İstanbul Tabip Odası seçim sonuçları: Demokratik Katılım Grubu kazandı

Kategori: Sağlık Gündemi Print

ist-tabip-secim-ito2İstanbullu hekimler bu gün İstanbul Tabip Odası, yeni başkanını seçmek için sandık başına gitti. Dört ayrı grubun yarıştığı seçimleri Demokratik Katılım Grubu, açık ara farkla kazandı. İstanbul Tabip Odası (İTO) seçimlerini %58,44’lük oy ile Demokratik Katılım Grubu kazandı. Bu sonuçlarla Prof. Dr. Selçuk Erez İTO’nun yeni başkanı olarak seçildi. Yaklaşık 32 bin üyesi bulunan İstanbul Tabip Odası’nın başkanlık yarışı için hekimler bugün Sultanahmet Endüstri Meslek Lisesi ve Sultanahmet Ticaret Meslek Lisesi’nde kurulan 80 sandıkta oy kullandı. Bugün yapılan Genel Kurul’da seçimlere Demokratik Katılım Grubu, Cumhuriyetçi Hekimler, İstanbul Hekim Dayanışması ve Toplumcu Hekim Grubu katıldı. İTO’ya üye yaklaşık 4 bin 900 hekimin oy kullandı. Kesin olmayan seçim sonuçlarına göre, son 14 yıldır yönetimde olan Demokratik Katılım Grubu, açılan sandıklardan yaklaşık %58,44 (2 bin 800) oy alırken İstanbul Hekim Dayanışması %22,69 (1050 oy), Cumhuriyetçi Hekimler %16,71 (880 oy) ve Toplumcu Hekim Grubu %2,17 (140 oy) oranında oy aldı. Kalan sandık sonuçları açıklandıkça sitemizden en güncel verileri hekimlere duyurmaya devam edeceğiz.

ito-secim-halay

İstanbul Tabip Odası Genel Kurulu’nda oy sayma işlemi sonuçlandı. Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından bazı hekimler sonuçları Sultanahmet Meydanı’nda halay çekerek kutladı. Seçimi kendilerini ‘ilerici hekimler’ olarak tanımlayan hekimlerin desteklediği Demokratik Katılım Grubu, %58.44 gibi yüksek bir oranla kazandı. İstanbul Tabip Odası Genel Kurulu’nda sandıklar açılmaya başlandı. Twitter’da #İyiVeOnurluHekimlikKazandı etiketiyle yapılan duyuruya göre açılan ilk 10 sandıkta Demokratik Katılım Grubu %60 oranında oy aldı.

İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Samet Mengüç seçim hakkında değerlendirmelerde bulunarak, “Seçime 4 ayrı grup olarak giriyoruz. Mevcut yönetimi temsilen Demokratik Katılım Grubu olarak bu seçime de iddialı bir şekilde giriyoruz. Sabah çok erken olmasına rağmen şu andaki katılım oldukça sevindirici görünüyor. Bütün hekimlerin odadan bir beklentileri olduğunun göstergesi, odanın da şu ana kadar onlara bir şeyler sunmaya çalıştığının da bir ifadesi olarak değerlendiriyoruz biz bunu.

halay-ito-secim

Şu ana kadar herhangi bir sıkıntıda olmadı, zaten hekimler arasında çok ciddi problemlerde olmaz. Sonuçta sağlık alanına dahil olan sorunlar hepimizin ortak sorunlarıdır. Dünkü genel kurulda da bunu çok net olarak gördük. Tüm katılımcı gruplar, mevcut yönetimin sağlık alanına dair yaptıklarını takdirle karşıladıklarını beyan ettiler. Zaten tüm insanların aynı şekilde düşünmesi aynı olmasında sorun var demektir. Hem katılımın çok fazla olması hem geçmiş yıllara göre 4 ayrı grup halinde girmiş olması demokrasimiz açısında sevindirici” dedi.

Seçimde, Demokratik Katılım Grubu, Toplumcu Hekim Grubu, Cumhuriyetçi Hekimler ve İstanbul Hekim Dayanışması Grubu yarışıyor. 2 yılda bir düzenlenen seçimlerde 7 kişilik yönetim kurulu, 5 kişilik onur kurulu, 3 kişilik denetleme kurulu, 38 kişilik Türk Tabipler Birliği Merkez Delegasyonu seçilecek.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla