Çocuğunuz grip mi nezle mi?

Kategori: Enfeksiyonlar Print

grip ve nezle tedavisiÇocuklarda düşmeyen ve yüksek seyreden ateş (39C), boğaz ağrısı, halsizlik, iştahsızlık ve kas ağrısı ile kendini gösteren grip nezle ile sık sık birbirine karıştırılıyor. Çocuk Sağlığı Hastalıkları, Çocuk Alerji ve İmmunoloji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, grip ve nezlenin belirti ve faklarını, soğuk havaların kabusu gripten nasıl korunmak gerektiği hakkında kapsamlı bilgiler verdi.

Havaların soğuk olduğu dönemlerde ortaya çıkan nezle ve gribin genelde birbirine benzer bulgular gösterdiklerini belirten Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, “Grip nezleye göre daha ağır seyreder ve grip sonrası özellikle bakteriyel enfeksiyonların tabloya eklenmesiyle bazı komplikasyonlar ortaya çıkabilir” dedi.

Gribin hem daha ağır seyretme hem de komplikasyonlar geliştirme riskinin olduğu grubu Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, şöyle anlatıyor: “Kalabalık ortamlarda bulunanlar, çocuklar, yoğun seyahat edenler, hamileler ve 60 yaş üzeri kişilerde, savunma sistemi zayıf kişilerde, kronik hastalığı olan kişilerde grip daha ağır geçiriliyor” dedi.

Gripte İyileşme Süreci 1-2 Hafta Sürüyor

Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, Gribe yakalandıktan sonra seyreden süreci şöyle anlatıyor: “Grip de ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, öksürük, kas ağrısı, titreme, halsizlik, yaygın vücut ağrıları olur. Çocuklarda ve yaşlı kişilerde daha ağır seyreder. Grip tedavisinde özel virüs ilaçları ve belirtilere yönelik destekleyici tedaviler uygulanır.

Grip tedavisi nasıl olmalı? Gripten korunma yöntemleri

İyileşme süreci 1-2 hafta sürer. Etkili bir tedavi ile hastalık süresi kısaltılır ve yaşam kalitesi artırılabilir. Rahatlatıcı tedavi olarak ağrı kesiciler, bol sıvı tüketimi ve yatak istirahati önerilir.” Akgül Akpınarlı Antony, hastalığın buluşma yolları hakkında ise şunları söylüyor: “Hasta olan kişiler ile ayni ortamlarda bulunmak, tokalaşmak, öpüşmek, yakın mesafede konuşmak, hapşırık ve aksırık ile dışarıya atılan vücut sıvılarıyla temas ve yine ellerimize bulasan virüsler ile hastalık yakınımızdaki kişilere kolayca bulaşır.”

Gribin iyi tedavi edilmediğinde zatürree gelişimine neden olabileceğini belirten Akgül Akpınarlı Antony, “Düşmeyen ateş, şiddetli geçmeyen öksürük, nefes darlığı ve öksürükle birlikte sarı-yeşil renkte veya kanlı bir şekilde balgam geliştiğinde mutlaka doktora danışılmalıdır. Gribin ağır seyrettiği grupların başında çocuklar gelir. Astım, egzama gibi alerjik hastalığı olan çocuklarda grip sonrası zatürree, ortakulak iltihabı, sinüzit, bronşit gibi solunum yolu enfeksiyonları ve diğer sistemleri ilgilendiren komplikasyonlar daha fazla görülmektedir” açıklamasında bulundu.

Nezle Kendiliğinden Geçer..

Nezlenin gribe göre daha hafif seyrettiğini belirten Akgül Akpınarlı Antony, “Nezle kendiliğinden geçen halk arasında üşütme olaraktan adlandırılan soğuk algınlığıdır. Virüsler ile oluşur. Virüsler vücuda girdikten birkaç gün sonra hastalık belirtileri başlar.

Grip nedir, nasıl geçer? Belirtileri, tedavisi ve gribe iyi gelen besinler

Ani burun akıntısı, hapşırma, burun tıkanıklığı ve boğaz ağrısı, boğazda gıcık oluşması, öksürük, koku ve tat duyumunun azalması, gözlerde kızarma, sulanma ve yanma belirtileri arasındadır. Ateş genellikle normaldir, ama bazı kişilerde hafif yükselebilir. Birçok hastada yorgunluk, keyifsizlik, bitkinlik hali görülür. Baş ağrısı olabilir. Birkaç gün süren belirtiler bir hafta içinde kaybolur” açıklamasında bulundu.

Gripten Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

  • Hasta kişilerden uzak durmak
  • Hasta kişilerin temas etmiş olabileceği şeylere dokunduktan sonra mutlaka ellerimizi yıkamak
  • Ellerimizi mümkün olduğunca gözlerimize, burun ve ağız bölgemize sürmemek
  • Öksürme ve hapşırma sırasında mümkünse ağız ve burnumuzun mendille kapatılması ve mendilinde başka kişilere ve ortamlara temasının önlenmesi
  • İstirahat
  • Bol sıvı
  • Kalabalık kapalı ortamlara çok girmemek
  • Vitamin acısından zengin olan bol sebze ve meyve ile beslenmek,
  • Hastalık ağır seyretme eğiliminde olduğunda mutlaka doktora gitmek
  • Gripten korunmanın en etkili yolu grip asisi olduğu için kısa girmeden önce grip asisi olmak,

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla