Çocukluk Çağı Obezite Araştırması: Türkiye’de her 5 çocuktan biri şişman

Kategori: Pediatri, Sağlık Gündemi, Zayıflama ve Obezite Print

 

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan ‘Çocukluk Çağı Obezite Araştırması (COSI-TR) Ön Sonuçları’na göre, Türkiye’de her beş çocuktan birisi şişman ve obezite yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda önemli bir sorun haline gelmiş durumda. Ön sonuçları açıklanan araştırma, ülke çapında 216 ilköğretim okulundan 2 bin 541 kız ve 2 bin 560 erkek olmak üzere, toplam 5 bin 740 öğrenci üzerinde gerçekleştirildi. Araştırmaya göre, erkek ve kızların toplam Beden Kitle İndeksi hesaplamalarında yüzde 75,5’inin normal, yüzde 14,2’sinin hafif şişman ve yüzde 8,3’ünün şişman olduğu tespit edildi. Bu verilere göre, Türkiye’de çocukların yüzde 22,5’i yani 5 çocuktan biri şişman olarak tanımlandı.

Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda, yürütülen Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Milli Eğitim Bakanlığı ve Hacettepe Üniversitesi ile birlikte yapılan ‘Çocukluk Çağı Obezite Araştırması Ön Sonuçları’ açıklandı. Türkiye, DSÖ Avrupa Ofisi’nce 21 ülkede yürütülen 3. aşamasına dahil oldu. Araştırmada, Milli Eğitim Bakanlığı ve Hacettepe Üniversitesi’nin desteği alındı. Araştırmanın mali desteğini Sağlık Bakanlığı sağladı. Araştırma kapsamında, ülke çapında 216 ilköğretim okuluna ve her okuldan örneğe çıkan 2. sınıflarda ölçüm günü sınıfta bulunan ve araştırmaya katılmayı kabul eden öğrencilerin vücut ağırlığı ve boy uzunluğu ölçüldü.

Kilolu her 3 çocuktan biri hipertansiyon hastası!

Okulların %78,5’inde kantin yok

Araştırma, toplam 5 bin 740 öğrenci üzerinde gerçekleştirildi. Okulların yüzde 78,5’inde kantin ve yüzde 20,6’sında yemekhane olanağı olduğu belirtildi. Kentsel kesimdeki okullarda kantin bulunma yüzdesi kırsal kesime göre daha yüksek olduğu gözlendi. Okulların yüzde 9,7’sinde taze meyve ve yüzde 8,3’ünde taze sebze tüm öğrencilere ücretsiz sağlanıyor. Okulların yüzde 61,4’ünde tüm öğrencilere ücretsiz süt sağlanmakta. Okullarda, toplam 4 bin 958 çocuğun antropometrik ölçümü (beden ölçümleri) yapıldı.

En şişman bölge Doğu Karadeniz

Çocukların vücut ağırlığı skor değerlerine göre, her 10 çocuktan dokuzu normal sınırlarda olup yüzde 0,2’si çok zayıf ve yüzde 2,1’i ise zayıf olarak belirlendi. Erkek ve kız çocuklarda zayıflık yüzdesi aynı olup, yüzde 2,3 olarak tespit edildi. Çocukların boy uzunluğu tespitinde yüzde 95,3’ü normal. Çocukların Beden Kitle İndeksi değerlerine göre, yaklaşık 10 çocuktan yaklaşık 7-8’i normal sınırlar içinde. Erkek çocuklar arasında hafif şişman ve şişmanlık oranı yüzde 23,3 ve kız çocuklarda yüzde 21,6.

Erkek çocuklarda zayıflık yüzde 2,2 iken, kız çocuklarda yüzde 1,9. Araştırmaya göre, erkek ve kızların toplam Beden Kitle İndeksi hesaplamalarında yüzde 0,3’ünün çok zayıf, yüzde 1,8’inin zayıf, yüzde 75,5’inin normal, yüzde 14,2’sinin hafif şişman ve yüzde 8,3’ünün şişman olduğu tespit edildi. Bu oranlamaya göre, araştırmaya katılan çocukların yüzde 22,5’i yani 5 çocuktan biri şişman.

Çocuklarda obezite son 30 yılda 3 kat artarak ciddi bir riske dönüştü!

Boy uzunluğunda Marmara Bölgesi önde

Türkiye’de İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırması bölgelerine göre, bodurluk yüzdeleri arasında farklılık olduğu gözlendi. Bodurluk yüzdesinin en fazla olduğu bölgeler; Doğu Anadolu Bölgesi (%4,8), Batı Karadeniz Bölgesi (%4,3), Güneydoğu Anadolu Bölgesi (%3,6) ve Orta Anadolu Bölgesi (%2,5). Bölgelere göre uzun boylu olma yüzdeleri de farklı. Uzun boyluluğun en fazla olduğu bölgeler sırasıyla Doğu Marmara (%3,9), Ege Bölgesi (%3,4), Doğu Karadeniz Bölgesi (%3), İstanbul (%3) ve Akdeniz Bölgesi (%2,4).

Araştırmada, zayıflık yüzdelerinin birbirlerine benzer olduğu görüldü. Bazı bölgelerde zayıflık yüzdelerinin biraz daha yüksek olduğu gözlendi. Vücut ağırlığı en fazla zayıflık olan bölgeler sırasıyla Doğu Anadolu Bölgesi (yüzde 5,5), Batı Karadeniz Bölgesi (yüzde 3,9), Güneydoğu Anadolu Bölgesi (yüzde 3,6) ve Doğu Marmara Bölgesi (yüzde 2,9). Bölgelere göre, şişmanlık dağılımı da farklılaşmakta. Şişmanlığın en yüksek olduğu bölge Doğu Karadeniz Bölgesi (yüzde 41,3), İstanbul (yüzde 28,3), Ege Bölgesi (yüzde 26,3) ve Akdeniz Bölgesi’dir (yüzde 25).

nazan-yardimArıştırmanın sonuçlarını değerlendiren Doç. Dr. Nazan Yardım, tüm dünyada obezite oranlarında her geçen gün artış görüldüğünü kaydetti. Dünyada her yıl 2,8 milyon insanın fazla kilo ve obezite nedeniyle hayatını kaybettiği söyleyen Doç. Dr. Yardım, hareketsizlik (fiziksel inaktivite) nedeniyle de her yıl 3,2 milyon insanın aynı akıbeti yaşadığını ifade etti. DSÖ Avrupa Bölgesi’ndeki tüm yetişkinlerin yarısı, çocukların ise beşte birinin fazla kilolu olduğunu belirten Yardım, söz konusu çocuklarınüçte birinin de obez olduğunu söyledi.

Araştırmaya Türkiye de katıldı   

Obezite ile mücadele kapsamında yapılan çalışmalar incelendiğinde Türkiye’de defazla kilolu olma ve obezite sıklığının giderek arttığına dikkat çeken Doç. Dr. Yardım, çocukluk çağı obezitesininyüzde 6,5’e, fazla kilolu oranının ise yüzde 14,3’e ulaştığını ifade etti. Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü işbirliğinde 20 ülkede uygulanan “Avrupa Çocukluk Çağı Obezite Araştırması”na bu yıl Türkiye’nin de katıldığını belirten Doç. Dr. Yardım şunları kaydetti:  “Bu çalışmanın amacı uluslararası bir araştırmaya katılarak okul çağı çocuklarının büyümenin diğer ülkelerle kıyaslamalı olarak izlenmesidir. Proje kapsamında öğrencilere, velilere yönelik anketler ve çocuğun içinde bulunduğu okul çevresi ile ilgili bilgiler elde edilmiştir. Araştırmanın iki yılda bir tekrarlanarak okul çağı çocuklarının büyümelerinin değişimin izlenmesi hedeflenmektedir.”

cocuklarda-obezite-graf

Çocukluk Çağı Obezite Araştırması (COSI-TR) Ön Sonuçları Raporuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:cocukluk-cagi-obezite-arastirmasitıklayin

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla