Çanakkale’de darp edilen aile hekimi, sağ elini kullanamayacak

Kategori: Sağlık Gündemi Print

dr-mustafa aydin arikan darpÇanakkale’de, enjeksiyon yaptırmak isteyen bir hasta tarafından darp edilerek kolu kırılan aile hekiminin tedavisi sürüyor. Ciddi şekilde yaralanan Dr. Mustafa Aydın Arıkan’ın, kolunda oluşan hasar nedeniyle sağ elini kullanamayabileceği belirtiliyor. Geçtiğimiz hafta Kepez beldesindeki Aile Sağlığı Merkezi’ne gelen M.Ç’ye antibiyotik içerikli iğne yapıldı. Yaklaşık bir saat sonra yeniden merkeze gelip aynı iğneden yapılmasını isteyen M.Ç. bu tip iğnelerin 12 saat arayla yapılabileceğini söyleyen hemşireye bağırdı. Hastayı sakinleştirmeye çalışan Dr. Arıkan’ın, hasta M.Ç. tarafından darp edildi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kulak Burun Boğaz Servisi’nde tedavi altına alınan Arıkan’ın sağ eli, burun kökü ve göz tabanında kırıklar tespit edildi. Arıkan, yaptığı açıklamada, canını kurtardığına sevindiğini belirterek, şunları söyledi: “Hastayla konuşmak istedim. İkna edebileceğimi düşündüm. Sonuçta kendi sağlığı için sık enjeksiyon yaptırması gerekiyor. Nörolojik yan etkileri olabilir. Hemşire ve stajyer hemşireler vardı. Çok bağırdığı için onları da olay yerinden uzaklaştırmak istedim. Konuşmak için yanına gittim. Onunla konuşmaya başlayınca galiba enjeksiyonun yapılmayacağını düşündü. Hemen üzerime geldi, daha ne olduğunu anlayamadan saldırdı. Yere düştükten sonra da saldırmaya devam etti. Çok darbe aldım.

Çanakkale’de sakıncalı iğneyi yapmayan aile hekimi darp edilip yaralandı

25 yıllık meslek hayatımda ilk defa böyle bir olayla karşılaştım. Doktorluk hayatım belki de son bulacak. Sağ elimi kullanamıyorum, sol gözüm çift görüyor, bu nedenle yarın operasyona gireceğim. Operasyon sonrasında gözümün yüzde 100 iyileşme garantisi yok. Hem sağ elim hem de gözümdeki hasar nedeniyle mesleğimi sürdüremeyebilirim. Maalesef ortada hiçbir gerekçe yokken böyle bir durumla karşı karşıya kaldım.”

Sağlık sektöründe yaşanan şiddet olaylarına karşı önlemlerin artırılmasını isteyen Arıkan, “Hasta, olaydan sonra serbest bırakıldı. Hastanedeki müdahalelerim bitmediği için şu anda kati rapor alınamıyor. Kati rapor olmayınca da savcılık bu şahısla ilgili işlem yapamıyor. Şu anda bu kişi serbest şekilde dolaşıyor. Belki benzer bir davranışı yine yapabilir” ifadelerini kullandı.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla