaki bütün dişleri çektirdi ama yine sonuç yok lütfen hocam yardımcı olun şimdiden çok teşekkür ediyorum

sibel
sibel
6 yıl önce

Hocam annemin cenesi 15 yıldır agırıyo agıran tarafta hiç diş kalmadı hep çektirdi tegretol diye bir ilac vermişler yıllardır onu kullanıyor ama hiç bir faydası olmuyor agrısıda sık sık tekrarlıyor agrısından ağlıyor kendisi köyde yaşıyor fazlada imkanı yok uzak şehirdeki hastanelere gidemiyor ve 58 yaşında annem lütfen iyi gelecek ilacne… Devamını oku »

Yılmaz
Yılmaz
6 yıl önce
Cevaben  sibel

Öncelikle hayırlı akşamlar Sibel hanım benim babamda aynı hastalık var ve aynı ilacı yani tegretol ilacını 20 yıldır kullanıyor bi türlü çare bulamadık lütfen eğer siz bulduysaniz bizimlede paylasirmisiniz çok teşekkürler ismim yılmaz Tekirdağ Çerkezköy de yaşıyorum

ibrahim biter
ibrahim biter
6 yıl önce

Merhaba hocam benim cenemin sag tarafi 2yildir ses geliyor ama fizik tedaviye gittim filmini cekti biseyin olmadigini soyledi ama agzimi acarken tik sesi geliyor ne yapmaliyim tme eklem dedigiz yer hissediyorum bosluk var hocam lutfen yarimci olun

Araç çubuğuna atla