Çocuğumuzun bacaklarında morarma varsa nedeni ölümcül bir hastalık olabilir

Kategori: Çocuk Sağlığı, Kanser Print

Lösemi, çocukluk çağı kanserleri arasında %30 ile en sık görülen türüdür. Halk arasında kan kanseri olarak bilinen ve çoğunlukla 2-5 yaşları arasında görülen lösemiye genetik faktörlerin yanı sıra çevresel etkenler de neden olabiliyor. Günümüzde erken teşhis ve etkili tedavi ile iyileşme şansı oldukça yükselen löseminin erken erken evrede saptanması hala en önemli sorun. Ailelerin löseminin en önemli belirtilerinin başında gelen morlukları çocuklarının yaramazlıklarına bağlayarak göz ardı etmemeleri gerektiğini söyleyen Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Canpolat, şu bilgileri verdi: ”Löseminin teşhisindeki en önemli sorunun erken teşhis, çünkü belirtiler birçok hastalıkla karışabiliyor. Morluklar başta olmak üzere bazı belirtilerde çocuk hemen en yakın sağlık merkezine götürülmelidir. Kesin tanı hastanın kemik iliğinin alınarak incelenmesi ile konulur. Tanıda süratli davranmak ve tedaviye erken başlamak hayati önem taşıyor.”

Morluk diz üstünde yer alıyorsa

2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası kapsamında, anne-babaların dikkat etmesi gereken belirtiler hakkında bilgi veren Prof. Dr. Canpolat, şu uyarıları yaptı: Morlukların belirdiği bölgeye çok dikkat edilmesi gerekiyor. Diz üzerinde, vücudun yumuşak bölgelerinde çıkan morlukları şüpheyle karşılamak ve hematolojik hastalıklardan kaynaklanabileceği için çocuğu zaman kaybetmeden hekime götürmek şart. Çocuklar oyunun heyecanıyla da çoğu kez bir darbeye maruz kaldıklarını hatırlamayabiliyorlar.

Yeni nesil lösemi tedavileriyle hastaların sağ kalım süresi hızla artıyor

Dizden aşağı olan morluklar da genellikle hareketlilik, yaramazlık esnasında çarpma nedeniyle oluşuyor. Özellikle kreşe giden ve okul çağındaki çocuklarda bu morluklar daha fazla görülüyor, sayıları üç dört taneden fazla olmuyor. Aileler diz altında olan morlukları da takip etmeli ancak özellikle sıkı takibi almaları gereken bölge diz üstü bölgesidir.

Orantısız ve sayıca fazlaysa

Genellikle bir hastalığa bağlı oluşan morlukların sayıları daha fazla oluyor ve yaygın olarak görülebiliyor. Özellikle dizin üzerinde ve vücudun yumuşak bir yüzeyinde büyük ve sayıca fazla olan morluklar dikkatten kaçmamalı. Hele bir de darbe olmaksızın kendiliğinden gelişen morluklar veya küçük bir çarpmaya rağmen dikkat çekici şekilde beliren, darbenin şiddeti ile büyüklüğü ve rengi orantılı olmayan morluklar anne babaları mutlaka alarma geçirmeli. Çünkü bu morluklar birçok kan hastalığının habercisi olabiliyor.

Burun ve diş eti kanamaları eşlik ediyorsa

Bu tür morluklara burun ve diş eti kanamaları ile idrar ve dışkıda kanama gibi bulguların da eşlik etmesi durumunda ailelerin hiç zaman kaybetmeden hekime başvurmalıdır. Nedeni belli olmayan ve uzun süren ateş, karaciğer, dalak ve lenf bezlerinin büyümesi, vücutta geçmeyen küçük noktasal kanamalar, kol ve bacak ağrıları, çabuk yorulma, halsizlik ve solukluk gibi belirtilerin de yakından takip edilmesi gerekir. Özellikle çok esmer çocuklarda oluşan morluklar zaman zaman gözden kaçabilmektedir. Bu nedenle aileler yakın takipte olmalıdır. Tanıda süratli olmak ve tedaviye erken başlamak kritik önem taşımaktadır.

 

YAZIYI PAYLAŞ


YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Araç çubuğuna atla