Gribe ne iyi gelir? Grip ne zaman tehlikelidir? Nasıl hafif atlatılır?

8 Kasım 2016   |    4 Mart 2023    |   Kategori: Grip, Mevsim Hastalıkları, Sağlık Sözlüğü Print

Grip, influenza isimli virüsün neden olduğu, 38°C üzerinde ateş, halsizlik, ağrı, titreme ve kuru öksürük gibi belirtilerle seyreden bulaşıcı viral bir enfeksiyondur. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde, çocuklarda, yaşlılarda ve kronik hastalığı olanlarda ölümcül olabilir. Grip, halk arasında genellikle soğuk algınlığı ile karıştırılır ancak her ikisi birbirinden çok farklı hastalıklardır. Grip ilk 24-72 saat arasında bulaşıcı hale gelir. Hastalarda belirtiler şiddetliyse, durum giderek kötüye gidiyorsa, ateşiniz düşmüyorsa (nefes alma zorluğu, kusma, ağrılı yutkunma, öksürük ve tıkanıklık gibi şikayetler var ise) mutlaka bir doktora danışın ve doktor onayı kesinlikle ateş düşürücü ilaç ya da antibiyotik kullanmamalıdır.

Grip nedir?

Grip, öksürük ve hapşırık ile yayılan bulaşıcı bir viral hastalıktır, yüksek ateş ve ağrı ile birlikte seyreder. Genellikle bir hafta içinde geçer ancak bazı durumlarda ölümcül olabilecek kadar tehlikeli olabilir. Gribe influenza isimli virüs neden olur ve en etkili korunma yöntemi aşı yaptırmaktır. Grip özellikle yaşlılarda ve risk altındaki kişilerde ölümcül olabilir, bunların özellikle aşılanması önerilmektedir. Soğuk algınlığı, nezle ve grip farklı bir hastalıktır.

Nezle nedir, nasıl tedavi edilir? Soğuk algınlığı ve grip arasındaki farklar

Grip belirtileri 

 • Yüksek ateş (38C ve üstü),
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Baş ağrısı
 • Kas ve eklem ağrıları
 • Kuru ve ağrılı öksürük
 • Bulantı ve kusma (bazen ishal)
 • Burun akıntısı, hapşırma ve nefes almada zorlanma

Soğuk algınlığı ve grip arasındaki farklar

Soğuk algınlığı Grip
Ateş Nadir 38-39
Baş ağrısı Nadir Sürekli
Genel ağrı ve sızı Az Genellikle
Yorgunluk Hafif 2-3 hafta
Tıkalı burun Genellikle Bazen
Hapşırma Genellikle Bazen
Boğaz ağrısı Genellikle Bazen
Öksürük Nadir Genellikle
Komplikasyonlar Sinüzit ve kulak ağrısı Bronşit, zatürre
Engellemek Hiçbir şey yapılamaz Aşılama ve antiviral ilaçlar

Her ikisi de solunum yolu hastalığıdır; ancak bunlara farklı virüsler neden olur. Grip burun, boğaz, bronş ve muhtemelen akciğerler dahil solunum sistemini bozar. Soğuk algınlığı ise sadece üst solunum yolunu etkiler. Bu nedenle gribin ateş, vücut ağrıları, yorgunluk gibi belirtileri soğuk algınlığına göre daha şiddetlidir. Gribin başlıca belirtileri ateş, yorgunluk, vücut ağrıları, titreme, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve öksürüktür.

Öksürük neden olur, nasıl geçer? Öksürüğe iyi gelen tedaviler

Öksürük bronşları tahriş edecek kadar yoğun değildir. Hastalığın en kötü günleri ilk 3-4 gündür. İstirahat ile 7-10 gün arasında geçer. Ancak hastalığın ardından birkaç hafta boyunca yorgunluk hissedebilirsiniz. Grip ilk 24-72 saat arasında bulaşıcı hale gelir. Bu nedenle hasta olsanız bile fark edemeyerek virüsü diğer kişilere de bulaştırabilirsiniz. Grip olduğunuzda lütfen hekiminize başvurmadan ateş düşürücü ilaçlar ya da antibiyotikler kullanmayın. Ateşlendiğinizde istirahat edin; böylece daha hızlı iyileşirsiniz.

Grip tedavisi

Grip için tek bir tedavi yöntemi yoktur, ama semptomları azaltan pek çok yöntem önerilebilir. Günümüzde grip tedavisi için etkili bazı anti-viral ilaçlar mevcuttur ancak bunların sadece doktor önerisi ile kullanılması gerekir. Bunlar grip belirtileri ilk ortaya çıktığı zaman alındığında hastalık süresini kısaltabilir. İlaçlar özellikle ilk 48 saat içerisinde alındığında daha etkili olmaktadır.

Soğuk algınlığı ve grip ilaçları ateş, ağrı, burun tıkanıklığı, öksürüğü azaltma gibi konularda size yardım edebilir. Ancak gribi tamamen tedavi etmez; sadece bu süreci daha rahat atlatmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca tuzlu burun spreyleri de solunum yollarının rahatlamasına yardımcı olabilir. Öksürük şurupları (oksolamin vb.) ve bol su tüketimi öksürüğü yatıştırır.

Bebek ve çocuklarda grip tedavisi

4 yaş altı çocuklarda doktorunuz önermeden öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları kullanmayın. Grip yeni doğmuş bebeklerde tehlikeli olabilir, grip olmuş bir bebeğiniz var ise mutlaka doktora danışın. Çocuğunuz 4 ve 6 yaş arasında ise, herhangi bir ilaç vermeden önce doktorunuza danışın. 6 yaş üzeri çocuklarda semptomları hafifletmek için hekiminizin önerdiği ilaçları kullanabilirsiniz.

Boğaz ağrısı neden olur, ne iyi gelir? Belirtileri ve tedavisi

Vücudunuzdan su kaybını önlemek için bol bol sıvı tüketin. Bu aynı zamanda burun mukozanızı da rahatlatır. Kahve, çay, kola gibi kafein içeren içecekleri sınırlayın. İştahınızın durumuna göre hareket edin. Eğer gerçekten aç değilseniz, beyaz pirinç ya da et suyu gibi basit yiyecekleri yemeyi deneyin.

Antibiyotik gribe karşı işe yarar mı?

Antibiyotikler grip ya da soğuk algınlığı tedavisine hiç işe yaramaz. Antibiyotikler bakterileri öldürür, ancak grip veya soğuk algınlığına neden olan virüsler üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Grip bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir ve bakteriyel enfeksiyonlar için kapıyı açabilir. Bu nedenle gribiniz giderek kötüleşiyorsa bir hekime başvurun. Bakteriyel bir enfeksiyon geçiriyor olabilirsiniz. Grip geçirdikten sonra bakterial enfeksiyon olmuşsanız antibiyotik tedavisi gerekli olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalı, nasıl beslenmeli?

Grip için ne zaman doktora gitmeli?

 • Eğer bu belirtiler varsa, hemen bir doktora başvurun:
 • Nefes alma zorluğu
 • Kalıcı ateş
 • Kusma
 • Ağrılı yutma
 • Kalıcı öksürük
 • Kalıcı tıkanıklık ve baş ağrısı

Belirtiler şiddetliyse, toparlanacağınıza daha da kötüye gidiyorsanız, ateşiniz düşmüyorsa mutlaka hekime başvurun. Grip gibi başlayan ve başka bir hastalığa dönüşen bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. 

Grip aşısı

Gripten korunmanın en etkili yöntemi grip aşısı yaptırmaktır. Grip virüsü her yıl nitelik değiştirdiği için grip aşıları sadece bir yıl koruma sağlama özelliğine sahiptir. Bu nedenle özellikle risk altında olan kişilerin grip sezonu başlamadan önce mutlaka grip aşısı yaptırması önerilmektedir. Özellikle risk grubunda bulunan yaşlılar, hamileler ve kronik hastalığı olan kişilerin mutlaka grip aşısı yaptırması hayati öneme sahiptir.

Grip aşısı nedir? Ne zaman yapılmalı? Faydaları ve yan etkileri

 

Kimler mutlaka grip aşısı yaptırmalı?

 • Diyabet, kalp yetmezliği, akciğer, böbrek gibi kronik hastalığı olanlar
 • Gebeler
 • 50 yaş ve üzerindeki kişiler
 • 5 yaşından küçük çocuklar (aşı 6 ay üzerindeki çocuklara yapılabilir)
 • Bakım evlerinde yaşayanlar
 • Yüksek riskli hastalarla birlikte yaşayanlar
 • Sağlık çalışanları ve sağlık hizmeti sunanlar

Ne zaman grip aşısı yaptırmalıyım?

Grip aşısı için en ideal dönem Ekim ayı sonudur ama grip sezonu nisan ayına kadar sürdüğü için aşı sezon boyunca her zaman yaptırmak mümkündür. Hastalığın en yaygın olduğu ay ise şubat ayıdır. Aşıdan iki hafta sonra bağışıklık başlar. Çocuklar 9 yaşın altında ve ilk kez aşı oluyorsa 4 hafta arayla 2 doz aşı yapılmalıdır. Bu nedenle ilk aşı en geç ekim aynın son haftalarında yapılmalıdır.

Neden grip konusunda endişelenmeliyiz?

Grip virüsü akciğerlere bulaşabilir ve zatürre gibi ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. Grip zatürreye dönüşmeye başlarsa, bu hastanede tedavi gerektirir. Alerjisi olanların gribe yatkınlığı yoktur. Ancak alerjiler, gribin astım, zatürre gibi hastalıklara dönüşmesini tetikleyebilir. Bu nedenle özellikle yaşlılar, hamileler, bebekler ve kronik sağlık problemleri olanların dikkatli hareket etmeleri gerekir.

Hamilelikte grip bebeğe zarar verir mi? Gebelikte grip aşısı yapılmalı mı?

Gripten korunma yöntemleri

Grip ve soğuk algınlığına neden olan virüsler kişinin öksürmesi ya da hapşırmasıyla ortaya çıkan damlacıklar yoluyla yayılır. Grip ve soğuk algınlığından korunmak istiyorsanız;

 • Öksürürken ya da hapşırırken yüzünüzü kolunuzun içiyle kapatın.
 • Hapşırırken ya da öksürürken ağzınızı elinizle değil; kağıt bir mendille kapatın ve mendili hemen çöpe atın.
 • Ellerinizi gözlerinize, burnunuza ve ağzına götürmeyin. Bu vücuda giren mikropları önler.
 • Ellerinizi sık sık yıkayın. Eğer suya erişiminiz yoksa alkol bazlı bir dezenfektan kullanın.
 • Çevrenizdekilere doğru öksürmeyin, kafanızı başka bir yöne çevirin.
 • Telefon, klavye gibi ortak kullandığınız yüzeyleri dezenfekte edin. Virüsler bu yüzeylerde 8 saat yaşayabilirler.
 • Soğuk algınlığı ve grip sezonunda kalabalıktan uzak durun.
 • Her yıl grip aşısı olsun. Aşılar size % 100 koruma vermez; ancak hastalığı önlemenin en iyi yoludur.
 • Bağışıklık sistemini besleyen koyu yeşil, kırmızı, sarı sebze ve meyveler tüketin.
 • Düzenli egzersiz yapın. Egzersiz yaptığınız halde hasta olabilirsiniz; ancak hastalık daha az şiddetli belirtiler gösterir ve daha çabuk iyileşir. Aerobik, yürüyüş gibi düzenli egzersizler bağışıklık sistemini güçlendirir.

Grip ağrılarına ne iyi gelir?

Gribin en kötü yan etkilerinden biri de kas ağrılarıdır. Siz ağrılarla boğuşurken vücudunuz virüsle savaşır. Bu ağrılar aynı zamanda sizin hareketlerinizi rahatça yapabilmenize engel olur. Ağrının şiddeti yaş, gribin şiddeti gibi faktörlere bağlıdır. Birçok kişide kas ağrılarının yanı sıra ishal, kusma ve bitkinlik gibi belirtiler görülür.

Enfeksiyon nedir? Neden olur? Belirtileri, türleri ve tedavisi

Gribin belirtileri 7-10 gün boyunca devam eder. Bu süre zarfında birçok insan bütün vücudunda şiddeti orta-ciddi arasında değişen kas ağrısı çeker. Bu ağrılar vücudunuz sürekli olarak virüsle savaşmasından dolayı meydana gelmektedir. Bu süreç sadece ağrılara değil aynı zamanda bitkin hissetmenize de neden olur.

Gribe iyi gelen 5 uzman önerisi

Gripten korunmak kadar hasta olduktan sonra en hızlı şekilde atlatmak da önem taşıyor. Gribe yakalandıktan sonra 5 basit uygulamayla hastalıktan en sağlıklı şekilde hızlıca kurtulabiliriz.

1 – Gribi hızlı atlatmak için tedavinizi aksatmayın

Doktorunuzun verdiği tedaviyi aksatmadan uygulayın. Kendi teşhisinizi kendiniz koyup gelişigüzel ilaç kullanmayın. Özellikle tedavi amacıyla alınan antibiyotiklerin faydasından çok zararı olmaktadır. Grip için reçete edilen ilaçlar; doğrudan enfeksiyona yönelik olmayıp, belirtileri düzeltmeye, hastalığın daha kolay geçirilmesine ve komplikasyonların önlenmesine yardımcı olmak içindir.

Antibiyotikler değil; doktorun reçete edeceği ateş düşürücüler, burun solunumunu rahatlatan spreyler, boğaz ağrısı ve yanması için gargaralar ve pastiller, vücut direncini artırmak amacıyla vitaminler kullanılmalıdır.

Theraflu Forte nedir? Neden ve nasıl kullanılır? Yan etkileri

2 – Gripten kurtulmak için dinlenin

Bu dönemde hasta kişi yatağında yatmasa bile kesinlikle vücudu yorucu-yıpratıcı egzersiz ve hareketlerden uzak durmalı, mutlaka birkaç gün istirahat etmelidir. Grip ciddi derecede işgücü kaybı ve okul çağındaki çocuklarda da ders kaybına neden olmaktadır.

İstirahat edilmezse hem tedavi süreci uzuyor hem de hastalığın oluşturacağı yan etki riskleri artırılmış oluyor. Hasta kişilerin istirahat etmesinin bir diğer avantajı da, çalıştıkları kurumlarda başka kişileri hasta etmeyecek ve hastalığı yaymayacak olmalarıdır.

3 – Yeterli süre boyunca uyuyun

Uyku düzeni vücut sıhhati için en önemli detaylardan biridir. Uyku esnasında, özellikle çocuklarda, hücreler yenileniyor ve melatonin hormonu salgılanıyor. Günlük ortalama 7 saat uyunması organizmanın savunma sistemini güçlendirir

4 – Sıvı tüketimini azaltmayın tersine arttırım

Bol su için. Özellikle karışık bitki çayları da (ıhlamur, kuşburnu, ahududu, yasemin, papatya, böğürtlen…) tüketebilirsiniz. Elbette her fazla şeyin zararı olduğundan, aşırı sıvı tüketiminden de kaçınmalısınız.

Ihlamurun faydaları nelerdir? Ihlamur çayı neye iyi gelir, nasıl hazırlanır?

5 – İyi beslenin

C vitamini vücudun savunma sistemini güçlendirdiğinden özellikle turunçgiller olmak üzere meyve tüketin. Koyu yeşil yapraklı taze sebzeleri sıkça tüketmeniz de vücut direncinizi artıracaktır.

Gribe iyi gelen şifalı bitkiler ve çaylar

Gribe iyi gelen çaylar antioksidanlar, vücudu güçlendiren vitamin ve mineraller ihtiva etse de içerdiği etken maddeler bazı yan etkilere neden olabilir. Bu sebeple gribe iyi gelen bitkisel çayları içeriğini incelemeden ve yüksek dozlarda tüketmeyiniz. Grip tedavinizde düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız veya gebelik-emzirme dönemindeyseniz herhangi bir bitkisel ürün takviyesi kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Bitki çayları öncelikle gribin belirtilerini gidermek için kullanılmaktadır. Zencefil, okaliptüs, nane ve mate çayları gribin semptomlarını gidermekte etkili olan etken maddelere sahiptir.

Gribe iyi gelen bitki çayı: zencefil çayı

Taze veya kuru zencefil kullanarak hazırlayabileceğiniz, zencefil çayı, göğüs tıkanıklığını açmak ve grip ile bağlantılı burun akıntısını hafifletmek için kullanabileceğiniz en ideal çaydır. Zencefil çayı ayrıca:kronik ağrıları azaltır, solunum yollarını açar, alerjik reaksiyonları azaltır, kan dolaşımını güçlendirir, boğaz ağrısına iyi gelir, terlemeyi arttırarak ateşi düşürür.

Zencefil çayı nasıl yapılır? Nasıl içilmeli? Faydaları ve yan etkileri nelerdir?

Gribe iyi gelen bitki çayı: okaliptüs

Okaliptüs bitkisini, göğüs ve burun tıkanıklığı başta olmak üzere gribin bir çok belirtisini hafifletmek için kullanılabilirsiniz. Okaliptüs çayı ayrıca: öksürüğe iyi gelir, bronşit tedavisinde kullanılır, nezle ve gribe iyi gelir, boğaz ağrısına iyi gelir, ağız kokusunu önler, harici olarak cilt üzerindeki yaraların tedavisinde kullanılır.

Gribe iyi gelen şifalı bitkiler

Mate çayı yüksek C vitamini içeriği ile grip nedeniyle zayıf düşen vücudu canlandırmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılabilir. Viral enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ekinezya çayı hastalık nedeniyle şişen boğazı yumuşatır ve kuru öksürüğü hafifletir. Yine yüksek miktarda C vitamini bulunan limon çayı ve kuşburnu çayı gripten daha kısa sürede kurtulmak için tüketilebilir. Nezle ve grip için ülkemizde de popüler olarak kullanılan nane çayı (limonla birlikte) öksürüğü hafifletirken tahriş olan boğazı yumuşatır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
ceren
ceren
8 yıl önce

ama neden tedavi gerekli

Araç çubuğuna atla