BMJ: D vitamini ve kalsiyum takviyesi kemik erimesine karşı etkisiz

Kategori: Güncel / Literatür Print

d-vitamini-hap-ilacBritish Medical Journal’da yayımlanan yeni bir çalışmaya göre, kemik erimesine karşı yıllardır uygulanmakta olan kalsiyum ve D vitamini kullanımının hastalar üzerinde anlamlı bir faydası bulunmuyor. Yeni Zelandalı Andrew Grey ve Mark Bolland adlı doktorların kaleme aldığı makalede, 2010 yılına kadar yapılan 14 ayrı inceleme referans olarak gösteriliyor.

Makaleye göre, bin kişilik gruplar üzerinde yapılan bu araştırmaların 9’u, kalsiyum ve D vitaminin kemik erimesinde fayda sağlamadığını ortaya koydu. 2 araştırma ise, yıllardır başvurulan tedavinin kemik kırılması riskini artırdığını gösterdi. Çalışmanın yazarları ABD’de bulunan osteoporoz, hastalarını yarısından çoğunun halen D vitamini ve kalsiyum takviyesi kullandığını ama bu tedavinin faydasız olduğunu belirtiyorlar.

Ancak, bu teze temkinli yaklaşanlar da var. Pek çok uzman kemik erimesinde D vitamini ve kalsiyumdan vazgeçilmesi için daha kapsamlı araştırmalar yapılması gerektiği vurgulanıyor.

Makalenin tam metnine aşağıdaki linkten ulaşılabilmektedir:
http://www.bmj.com/content/351/bmj.h3170

Kaynak: Web of industry, advocacy, and academia in the management of osteoporosis. A. Grey,M. Bolland. BMJ 2015; doi: Doi. 10.1136/bmj.h3170 BMJ 2015;351:h3170

Calcium and vitamin D supplementation continue to be recommended to prevent and treat osteoporosis despite evidence of lack of benefit, say Andrew Grey and Mark Bolland. They examine why change is difficult and call for advocacy organisations, academics, and specialist societies to abandon industry ties

For many years, recommendations for prevention and treatment of osteoporosis have included increasing calcium intake (by diet or supplements) and use of vitamin D supplements. Since the average dietary calcium intake in most countries is much less than that recommended by guidelines, many older people are advised to take calcium supplements to prevent osteoporosis. The recommendations have been implemented successfully: over half of older Americans take calcium and vitamin D supplements, either prescribed or over the counter, and bone health is the most common specific motivation for use of nutritional supplements.1 2 However, this behaviour does not reflect evidence that has emerged since 2002 that such supplements do not reduce the risk of fracture and may result in harm. Guideline bodies also continue to recommend calcium and vitamin D supplements. Here, we argue that change is made difficult by a complex web of interactions between industry, advocacy organisations, and academia.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla