Çocuklar için multivitamin şurubu

Kategori: Çocuk Sağlığı Print

çocuklarda sağlıklı beslenme önerileriÇocuğunuzun başarılı olabilmesi için, beslenmesini gözden geçirmeniz ve onun beyinsel gelişimi için önem taşıyan nütrisyonları, vitamin ve mineralleri yeterli ve dengeli miktarlarda almasını sağlamanız gerekiyor. Eğer çocuğunuzun yeterli beslenmediğini düşünüyorsanız bir hekime baş vurarak Multivitamin-Saft şurubu gibi vitamin ve çinko içeren takviye gıdalardan destek alabilirsiniz.

Eskilerin “zihin açıklığı” dediği bugün beyinsel performans olarak bir ölçüde ifade edebileceğimiz şey, çocukların kalıcı okul ve hayat başarısında doğrudan beslenmeyle ilintili bir konu. Cipsler, kekler, gazlı içecekler, sosisli sandviç ve tosta dayalı sağlıksız kantin beslenmesi en büyük problem.

Dr. Murat Keklikoğlu bu beslenme şeklini “toksik beslenme” dediği bir oksimoron ile ifade ediyor ve özellikle çocuklarda yarattığı etkilere dikkat çekiyor. Keklikoğlu; ‘Obeziteyi teşvik eden bu beslenme tarzı, çocuklarda gizli ya da açık beslenme eksikliklerine yol açmakta. Çocuklarımız doğal gereksinimleri olan nütrient-yoğun besinlerin yetersiz alınması sonucunda daha erişkin yaşa gelmeden ağır kronik metabolik hastalıklar ve vücut yıpranmasıyla karşı karşıya kalıyor. Bu nedenle çocuklarınızı hiperinsülinemiden korumak için onları şekerli gıdalardan uzak tutun ve fiziksel aktivitelere, koşup oynamaya, spor yapmaya yönlendirin.’diyor.

Çocuklar için sağlıklı ve dengeli beslenme önerileri

En değerli varlığımız olan yavrularımızın sağlıklı büyümesi ve okuldaki başarısını artırmak için bazı “beyin gıdaları” zihinsel fonksiyonların gelişmesine, bellek yeteneği ve konsantrasyon artmasına yardımcı olacaktır. Yemek yediğimizde besin maddelerini ilk çeken vücut organı beyindir. Sardalya gibi yağlı balıklar beyin büyümesi ve fonksiyonu için temel öneme sahip olan DHA ve EPA omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Beslenmelerinde bu yağ asitleri bol bulunan kişilerin genel yetenek testlerinde daha başarılı oldukları bilinmektedir. Ton balığı da somon kadar zengin bir omega-3 kaynağı olmasa da iyi bir protein kaynağıdır. Ne var ki balığın büyüklüğü arttıkça içindeki ağır metaller arttığından küçük balıklar tercih edilmelidir. Ayrıca omega 3 desteği veriliyorsa bunun zararlı olmaması için mutlaka A, C, E vitaminlerinin yeterli miktarda alınmalıdır.

Sonuç olarak vücudu besin değeri düşük boş gıdalarla oyalamak, en çok hızla gelişmekte olan beyine zarar verir. Onun için yedikleri şeyler çocukların geleceğini etkileyen en önemli faktördür diyebiliriz. Büyümekte olan vücutların birçok tipte besin maddesine vitaminlere ve minerallere gereksinimi vardır. Çocuğunuzun vitamin ve mineralleri yeterli ölçüde aldığından emin olamıyorsanız doktorunuza danışarak Multivitamin gibi bir besin desteği kullanmanızda fayda var.

İştahsız çocuklar için pratik tavsiyeler

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla