Depresyon tedavisi: Hangi yöntem etkili? Psikoterapi mi, ilaç tedavisi mi?

Kategori: Depresyon Print

Depresyon tedavisi olan bir hastalık olmasına rağmen çağımızın en yaygın hastalıklarından birisidir. Dünya Sağlık Örgütüne göre, en önemli engellilik durumlarından birisidir. Depresyon tedavi edilmediğinde ciddi sonuçlara yaratabilir; ayrıca başka sağlık sorunlarının oluşmasına yada ağırlaşmasına neden olabilir. Günümüzde depresyonun pek çok farlı yöntemle tedavisi mümkündür. Depresyondaki kişiler, ağır bir karamsarlık, umutsuzluk, tükenmişlik ve derin bir mutsuzluk içinde hissedebilirler. Ancak günümüzde en şiddetli depresyon bile etkili şekilde tedavi edilebilmektedir. Depresyondan çıkmak için psikoloğa gitmekten çekinmemeli, tedavi seçenekleri hakkında bilgi edinmeli ve kendi durumunuza göre bir yol belirlemelisiniz. En etkili tedavi seçenekleri arasında, yaşam tarzı değişiklikleri, ilaç kullanımı ve psikolojik destek ve terapi yöntemleri yer almaktadır.

İstatistikler, dünyada 350 milyondan fazla kişinin depresyondan muzdarip olduğunu göstermektedir. Araştırmalar, depresyona maruz kalan kişilerin %20’sinin tedaviye dirençli olduğunu göstermiştir. Ancak doğru şekilde tedavi edildiğinde depresyon hiçbir zaman kalıcı olmamaktadır.

Depresyonun nedenleri

 • Aile ve evlilikte yaşanan sorunlar
 • Kadınlarda doğum ve lohusalık dönemi
 • İş değişikliği yada iş yaşamında meydana gelen olumsuzluklar
 • Genetik veya çevresel faktörler
 • Yüksek oranda alkol kullanımı
 • Kanser, Aids, MS ve Epilepsi gibi hastalıklar
 • Menopoz ve antropoz dönemleri veya hormonal değişimler
 • Mevsim ve hava değişimleri
 • Ekonomik sıkıntılar, iflas ve çöküşlerin yaşanması
 • Ölüm ve yakınların kaybının getirdiği büyük acılar

Depresyonun belirtileri

 • Ani duygu değişimleri
 • İşe ve derslere motive olamamak, aklını verememek
 • Sürekli üzgün ve duygusal hissetmek
 • Günlük işlerden ve aktivitelerden zevk almamak
 • Geçmişi veya geleceği düşünerek huzursuz olmak
 • Cinsel isteğin azalması
 • Sürekli uyuma isteği veya uykusuzluk problemi
 • Vücudun sürekli olarak yorgun hissetmesi
 • İntiharı düşünmek ve planlamak

Depresyon nasıl geçer?

Kişilerin depresyondan farklı etkilenmeleri gibi, tedavileri de farklılık göstermektedir. Bir kişi için çözüm olan bir öneri veya tedavi yöntemi, bir başkası için çözüm olmayabilir. Depresyonun geçmesi için kişinin depresyonda olduğu bilincine varması ve bu durumdan çıkmak için elinden geleni yapması önemlidir. Hafif depresyon tek başına düzeltilebilirken, ağır depresyon psikoterapi ya da ilaç tedavisi gerektirebilir. Yaşam tarzındaki değişiklikler ve çabalar, depresyondan kurtulmak için atılması gereken ilk adımdır. Ancak bunlar geçici bir süre depresyonu hafifletiyor veya işe yaramıyorsa, psikolojik destek gerekir.

Depresyon nedir? Neden olur? Belirtileri, türleri ve tedavisi

Depresyonun evreleri nelerdir?

Diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi depresyonun da evreleri vardır. Çoğu depresyon, kişinin dönemsel olarak yaşadığı kötü ruh halidir ve geçicidir. Kişinin kendisinin düzeltebileceği depresyonlara hafif depresyon denir. Orta ve ağır depresyon ise genellikle uzman bir yardım gerektirir. Hafif depresyonunuz varsa, bunu tek başınıza düzeltebilirsiniz. Doktora başvurduğunuzda, size egzersiz, doğa yürüyüşü, hobi edinme gibi küçük ancak etkili yöntemler önerebilir. Böylelikle, psikoterapi tedavisine gerek duymadan hafif depresyondan kurtulmanız mümkün olabilir.

Orta veya ağır depresyonunuz varsa, yardım almanız doğru olacaktır. Rahatça konuşabileceğiniz bir psikolog veya psikiyatrist ile randevulaşarak, tedavinize başlayabilirsiniz. Doktorunuz, durumu doğru anladığı takdirde iyileşmeniz için size çözüm üretecektir. Ağır depresyon tedavilerinde, konuşma yetersiz kalabilir ve antidepresan tedavisi başlayabilir. Konuşma terapilerinden sonra, doktorunuz size hangi ilaçları kullanmanız gerektiğini reçete edecektir.

Depresyonun ilaçsız tedavisi

Depresyon tedavisi için psikoterapi alan kişiler, ‘konuşma’ seanslarına katılmaktadır. Psikolog ile belirli aralıklar ile seansların yapılması, en iyi tedavi yöntemlerinden biridir. Psikolog, hasta ile depresyonun nedenlerini, belirtilerini ve çözümü bulmaya çalışır. Burada önemli olan hastanın rahat konuşabileceği bir psikolog ile randevulaşması ve devam etmesidir. Psikolog tarafından verilen öneri ve tanılar, depresyonun ortadan kalmasını sağlamaya yardımcı olur. Konuşma seanslarının yeterli olmadığı kişiler ise ilaçlı tedaviye başlamaktadır. İlaçlar, hastanın durumuna göre önerilen antidepresan çeşitleridir.

Depresyon tedavisi

Depresyon tedavileri genel olarak kişinin kendine yardımı, konuşma terapileri ve ilaç kombinasyonlarını içermektedir. Önerilen tedavi, sahip olduğunuz depresyon türüne göre yapılmalıdır. Depresyon hakkında olabildiğinde fazla bilgi edinmelisiniz. Depresyonun belirtilerini anlamak ve bunların tıbbi nedenlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek önemlidir. Doğru tedaviyi veya çözümü bulmak zaman alabilir. Örneğin depresyonunuzdan kurtulmak için birkaç yaşam değişikliğinde bulunabilir ve doktor önerisi ile antidepresan ilaçlar kullanabilirsiniz. İlk aşamada tedaviye ilaçlar yerine sağlıklı beslenme, yürüyüş yapma veya aktivitelere katılma gibi adımlar ile başlayabilirsiniz.

Depresyon tedavisinde psikoterapi

Depresyon tedavisinde psikoterapi, kişinin olumsuz düşüncelerden çıkarak aktif bir biçimde hayatına devam etmesini amaçlar. Bu nedenle depresyon hastalarının her biri sağlıklı ve doğru bir tedavi süreci için psikoterapi yardımı almaktadır. Hastanın ihtiyacı olan ve kendisine en uygun tedavi belirlenmelidir. Hafif ve orta dereceli depresyonlarda, bir psikolog ile yapılan konuşma terapileri etkili olur. Psikolog, hastanın hayata ve kendisine bakış açısını, olayları nasıl değerlendirdiğini dinler ve iyileşmesi için neler yapabileceği konusunda yönlendirir. Bu görüşmeler, çoğu zaman olumlu sonuçlanır.

Psikoterapi nedir ve ne kadar sürer?

Psikoterapi, kişinin ruh sağlığına ilişkin sorunları için aldığı profesyonel yardımdır. Sorunların konuşma yöntemi ile çözülmesi anlamına gelen psikoterapi, kişinin kendi ruhsal durumunu, düşünce ve duygularını fark etmesini sağlar. Psikoterapi, kişinin düşünce, duygu, tutum ve davranışlarını bilişsel bir biçimde inceler. Güvenilir olarak yapılan psikoterapi, eğitim almış uzman terapist tarafından gerçekleştirilir.

Terapistin görevi, kişinin rahat bir biçimde kendini anlatmasını sağlamak ve soru sorarak kişiyi çözüm önerilerine ulaştırmaktır. Psikoterapi sayesinde sorunlarınızı fark eder ve bu sorunlarınız için çözüm yolu bulmayı öğrenirsiniz. Psikoterapinin saatleri vardır ve bu süre dolduğunda, konuşmaya bir sonraki seansta devam edilir. Ancak bu sürenin dışında psikoterapi için belirlenen bir hafta veya ay sayısı yoktur. Terapist, hastanın durumuna göre tedavinin süresini uzatabilir veya hasta da bitirmek istiyorsa yeterli olduğunu söyleyebilir. Bu durum, ilk zamanlarda sık sık yapılan terapilerin yerini daha uzun aralıklar ile yapılan terapilere de bırakabilir.

Psikoterapinin amaçları nelerdir?

 • Depresyon nedenlerinin ve belirtilerinin azaltılması veya ortadan kaldırılması,
 • Duygusal karışıklıktan arınma, duygusal rahatlama,
 • Davranış bozukluklarında ve tutumlarda değişiklik,
 • İlişkilerin ve yaşam biçiminin gözden geçirilmesi,
 • Sağlık sorunu yaratan durumların fark edilerek düzeltilmeye çalışılması,
 • Psikolojik destek ve kaynak elde etmek,
 • Sorunlar ile başa çıkma metotları geliştirmek,
 • Sağlıklı karar verme sürecinin sağlanmasıdır.

Uzun süre depresyonda kalan ve çözüm bulamayan kişiler için konuşma terapilerine ek olarak ilaçlar eklenir. İlaç kullanımı, psikiyatristin yazdığı reçeteye bağlı olarak yapılır. Bu da hasta için kontrollü ve daha sağlıklı bir tedavi oluşturur. Konuşma seansları ve ilaç kullanımı aynı süreç içerisinde devam edebilir.

Depresyon ilaçları

Depresyon ilaçları genelde, uzun süren orta ve ağır dereceli ya da sık sık ortaya çıkan depresyonların tedavisinde kullanılır. İlaç kullanmak mutluluk duygusunu getirmez, yalnızca depresyon belirtilerinin azalmasına yönelik olduğunu bilmek önemlidir. Ciddi depresyonda olan bireylerin, intihara eğilimli olması, ilaç tedavisini gerekli kılmaktadır. Bu tür depresyon hastalarının, hastanede yatarak tedavi edildiği durumlarda olmaktadır. Hastalar, psikoterapi süresinde antidepresan ilaçlar ile tedavi edilebilmektedir.

Depresyonun farmakolojik tedavisi: Antidepresanlara ne zaman başlanmalı

Doktorların hastalarına reçete edebileceği birden fazla antidepresan türü vardır. Hangi ilacın kullanılması gerektiğine ise hasta değil, doktor karar vermektedir. Bu nedenle kendini kötü hisseden veya tedavi olmak isteyen kişilerin eczanelerden antidepresan ilaçlar almaları doğru değildir.

Depresyon Tedavisinde İlaç Seçimi

 • SSRI Grubu; Açılımı selektif serotonin gerialım inhibitörleri olan SSRI, antidepresan ilaçlarının bir grubudur. Sitalopram, Sertralin, Paroksetin, Fluoksetin ve Fluvoksamin gibi maddeler bu gruba dahildir. SSRI grubu, obsesif-kompulsif bozukluklarında, sosyal fobilerde, panik atakta ve birçok depresyon türünde kullanılır. Hamilelikte güveniliklik kategorisi C’dir. İlaç grubunun yararları ve yan etkileri bilinerek doktor kararı ile alınmalıdırlar.
 • MAO İnhibitörleri; Monoamin Oksidaz İnhibitörleri (MAOI) ismine sahip olan ve depresyon tedavisinde doktor tarafından verilen güçlü antidepresan ilaç sınıfıdır. Anksiyete bozukluğu ve panik nöbetleri ile birlikte gören atipik depresyonda ve hipokondriyazis olan bireylerde etkilidir.
 • Tetrasiklik ve Trisiklik Antidepresanlar; Bu ilaçlar (Anafranil, Laroxyl, Tofranil) kullanıma ilk giden eski bir sınıftır. Günümüzdeki kullanımı, geçmiş yıllara oranla azalmıştır. Kilo artışı, ağız kuruluğu, manik kayma ve uyku hali, belirgin yan etkileridir.
 • SNRI Grubu; Serotonin-Norepinefrin Gerialım İnhibitörleri de farklı bir antidepresan ilaç grubudur. Cymbalta ve Effexor, bu grup içerisinde yer alan ilaçlardır. Trisiklik antidepresan grubuna göre yan etkileri daha azdır.

Lustral (sertralin) nedir? Ne için kullanılır? Yan etkileri nelerdir?

Depresyon ilaçlarının yan etkileri ve korunma yöntemleri

Antidepresanlar, ağrı kesici gibi kısa sürede etki gösteren ilaçlar değildir. Olumlu sonuç almak için doktor tavsiyesi ile yeterli dozda alınmalıdır. Bununla birlikte, antidepresan gruplarının her biri, kişiler üzerinde yan etkilere sahiptir. Tetrasiklik ve Trisiklik Antidepresanlar, yan etkileri bakımıdan ön plana çıkan gruplardır. Bu ilaç gruplarının yan etkileri şöyledir;

 • Otonomik Etkiler; Antidepresan ilaçlarının otonomik yan etkileri çarpıntı, hipertansiyon ve terleme olarak sıralanabilir.
 • Nörolojik Yan Etkiler; Dil ve üst ekstremitelerde tremor (titreme), ataksi, parestezi ve konuşma blokajı yan etkileri görülebilir. SSS stimülasyonuna bağlı olarak hiperaktivite, ajitasyon, uykusuzluk, manik alevlenme ve irritablite etkileri de meydana gelebilir.
 • Hetamolojik ve Alerjik Etkiler; Antidepresan ilaçları nadiren de olsa, lökositoz (kandaki lökosit sayısının normak değerler üzerine çıkması), lökopeni (az sayıda kan hücresi) ve agranülositoz (akyuvar değerinin azalması) etkilerine yol açabilir. Bu etkiler tedavinin 4 ve 8. Haftaları arasında meydana gelir.
 • Antikolinerjik Etkiler; Bu etkiler sıkça görülen ve bilinen, idrar retansiyonu, ağız kuruluğu, görme bulanıklığı ve kabızlıktır. Sık görülürler ancak yaklaşık 2 hafta içerisinde tolerans gelişir.
 • Diğer yan etkiler arasında kusma, bulantı ve karaciğer enzimlerinde yükseliş yer alır.
 • SSRI grubu, Muskarinik, Adrenerjik, Reseptör ve Histaminerjikler ile etkileşime girmezler. Bu nedenle Tetrasiklik ve Trisiklik grubunun yan etkilerine oranla çok daha az yan etkiye sahiptir. Genelde görülen yan etkileri, bulantı, ishal ve uykusuzluktur.

Depresyona iyi gelen şifalı bitkiler

Depresyon tedavisi için vücudun, sinir sisteminin ve düşüncelerin rahatlaması gerekir. Bitkiler, doğal ve şifalı birer tedavi ürünüdür. Depresyona iyi gelen şifalı bitkiler, doğal tedavi yöntemi olarak tüketilmelidir. Depresyon tedavisinde kullanılacak 4 önemli şifalı bitki;

Meyan Kökü

Meyan kökü, vücuttaki kortizol üretimini yani stres hormonunun üretimini engeller. Antidepresan özelliği taşıyan meyan kökü, vücudun rahatlamasını sağlar. Depresyonu tetikleyen yorgunluk ve sinirlilik hali, meyan kökü ile ortadan kaldırılır. Aynı zamanda meyan kökünün, sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır.

Papatya

Stres, uyku bozukluğu ve kaygı bozukluğunun ortadan kaldırılması için en etkili bitkilerin başında papatya gelir. Papatyanın sakinleştirici etkisi, çok uzun yıllar boyunca etkisini göstermiştir. Papatya çayı tüketimi, depresyonla savaşmaya destek olur. Sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı etkisi olan papatya çayı, etkili bir kas gevşeticidir. Yan etkileri bakımıdan güvenilir olan papatya çayı, depresyonda olanlara önerilmektedir.

Papatya çayının faydaları nelerdir? Papatyanın iyi geldiği hastalıklar

Melisa Otu

Stresi azaltma ve rahatlatma etkisi bulunan bitkilerden bir diğeri melisa otudur. Melisa otunun en belirgin faydaları gerginliği azaltması, konsantrasyonu arttırması ve vücudu rahatlatmasıdır. Depresyonun ortaya çıkardığı bulantı, baş ağrısı, sindirim sorunları ve kaygı gbi durumlar melisa otu ile en aza indirilebilir ve tedavi edilebilir. Melisa otu, aktardan doğal olarak alınarak evde demlenebilir.

Sarı Kantaron

Sarı kantaron, doğada kendiliğinden yetişen bir bitki türüdür. Bitki, hiperofin ve hiperisin kimyasan bileşenlerine sahiptir. Sarı kantaron, anksiyeteyi azaltmak için tavsiye edilir. Çay olarak tüketilebilen sarı kantaron, depresyon ile mücadele ederek kişinin rahatlamasını sağlar. Ancak sarı kantaron, antidepresan ilaçları ile birlikte alınmamalıdır. İlacın etkisini azaltabilir ve vücudun serotonin seviyesini fazla yükseltebilir.

Hamilelik döneminde depresyon ve üzüntü bebeğe zarar verir mi?

Depresyonun alternatif tedavisi ve hastalara öneriler

Depresyon, karamsarlık, olumsuz düşünce, isteksizlik ve yorgunluk gibi belirtileri meydana getirdiği için tedavisi, genel olarak yaşam tarzı ve düşünme üzerine kurulmaktadır. Tedavinin amacı, bireyin aktik bir biçimde yaşamına devam etmesidir. Bu nedenle tedavi için ilaç kullanımından önce belirli öneriler ve yapılması gereken küçük değişimler vardır.

Depresyona karşı sağlıklı beslenin

Beden ve ruh sağlığı için yapılması gereken ilk şey, sağlıklı beslenme düzeni oluşturmaktır. Yemek yerken mutlu olmak ve sağlıklı bir bedene sahip olmak için besinlerinizi özenle seçin. Her gün kahvaltı yapın, tüm besin gruplarını tüketin ve hazır gıdalardan uzak kalın. Böylelikle kilo probleminiz olmayacak ve bir o kadar da iyi hissedeceksiniz. Bunlara ek olarak kendinizi şımartmak için küçük de olsa çikolata kaçamakları yapabilirsiniz.

Depresyondan kurtulmak için düzenli uyunun

İş, okul ve aile yaşamının daha sağlıklı olması için her gün uykunuzu almalısınız. Yeteri kadar uyumak, beynin de daha iyi çalışmasını sağlar. Gün içerisinde kendinizi yorgun ve halsiz hissetmemek, algılarınızın açık olmasını sağlamak için her gece belirlediğiniz saatte uyuyun ve güne hazır uyanın. Ruh halinizi en çok etkileyen uykunuzu düzene sokun.

Egzersiz yapın yada doğada yürüyün

Egzersiz yapmanın, depresyonu engelleme ve varolanı ortadan kaldırma üzerindeki etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Egzersiz yapmak, endorfin adı verilen ve iyi hissetmeyi sağlayan kimyasal maddeleri arttırır. Düzenli egzersiz yaparak beynin olumlu yönde çalışmasına katkıda bulunabilirsiniz. Yapacağınız küçük yürüyüşler dahi etkili olacaktır.

Stresten kaçının, bunun için gerekirse yoga yapın

Stres, depresyon oluşumuna neden olan önemli unsurlardan biridir. Aile içerisinde, okulda veya iş yaşamındaki stresten kaçınmalısınız. Bunun için ise iş yerindeki ilişkilerinize sağlıklı sınırlar koymak iyi bir yöntemdir. Aile içerisindeki stresleri ortadan kaldırmak için sorunlara çözüm bularak diğer fertlerden yardım isteyebilirsiniz.

Sorumluluklar üstlenin, gündelik işleriniz ihmal etmeyin

Sosyal sorumluluk projeleri, yardımlaşma ve dernekler, kişilerin terapileri çözümleri arasında yer almaktadır. Toplumsal bir sorumluluk üstlenmek, çoğu bireye farkındalık verir ve kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olur. Bu nedenle kötü ruh hali içerisinde olan kişilerin sorumluluk üstlenmesi ve çalışmalar yürütülmesi önerilmektedir.

Olumsuz düşüncelere meydan okuyun

Gün içerisinde sürekli olarak sizi rahatsız eden olumsuz düşünceleri bir kenara bırakın. Kıyafetiniz, saçınız, yedikleriniz ve insanların söyledikleri, olumsuz düşüncelere yol açmasın. Rahat ve özgür ruhunuzun olması için olumsuzluktan arının ve kendinizi daha iyi hissedin. Geleceğe karşı karamsar olmak yerine umutla bakmayı öğrenin ve çabalayın.

Hayatınıza yenilik katın

Hayatınızın uzun bir süredir monoton bir şekilde devam ettiğini düşünüyorsanız, yenilik katmanızda fayda var. Bu yenilik için işinizi geliştirebilir, tatile çıkabilir, farklı lezzetler tadabilir veya sinemaya gitmek gibi basit aktiviteler yapabilirsiniz. Giyim veya saç stilinizi değiştirmek gibi değişimler kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Aynı zamanda yeni arkadaşlar edinmek, size farklı dünyaların kapılarını da açacaktır.

Eğlenmek için vakit yaratın

Eğlenmek, hayatın renkli ve hareketli bölümünü oluşturur. Eğlenceli geçirilen zamanlar, vücuttaki mutluluk hormonunu da arttırarak kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur. Eğleneceğiniz aktiviteleri belirleyin ve hafta sonlarınızı değerlendirin. Sevdiklerinizle bir araya gelerek eğlenceli vakit geçirebilir, oyun oynayabilir ve seyahate çıkabilirsiniz.

İlişkilerinize sağlıklı sınırlar koyun

Depresyon oluşumunun en belirgin özelliklerinden biri, sağlıksız insan ilişkileridir. İş yaşamında bulunan kişiler ile diyaloglarınız, daha sağlıklı sınırlar içerisinde olmalıdır. Sürekli olarak belirli kişiler ile aynı dakikaları paylaşmak da monotonluk hissi verecektir. Bu nedenle ilişkilerinizin daha sağlıklı yürümesi için sınırlar belirlemelisiniz. Sınırları belirlerken, uçurum yaratmamak da önemli bir unsurdur.


Depresyonda Transkranial Manyetik Stimülasyon (TMS) tedavisi

Depresyonda ilaç tedavisi, en yaygın, en kolay ulaşılır tedavidir. Ancak Transkranial Manyetik Stimülasyon (TMS) tedavisi daha konforlu bir uygulamadır. İlaç tedavisinin düzeltemediği hastaların, TMS ile düzebilmeleri, TMS tedavilerinin daha etkin olduğunu göstermektedir. Bununla beraber TMS uygulamaları, ilaç tedavileri hatta psikoterapilerle birlikte de kullanılabilmektedir. Elbette ki ilaçlar, depresyonda çığır açan tedaviler olmuştur ve hala da dünya üzerinde milyonlarca hasta ilaçlarla düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Ancak şurası bir gerçek ki gelişen ilaç teknolojisine rağmen hala depresyondan çıkamayan ya da tam düzelmeyen yine çok sayıda hasta vardır. Üstelik TMS tedavisinde ilaç tedavilerinde gördüğümüz kilo alımı, sedasyon ve cinsel bozukluklar gibi yan etkiler görülmemektedir. En önemlisi, hamilelik ya da emzirme dönemlerinde ilaçlar sakıncalı iken TMS tedavileri güvenle kullanılabilmektedir.

Depresyonda TMS, sol ön-alın (sol prefrontal korteks) bölgesine uygulanmaktadır. Bir çok bilimsel araştırma, TMS’nin duygu durum (mizaç) devrelerini kapsayan beyin bölgelerinin aktivitesini seçici olarak modüle ettiğini yani düzenlediğini göstermiştir. Ayrıca depresyonda rol oynayan limbik yapılar da prefrontal bölgeye uygulanan manyetik uyarılar ile düzene girdiği düşünülmektedir. TMS ile yapılan fonksiyonel görüntüleme çalışmalarında kortikal bölge yoluyla yapılan transsinaptik etkinin uzak beyin yapılarında bile aktivite artışına neden olduğunu gösterilmiştir. TMS tedavisinde manyetik alan beyine penetre olarak uygulama alanında yeni aksiyon potansiyelleri oluşturur.

Aynı bir ses ekosu gibi nöron gövdelerinde yayılarak bir sinir hücresinden diğerine geçen manyetik uyarılar, aksayan ya da tıkanan sinir iletimini ve nörotransmitter salımını yeniden dengeye sokar. Böylece nöronal aktivite aynı bir bilgisayar resetlenmesi gibi tekrar sağlıklı düzene döner. TMS’nin depresyonda tedavi edici etkisi özetle bu mekanizma ile gerçekleşmektedir. Diğer taraftan yapılan bilimsel araştırmalar, tedaviye dirençli ağır depresyonlarda, TMS’nin elektroşok (EKT) tedavisi ile aynı düzeltici etkiler meydana getirdiğini göstermiştir. Bu nedenle oldukça agresif ve invaziv bir tedavi yöntemi olan EKT’nin depresyonda kullanımı giderek azalmakta bunun yerine TMS geçmektedir.


Kaynaklar ve referanslar
1- Depression Treatment - CDC
2- Clinical depression; Treatment and Living with - NHS
3- Depresyon Konusunda Bilmek İstedikleriniz? - TPD

YAZIYI PAYLAŞ


Araç çubuğuna atla