Kan testi ile depresyon tedavisinde en etkili ilaç seçilebilecek

Kategori: Depresyon, Psikiyatri / Nöroloji Print

tup-labaratuvar-deney-kan-tesİngiliz bilim insanları, depresyon tedavisinde kullanılacak doğru ilacın belirlenmesinde doktorlara yardımcı olacak bir kan testi geliştirdi. Doktorlar halen hasta için en iyi depresyon ilacını deneme yanılma yöntemiyle bulmaya çalışıyor. İlk ilaçlar çoğu zaman işe yaramıyor, tedavide zaman kaybı olabiliyor. Yıllarca süren araştırmaların ardından sonuçları “International Journal of Neuropsychopharmacology” dergisinde yayımlanan çalışma, depresyon hastalarından alınan kan örneklerinin incelenmesinin, hastalığın teşhisine ve doğru tedavinin uygulanmasına yardımcı olduğunu ortaya koydu.

King College London araştırmacıları, kanında inflamasyona (iltihap) rastlanan hastaların, başlangıçtan itibaren daha yoğun tedaviye ihtiyacı olduğunu belirtti. Gerçek hayatta testin ne kadar işe yaradığını görmek için daha fazla hasta üzerinde denenme gerekiyor. Araştırmacılar şimdiye dek sadece 140 depresyon hastası üzerinde test yaptı.

İltihap ilacın etkisini azaltıyor

Neuropsychopharmacology Dergisi, yeni testin yıllar süren araştırmaların ürünü olduğunu belirtiyor. Araştırmada, kan tahlilinde iltihap (inflamasyon) belirtisi görülen hastalarda, SSRI ve trisiklik antidepresan şeklinde yaygın kullanılan klasik ilaçların etkili olmadığı tespit edildi. İltihabın vücudun strese karşı bir tepkisi olduğu ancak ilaç tedavisinin etkisini azalttığı sanılıyor.

Kan testiyle depresyonda tedaviye yanıt öngörülebilir mi?

Araştırma ekibinin başında bulunan Prof Carmine Pariante hastaların üçte birinde bu türden iltihap belirtilerinin görülebileceğini, bu kişilerde hemen daha etkili ilaçların kullanılması gerektiğini belirtiyor. Depresyon ilaçları güvenli, ancak yan etkileri olan ilaçlar. Prof Pariante, “Gerekli olmadıkça hastaya çok sayıda ilaç vermek istemiyoruz, ama kendilerini en kısa zamanda daha iyi hissetmelerini de hedefliyoruz” dedi.

Araştırmacılar, antidepresanla birlikte iltihap giderici ilaç kullanmanın işe yarayıp yaramadığını inceliyor. Fakat hastaların doktora danışmadan bu tür ilaçları kendi başına kullanmaması konusunda uyarıda bulunuyorlar. Uzmanlar ayrıca depresyonun sadece ilaçla tedavi edilmediğini, farklı kişilerde farklı tedavilerin uygulanabileceğini belirtiyor.

Depresyonun bulaşıcı bir hastalık olabileceğine dair kanıtlar bulundu

Hastanın durumuna göre ilaç tedavisi, terapi ya da ikisi birden gerekli olabiliyor. Depresyon hastalarının kendilerini fiziksel ve sosyal olarak meşgul edecek şeylerle uğraşması da öneriliyor.Kaynak:BCC

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

2 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Faruk uzman
Faruk uzman
7 yıl önce

Kan testi ile depresyon tedavisinde en etkili ilaç seçilebilecek bu tedaviyi Türkiyede uygulayan var mı? Lütfen…. yardımınıza ihtiyacım var. 0 544 743 85 38

anonn
anonn
7 yıl önce
Cevaben  Faruk uzman

Aynı durumdayim, ayrica uludag universitesinden bir profesor depresyonu tedavi eden, tamamen dogal bir molekul bulmustu. Hani ne oldu ? Ne zanan ilac olarak bulacagiz eczabelerde ?? https://onedio.com/haber/turk-bilim-insanlari-tarafindan-depresyonu-yenen-molekul-bulundu-729838

Araç çubuğuna atla