Dinmeyen fıtık ağrılarının tedavisinde McKenzie yöntemi

Kategori: Ağrı Print

bel ve sırt ağrısı nedenleri tedavisiGünümüzde bel ve boyun fıtığı ya da düzleşmesi oldukça yaygın bir sorundur. McKenzie tekniği ameliyat gerektirmeyen ancak ciddi düzeyde rahatsızlık veren boyun bel düzleşmesi ve fıtıklarında son derece etkin ve güvenilir bir yöntemdir. Bu teknik Yeni Zelendalı bir fizyoterapist olan Robin McKenzie tarafından geliştirilmiştir. McKenzie tekniği varolan şikayetleri iyileştirmekle kalmaz tekrarlama riskini de en aza indirir. Bu tekniği öğrenen kişi, bel ve boyun hakimiyetini ele geçirir, şikayetlerinin tekrarlaması halinde kendi kendini tedavi eder hale gelir. Tüm tedavi yöntemlerinde olduğu gibi inanmak, isteyerek öğrenmek ve uygulamak şarttır. Hasta tedavi sorumluluğunun bilincinde olmalıdır

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Vildan Çerçi, ameliyat gerektirmeyen fakat ciddi düzeyde rahatsızlık veren bel ve boyun fıtıklarında son derece etkin bir yöntem olan McKenzie tekniği hakkında önemli bilgiler verdi.

McKenzie tedavisi nedir?

Bu yöntem, tekrarlanan belirli hareketlerle ve sabit pozisyonlarla hastanın ağrısında meydana gelen değişiklikleri tespit ederek, geniş bir mekanik değerlendirme sağlar. McKenzie değerlendirme yöntemi ağrılı bel veya boyun fıtığını ağrısız olandan ayırt etmekte gerçekten güvenilir bir yöntemdir. Bu açıdan MR’dan daha iyi sonuçlar vermektedir. Santralizasyon (ağrının bele veya boyna toplanması) bu yöntemin temel göstergesidir. Ağrının fıtık kaynaklı olduğunun ve tedavi’ ye çok yanıt vereceğinin yüksek kesinlikte göstergesidir.

Boyun fıtığına girişimsel tedavi

Mesela Bu Belirtiler Sizde Var mı?

  • Sabahları bel ağrısı ve tutuklukla uyanıyorum, ağrılarım hareketle azalıp geçiyor.
  • Zaman zaman istirahat veya ağrı kesici ilaçlarla geçen bel tutulması ve ataklar geçiriyorum.
  • Bir süre oturup sonra kalkınca hemen doğrulamıyorum.
  • Uzun süre oturunca oluşan bel veya bacak ağrım oluyor.
  • Uzun süre ayakta durunca bel veya bacak ağrım oluyor.
  • Hiçbir yastıkla rahat edemiyorum, sabahları şiddetli boyun ağrısı yaşıyorum.
  • Stres ve üzüntü duyduğumda sık sık boynum tutuluyor.
  • Ara ara baş dönmesi, yorgunluk hissi yaşıyormasa başında uzun süreli çalışamıyorum
  • Boyun ve omuzlara sürekli masaj yapılmasını istiyorum,sırt ve kola vuran ağrı ve uyuşma şeklinde sıkıntılar yaşıyorum.

McKenzie tedavi nasıl yapılmaktadır?

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Vildan Çerçi, McKenzie tedavisi hakkında önemli bilgiler verdi: “Hastalığın ciddiyetine göre tedavi programı düzenlenmektedir. Hafif durumlarda sadece McKenzie hareket tedavisi ve omurgayı doğru kullanma eğitimi verilerek hasta takip edilir. Orta derece ciddi durumlarda kısa süreli günlük fiziksel tedavi ve elle omurga mobilizasyon yöntemleri ile kombine McKenzie hareket tedavisi verilerek hasta takip edilir. Daha ciddi durumlarda 10-15 seanslık fiziksel terapive elle omurga mobilizasyon yöntemleri ile kombine McKenzie hareket tedavisi ve korseleme uygulanır.Ağrı kesici ilaçlar özellikle kullanılmamaktadır. Ağrını yapılan tedavi ile nasıl bir gelişim gösterdiğini izlemek bu tedavi yöntemi için çok önemlidir. Bu egzersiz programı dışında, hastaya omurgası ve mekanik bozukluk sebepleri hakkında eğitim verilerek omurgayı doğru kullanma alışkanlığı verilmeye çalışılır. Bu çok önemlidir, çünkü daha sonra şikayetlerinizin tekrarlanmaması buna bağlıdır. Kısmi bir istirahat önerilir. Yatak istirahati çok zorunlu ise ilk birkaç gün dışında önerilmez. Uzun süre oturmaktan kaçınmak, öne eğilmemek ve ağırlık kaldırmamak boyun ve bel tedavisi sırasında özen gösterilmesi gereken noktalardır.” dedi.

Medicana İnternational İstanbul Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Vildan Çerçi,

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla