Çene ekleminden gelen sesler hangi sorunların göstergesi?

19 Eylül 2014   |    26 Eylül 2019    |   Kategori: Ağız ve Diş Sağlığı Print

Dr.DoguhanTasci (3)Diş sağlığına gösterilen özenin çoğu zaman dişlerin taşıyıcısı olan çeneye gösterilmediğini söyleyen Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Doğuhan Taşçı, “Oysa bazı operasyonlar diş hekimlerince değil, sadece ağız ve çene cerrahisi uzmanları tarafından gerçekleştirilebiliyor. Örneğin gömülü bir 20 yaş dişinin cerrahi operasyonla alınması ya da bazı cerrahi çene-eklem rahatsızlıklarının tedavisi gibi. Çene cerrahisinin diş eksikliğine bağlı olarak çene kemiğinde erime, eksik dişlerin yerine implant uygulanması, kanal tedavisi, 20 yaş dişi ve çene eklem ağrısı gibi pek çok alanda çalışma yapmaktadır” diyor.

İmplant tedavisi, diş eksikliği tedavisinde ilk seçenek!

Hekimimiz dental impalantların diş eksikliğinde en doğru ve en uygun tedavi seçeneği olduğunu söylüyor. Neden olarak, eskiden diş eksikliği tedavisinde kullanılan yöntemler olan kuron ve köprü yöntemlerinin uygulanabilmesi için sağlıklı dişlerin kesildiğini, oysa implant tedavisinde sağlıklı dişlere herhangi bir müdahalede bulunulmadığını belirtiyor.

Genel istatistik implantların %99,1 oranında başarılı olduğu yönündedir.

Dr. Taşçı, imlant tedavisinin başarı oranı ve kimlere uygulanabileceği sorularına şu yanıtları verdi: “Genel istatistik implantların %99,1 oranında başarılı olduğu yönündedir. İmplant çürümez ama eğer temiz bakılmazsa nasıl bir dişte diş eti iltihabı oluyorsa implantın etrafında da diş eti iltihabı oluşabilir. Diş implantları herkese uygulanabilir, sadece bazı sistemik problemli hastalarda önlemler almak gerekir. Bizim en çok çekindiğimiz hasta grubu şeker hastası olan ya da kemoterapi tedavisi gören hastalardır. Fakat bu tarz hastalıklarda da kendi sistemik durumlarını takip eden doktorlarıyla iletişime geçilerek bu hastalara da dental implantları rahatlıkla uygulayabiliyoruz.”

Kanal tedavisi nedir, nasıl yapılır? Faydaları, ağrısı ve riskleri

En sağlıklı 20 yaş dişi bile en azından bir önündeki dişin çürümesine neden olur.

Uzmanımıza 20 yaş dişlerinin mutlaka çekilmesi gerekip geremediğini sorduk. Bu sorunun cevabı olarak 20 yaş dişlerinin genellikle problem çıkardığını, bu problemlerin başlıcalarının ağız kokusu, diş eti iltihabı, çene kırıkları ve hatta o bölgede tümör ve kist oluşumu olduğunu öğrendik. Hekimimiz, en sağlıklı 20 yaş dişi bile en azından bir önündeki dişin çürümesine neden olduğunu belirtti.

Çene eklemi ağrıları, diğer ağrılara sebep olabilir!

Çene cerrahlarının en sık karşılaştıkları problemlerden bir diğeri de çene-eklem rahatsızlıklarıdır. Uzmanımıza göre söz konusu rahatsızlığın iki sebebi vardır. Eğer alt çene ve üst çene düzgün bir şekilde kapanmıyorsa, yıllar içerisinde eklemlere dengeli yük binmediği için zamanla problem olmaya başlar. Çene eklem rahatsızlıklarının bir diğer nedeniyse travmadır. Kişi herhangi bir sebeple çene bölgesine veya yüz bölgesine bir travma almışsa, herhangi bir sebeple kronik travmalar varsa, bunlar da eklem rahatsızlığına yol açabilir.

Çene ekleminde ses duyan hastalarımız muhakkak çene eklemi tedavisine başlamak zorundadır.

Çene eklemi kompleks bir yapıdır. Aslında alt çene üst çeneye değil, direkt kafa kaidesine bağlı olarak hareket eder. Ve iki kemik arasında bir yastık bulunur. Çene hareketi esnasında bu yastığın deformasyonundan dolayı bir ses gelir. Bu sesi duyan hastalarımız muhakkak çene eklemi tedavisine başlamak zorundadır. Çünkü bu durumun bir ileri seviyesi, o sesin çıktığı andan itibaren daha fazla çeneyi açamamaktır ve söz konusu durumda inanılmaz ağrılar meydana gelir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla