Covid-19 salgını sürecinde kanser hastalarının tedavileri ihmal edilmemeli

4 Nisan 2020  |   Kategori: Kanser, Sağlık Gündemi Print

Türkiye’de her yıl yaklaşık 200 bin kişiye kanser tanısı konduğunu ve sürmekte olan korona virüs salgını döneminde bu hastaların tedavisinin ihmal edilmemesi gerektiğini söyleyen Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Yavuz Anacak, “Kanser tedavi edilmezse ölümcül bir hastalıktır. Covid-19 salgını süresince kanser hastalarının tedavileri devam etmelidir” dedi.

Sağlık Bakanlığı genelgesiyle Covid-19 salgını süresince kanser hastalarının tedavisinin devam edeceğini bildirildiğine işaret eden Prof. Dr. Anacak, şunları söyledi: “Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği bu kararı desteklemektedir. Salgın süresince kanser hastalarının tedavisi aksamamalı, bu çerçevede yurdumuzdaki tüm radyoterapi merkezleri hizmet vermeye devam etmelidir. Hiçbir radyasyon onkolojisi merkezi covid pozitifliği nedeniyle kapatılmamalı veya yeni hasta kabulü durmamalıdır.

Derneğimiz tüm radyasyon onkolojisi merkezlerini bu konuda bilgilendirmiştir. Derneğimiz ve tüm merkezlerimiz kanser hastalarını evde, hastanede ve tedaviye gelirken covid-19 enfeksiyonuna karşı alınması gerekli korunma önlemleri hakkında bilgilendirmektedir. Radyasyon onkolojisi merkezlerinde hastalarımızın, hasta yakınlarının ve görevli personelinin korunmasına yönelik her türlü önlem alınmıştır.”

Onkoloji personeli Kovid ünitelerinde görevlendirilmemeli

Sağlık Bakanlığı genelgesiyle hastanelerdeki tüm hekimlerin dönüşümlü olarak covid ünitelerinde görevlendirilmekte olduğunu belirten Prof. Dr. Anacak, “Ancak kanser hastalarının tedavisiyle uğraşan onkoloji personelinin covid ünitelerinde görevlendirilmesi ve covid pozitif hastalarla teması bu hastalığın ölümcül seyredebileceği kanser hastalarına bulaş riski doğurmaktadır.

Prof. Dr. Benekli: Koronavirüs infeksiyonu kanserli hastalarda daha ciddi seyrediyor

Kanser hastalarını bu enfeksiyondan korumak önceliğimiz olmalıdır. Onkoloji personelinin covid ünitelerinde görevlendirilmesi, kesintisiz devam etmesi gereken radyoterapi ve kemoterapi tedavilerinin de aksamasına da yol açacaktır. Kanser hastalarının güvenliği ve tedavilerin aksamaması için onkoloji personelinin covid ünitelerinde veya hastanenin başka birimlerinde görevlendirilmesi uygulamasından vazgeçilmelidir” şeklinde konuştu.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla