Okul dönemi ishalleri çocuklarda tehlikeli sonuçlar yaratabilir

5 Ekim 2015   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Çocuk Sağlığı, İshal Print

çocuklarda karın ağrısı sebepleriTürkiye Sağlık Araştırması sonuçlarına göre, küçük çocuklarda en sık görülen hastalığın ishal olduğunu söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Asiye Nuhoğlu, ishalin çok ciddi sonuçlar doğurabileceğini, özellikle okul döneminde çocuklar arasında hızla yaygınlaşan bulaşıcı ishal konusunda ebeveynlerin çocuklarını bilinçlendirmeleri gerektiğini belirtiyor.

Enfeksiyonların ishale yol açan nedenlerin başında geldiğini ifade eden Prof. Dr. Asiye Nuhoğlu, özellikle çocukluk çağında sıklıkla görülen ishalin genellikle virüs, bakteri ve parazitlerden kaynaklandığını belirtiyor. Bu nedenle okulların açılmasıyla birlikte çocuklar arasında görülen ishal vakalarında artış yaşandığını kaydeden Nuhoğlu, özellikle tuvalet temizliğini tam öğrenememiş küçük çocuklar arasında ishalin çok çabuk bulaştığına dikkat çekiyor. İshalin asla hafife alınmaması gerektiğini belirten Nuhoğlu, okullar açılmadan önce velilerin ishale yol açan nedenler konusunda çocuklarını uyarmaları ve önlemler hakkında bilinçlendirmelerinin önemine değiniyor.

Çocuklarda ishal ve evde tedavisi! Uyarılar ve öneriler

Bozuk yiyeceklerin ya da yeterince temiz olmayan su yoluyla çocuklara bulaşan bakterilerin ishale neden olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Asiye Nuhoğlu, hijyen koşullarının yeterince dikkat alınmadığı ortamlarda hazırlanan yiyecekleri tüketmenin de ishale neden olduğunu kaydediyor. Özellikle kantinlerden alınan açık yiyeceklerin hijyenik ortamlarda hazırlanmış olmasından emin olunması gerektiğini dile getiren Nuhoğlu, çocukların içme suyuna da dikkat etmeleri ve açık su kaynaklarından uzak durmaları gerektiğini belirtiyor.

Çocuklarda ishal nedenleri

İshale neden olabilecek rotavirüs, norovirüs ve adenovirüs gibi farklı virüs türlerinin bulunduğunu belirten Prof. Dr. Nuhoğlu, sağlıklı bir insanda iyileşme sürecinin kolay olduğunu, ancak çocuklarda ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini ve okul eğitimini uzun süreli aksatabilecek sonuçlar yaratabileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Nuhoğlu, Rotavirüs nedeniyle binlerce çocuğun hastanelik olduğunu, bu virüsün mikrop bulaşmış gıda tüketmek ya da parmağı ağza götürmek suretiyle vücuda bulaştığını belirtiyor. Noravirüslerin ise birçok değişik türünün bulunduğunu kaydeden …, virüsün bulaştığı çocukların mide bulantısı ve kusmanın yanı sıra kas ağrısı, baş ağrısı, halsizlik ve düşük dereceli ateş gibi belirtiler gösterdiğini ifade ediyor. Söz konusu virüslerin okul gibi kalabalık ortamlarda hızla yayıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Nuhoğlu, kirli su ve gıda maddelerinin bu virüsü çocuklar arasında yaygınlaştırdığını belirtiyor.

İlaç kullanımına dikkat, antibiyotikler ishale neden olabiliyor

Antibiyotik başta olmak üzere pek çok ilacın da ishale neden olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Asiye Nuhoğlu, antibiyotiklerin bağırsaktaki doğal bakteriler üzerinde olumsuz bir etki de yarattığını, doktor önerisi olmadıkça hafif soğuk algınlığı, üşütme gibi durumlarda çocuklarda antibiyotik kullanımından uzak durulması gerektiğini ifade ediyor. Bununla birlikte, çocukları fruktoz (meyve şekeri) içeren gazlı içecekleri tüketmemeleri konusunda ebeveynlerin uyarması gerektiğini belirten Nuhoğlu, früktozu sindirmekte güçlük çeken çocukların, yetişkinlerde olduğu gibi sıklıkla ishal olduğunu söylüyor.

İshal nedir? İshale ne iyi gelir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Okul dönemi boyunca öğrencilerin tuvalet temizliğine dikkat etmeleri, parmaklarını ağızları ve yüzlerine götürmemeleri konusunda ebeveynlerin çocuklarını bilgilendirmeleri gerektiğini ifade eden Nuhoğlu, açık yiyecek tüketmemek, kapalı ve hijyenik olduğundan emin olunan su ve gıda maddeleri tüketmenin önemini de velilerin çocuklarına aşılamaları gerektiğine vurgu yapıyor.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla