Diyabette erken ölümleri saptamak için yeni bir test

5 Ekim 2011   |    4 Ocak 2020    |   Kategori: İç Hastalıkları Print

Kalsifiye plak düzeyi yüksek olan diyabetlilerde mortalite oranı 6 kat fazla

Diabetes Care’de yayımlanan güncel bir çalışmanın verileri; yeni bir testin diyabetli kişilerde erken ölümün tahmin edilmesinde oldukça etkili olabileceği gösterdi. Wake Forest Baptist Diyabet Araştırma Merkezi tarafından yapılan çalışmada; kalsifiye plağın en yüksek ve en düşük miktarda olduğu gruplar arasında kıyaslama yapıldı. Buna göre, kalsifiye plak düzeyi yüksek olan grupta ölüm riskinin 6 kat daha fazla olduğu saptandı.

Diyabetli olan kişilerde kalp hastalığına yakalanma ve erken ölümle karşılaşma riskinin oldukça yüksek olduğunu söyleyen çalışmanın baş araştırmacısı Prof. Dr. Donald W. Bowden şu bilgileri verdi: “Bu çalışma ile yüksek risk altında olan grup içinde daha yüksek bir risk altında olan alt bireyleri tanımlayabileceğimizi keşfettik. Ayrıca bunun nispeten daha az maliyetli ve noninvaziv bir test olan bilgisayarlı tomografi ile yaygın bir şekilde kullanılabildiğini gördük.”

Diabetes Heart Study ekibinden Prof. Dr. Bowden ve arkadaşları, Kuzey Karolina’da 13 yıl boyunca yaklaşık 1,500 hastayı takip ederek, hastalığın çeşitli yönleri ve sağlığı nasıl etkilediği yönünde veri topladılar. Çalışmaya katılanlar ölmeye başlayınca, araştırmacılar nedenini anlamak için çalıştı. Prof. Dr. Bowden; “Geçen yılki verileri gözden geçirdiğimizde, çalışma sırasında ölen katılımcıların sayısını görünce şok olduk. Çalışma sırasında hala yaşayanlara karşı kimlerin yenik düştüğünü ortaya koyan herhangi bir belirleyici olup olmadığını görmek istedik. Yüksek risk altında yaşayan bir grup insan içinde, hangi bireylerin erken ölüm için daha yüksek bir risk taşıdıklarını belirlemek için bir yol aradık. En yüksek risk altındaki bireylerde tıbbi bakım ve ilgiye odaklanarak, farklı bir müdahale ya da bir yol bulmayı hedefledik” dedi.

CT taramaları önemli bir yere sahip
Yüksek koroner arter kalsiyum (KAK) skoru, koroner kalp hastalığı için güçlü bir gösterge olarak biliniyor. Skor, koroner arter hastalığında ‘plağın’ kalbin damarlarında ne kadar mevcut olduğunu gösteriyor. Plak, kalp krizi ve diğer vasküler olaylarda önemli bir rol oynar ve özel bir ‘kapılı’ CT taraması alınarak ölçülebilir ki bu, tipik CT taramaları ile karşılaştırıldığında çok az X ışınları kullanır, herhangi bir enjeksiyon gerektirmez ve uygulaması 10 dakikadan daha az sürer.

Diyabetten etkilenen nüfus içinde arterlerde ve kalpte oluşan çok geniş yelpazede bir kalsifiye plak bulunur. Araştırmacılar çalışmanın başında, kan damarlarında mevcut olan kalsifiye plak miktarına göre 1000’den fazla çalışmaya katılanları 5 gruba ayırdı. Araştırmacılar bu çalışma sırasında ölenlerin ve yaşayanların verilerini karşılaştırmadan önce katılımcıların sağlık durumlarını ortalama 7.4 yıl boyunca izledi.

Kalsifiye plak düzeyi yüksek olanlarda dramatik ölüm riski

Prof. Dr. Bowden, “Kan damarlarında en yüksek seviyede kalsifiye plak olan kişilerde dramatik bir ölüm riski gördük. Kalsifiye plağın en yüksek ve en düşük miktarda olan gruplar arasında kıyaslama yaptığımızda, kalsifiye plak düzeyi yüksek olan grupta ölüm riskinin altı kat daha fazla olduğunu gördük. Risk arasında ortaya koyduğumuz fark dikkat çekicidir. Bu zaten risk altında olan bir grupta ama CAC seviyesi, bu yüksek risk grubu insanlar içinde riski gerçekten olukça dramatik bir şekilde farklılaştırıyor. Bu bulgunun yeni klinik etkileri olabilir. Riskin çarpıcı derecedeki büyüklüğü, özellikle diyabetli kişilerde diğer araştırma örneklerinin değerlendirilmesi gerektiğini çok güçlü bir şekilde göstermektedir” dedi.

KAYNAK: Coronary Calcium Score and Prediction of All-Cause Mortality in Diabetes: The Diabetes Heart Study. S. Agarwal, T. Morgan, D. M. Herringon, J. Xu, A. J. Cox,  I. Freedman, J.  Carr, D. Bowden. Diabetes Care, 2011; DOI: 10.2337/dc11-008

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla