Cerrahi maske satışında üst fiyat 1 TL oldu

Yazan Hatice Pala Kaya
7 Mayıs 2020  |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Ticaret Bakanlığı, Hükümet kararı gereği satışına izin verilen cerrahi maskelerin adet başına satış fiyatı sınırını 1 TL olarak belirledi. Satış yapılabilecek yerler ise eczaneler, medikal firmalar, marketler ve e-ticaret portalları ile sınırlandı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, cerrahi maskelerin satışının yasaklanması ve ücretsiz ulaştırılması kararının kaldırıldığı hatırlatıldı. Buna karşılık, yine kontrol amaçlı olarak sınırlı bir kanaldan ve satış fiyat sınırı getirilerek satışına izin verildiği belirtildi. Açıklamaya göre, maske satışını marketler, eczaneler, tıbbi cihaz satışı yapan medikal firmalar, e-ticaret platformları yapabilecek.

Bakanlık açıklamasında, “Cerrahi maskeler, adedi KDV dâhil en fazla 1 (bir) Türk Lirası olacak şekilde tüketicilerimize satışa sunulacaktır. Bu fiyatın üzerindeki satışlar fahiş fiyat olarak değerlendirilecektir. Bu kapsamda, 8 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla ilk etapta, salgının en yoğun görüldüğü İstanbul’da, akabinde büyükşehirlerden başlamak üzere hızlı bir şekilde diğer illerdeki marketlerde de cerrahi maskelerin satışı yapılabilecektir” denildi.

Satışa sunulabilecek maskelerin ilk etapta 50’li paketler halinde olacağını, ilerleyen dönemde de 10 adetlik ayrı bir paketin piyasaya sunulacağı bildirildi.

İzin verilenler dışında satış yapılacaklara ceza verilecek

Bakanlık açıklamasında izin verilen kanallar dışında satış yapılması halinde, 2020 içinde yapılan düzenleme ile kanuna suç olarak eklenen “fahiş fiyat” kapsamında değerlendirileceği belirtildi.

TEB: Güvenli ürün için satış sadece eczanede olmalı

Öteyandan, Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, yaptığı yazılı bir açıklama ile maskelerin sadece eczanelerden satılması önerisini tekrarladı. Çolak, “Pandemi sürecinde maskenin ulaşılabilir olması gereklidir. Bu konuda biz de daha önce uyarılarımızı yapmış ve maskenin kamunun belirleyeceği bir tavan fiyatla ücretli olarak da erişilebilir olması talebimizi dile getirmiştik. Ancak maskenin tıbbi bir ürün olması dolaysıyla güvenilir noktalardan temin edilmesi gerekmektedir.

Maskelerin belirli özellikleri onları koruyucu ya da koruyucu olmayan sınıfına kolayca sokabilir. Bu ürünlerden kar elde etmek isteyen kişiler merdiven altında üretim yaparak, kalitesiz ürünleri piyasaya sürebilir. Bu ürünlerin halka ulaştırılmasında kalite değerlendirmelerinin de yapılması gereklidir. Bunu yapacak kişiler de tıbbi ürünlerin halka ulaştırılmasını bugüne dek üstlenmiş olan uzmanlar olacaktır. Bu nedenle, tıbbi bir ürün olan maskenin eczane dışında, marketlerde yahut internette satılmasını doğru bulmuyor, mesleğimizin gerektirdiği sorumluluk bilinciyle uyarı görevimizi yerine getiriyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla