Çocukluk çağı lösemilerinde tedavi başarısı önemli oranda arttı

Kategori: Kanser, Sağlık Gündemi Print

losemi-cocuk-kanserDünya Çocukluk Çağı Kanser Günü nedeniyle bir açıklama yapan Türk Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Demir, tüm kanserlerin sadece %2-4’ünün çocuklarda görüldüğünü belirtti. Çocuklarda kanserin erişkinlere oranla 100 kat daha az görüldüğünü dile getiren Prof. Dr. Demir, “Her yıl 1 milyon çocuktan 120’sinde kanser gelişmektedir. Çocukluk çağı kanserleri en sık ilk 5 yaşta ve 10-15 yaş döneminde ortaya çıkmaktadır” dedi.

Türkiye’de ve dünyada çocukluk çağında görülen kanserlerin %30’unu löseminin oluşturduğunu, söyleyen Prof. Dr. Demir, geri kalan %70 içinde ise Türkiye’de ikinci sırada bezi kanserlerinin (Hodgkin ve Hodgkin-dışı lenfoma) yer aldığına dikkati çekti. Günümüzde çocukluk çağı kanserlerinin tedavisinde başarı oranının arttığını belirten Prof. Dr. Demir, “Çocuk kanserlerinin özelliklerinden biri, çok hızlı çoğalan ve büyüyen kanserler olmalarıdır. Hızlı büyüdükleri için de ilaç tedavisi (kemoterapi) ve ışın tedavisine (radyoterapi) duyarlıdırlar. 1960’lı yıllarda yüzde 5’i iyileştirilebilen çocukluk çağı lösemilerinin günümüzde yüzde 75-80’i şifa bulmaktadır. Akraba evlilikleri çocukluk çağı kanserlerinde en önemli faktördür ve önlenmesi gerekir” şeklinde konuştu.

Kullanıma girecek ilaçlarla Lenfoma’da tedavi başarısı hızla artacak!

Erken teşhis önemli

Türk Hematoloji Derneği İkinci Başkanı Prof. Dr. Tülin Tiraje Celkan ise “Kanserde erişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da erken tanı çok önemlidir. Çocukta beze, kansızlık, karın şişliği, herhangi bir dokuda anormal bir büyüme fark edildiğinde derhal hekime başvurmalı ve nedeni araştırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Çocuk kanserlerinde, tümörün kaynaklandığı organ içinde sınırlı olduğu durumlarda cerrahi yöntemle tümörün çıkarıldığını aktaran Celkan, şunları kaydetti: “Ancak tümör çıkarılamayacak büyüklükte ise veya başka dokulara yayılma yapmış ise (metastaz) bu durumda tümörden biyopsi almakla yetinilir ve öncelikle kemoterapi uygulanarak tümör ve metastazları bu yolla yok edilmeye çalışılır.

Dünyada her yıl 200 bin çocuk kansere karşı yaşam mücadele veriyor

Kemoterapide kullanılan ilaçların bazılarının yan etkileri bulunuyor. Yan etkiler geçicidir ve bir takım ilaçlarla başarılı şekilde önlenebilmektedir. Hijyen açısından tedavi gören çocukların bir süreliğine okuldan uzak kalmasında yarar vardır. Genellikle tümörlerin büyük çoğunluğunda tedavi kesiminden sonraki 2-3 yıl tekrarlama açısından riskli dönemdir. Tedavi bitiminden sonra aylık veya 2-3 aylık aralar ile hekime görünmek, kan ve görüntüleme tetkiklerini yenilemek gerekir.”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla